Olakšice za gazde koje razumeju tuđu patnju
Od početka ove godine po prvi put su u aktivne mere zapošljavanja koje će tokom 2017.godine sprovoditi Nacionalna služba za zapošljavanje, pored drugih teže zapošljivih
kategorija, uključene i žrtve porodičnog nasilja, žrtve trgovine ljudima, deca palih boraca i deca bez roditeljskog staranja koja izlaze iz sistema socijalne zaštite. Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Zoran Martinović objašnjava da se ove kategorije ljudi nalaze u posebno teškom položaju, jer često ne poseduju odgovarajuće stručne kvalifikacije i radno iskustvo koje poslodavci traže.
- Nacionalna služba za zapošljavanje će u saradnji sa resornim ministarstvom, centrima za socijalni rad širom Srbije i Centrom za zaštitu žrtava trgovine ovcim ljudima naći najadekvatnije načine da ih pre svega identifikujemo, a zatim i motivišemo da se uključe u svet rada- rekao je Martinović.- Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima proslediće podatke o njihovim željama i mogućnostima za uključivanje u pojedine programe ili obuke koji će na kraju dovesti do njihovog zapošljavanja.
Ako se žrtve nasilja same prijave na evidenciju nezaposlenih, NSZ će u saradnji sa Centrom za zaštitu žrtava trgovine ljudima rezmeniti informacije i utvrditi dalje načine kako im se može pomoći u pronalaženju posla. Sekretar Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima Mirko Vreća kaže da ova institucija ima 250 prijavljenih na svoju evidenciju, a između 30 i 40 njih u ovom trenutku spremno je da se uključi na tržište rada.
Javni poziv za dodelu podsticaja za zapošljavanje ovih kategorija nezaposlenih biće raspisan krajem ovog meseca . U njemu će biti posvećena posebna pažlja žrtvama nasilja, trgovine ljudima, deci palih boraca i mladima koji izlaze iz sistema socijalne zaštite. Poslodavci će dobijati posebne subvencije i drugu državnu pomoć pod uslovom da prime u radni odnos neke od nezaposlenih iz kategorije ranjivih i teško zapošljivih.
LJ. Malešević
Nasilje i nezaposlenost
Protokol o zapošljavanju žrtava nasilja i trgovine ljudima potpisali su Aleksandar Vulin, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Zoran Martinović, direktor NSZ sa Centrom za zaštitu žrtava trgovine ljudima . Tom prilikom ministar Vulin je podsetio da je u 2015. godini u Srbiji bilo registrovano 18.475 prijava porodičnog i partnerskog nasilja, a od tog broja 45 odsto njih bili su odrasli i svi oni mogu biti uključeni u tržište rada. Tim pre, što je veliki broj žrtava danas nezaposlen zbog čega i dalje trpi nasilje jer su ekonomski zavisni od drugih.