Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pomen u Čurugu - Ne zaboraviti žrtve racije u Bačkoj

04.01.2017. 17:48 21:12
Piše:

Predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor i predsednik pokrajinske vlade Igor Mirović prisustvovali su danas u Čurugu kod Žablja, centralnom

pomenu na sve žrtve zloglasne racije mađarskih fašista u januaru 1942. godine u Bačkoj. 

Nakon parastosa u Hramu Vaznesenja Gospodnjeg, u Muzeju žrtava racije u Čurugu – nekadašnjem žitnom magacinu gde su se odigrali tragični događaji, održan je pomen i položeni su venci u znak sećanja na nevino nastradale u raciji.
Mirović je rekao da se pre 75 godina u ledom okovanoj Šajkaškoj, činilo da je ljudsko zauvek uzmaklo pred neljudskim, jer je samo u Čurugu, za svega nekoliko dana, pobijeno gotovo 900 nevinih ljudi, među kojima je bilo i dece. 
 
Zločini kakvih nema u istoriji ovih prostora, nastavljeni i u drugim mestima u južnoj Bačkoj, da bi u januarskoj raciji mađarskih fašista ubijeno gotovo 4.000 ljudi.
Mirović je poručio da nevini stradalnici zaslužuju večno sećanje, jer, kako je rekao, ko zaboravi zločin, osuđen je da se zločin ponovi i da u njemu opet bude ili žrtva, ili, što je još gore, da ga sam počini.
 
„Zato ćemo narednih dana u znak sećanja na žrtve obići i Žabalj, Mošorin, Lok, Titel, Gardinovce, Bečej i druga mesta južne Bačke, da se svuda poklonimo žrtvama i ponovimo da ih nikada nećemo zaboraviti“, rekao je  Mirović i dodao da ne smemo zaboraviti i sve druge nevine žrtve tih strašnih vremena.
 
„Zato ovde, u Čurugu, danas i jesmo svi zajedno, bez obzira na kojoj strani su tokom Drugog svetskog rata bili naši preci. Tu smo sa jasnom svešću da istinskog pomirenja i trajnog mira među ljudima i narodima nema ako brojimo i osuđujemo samo tuđe, a prećutkujemo sopstvene grehe“, naglasio je Mirović. 
 
Pastor je istakao da ni od svoje, ni od zajedničke istorije niko ne može pobeći, i da je malo ko verovao da će, kao što je to danas, Čurug postati zajednički simbol stradanja. 
On je naglasio da su danas, kada su decenije protekle od ratnih strahota, pripadnici dva naroda "spremni i željni zajedničkog poklonjenja pred žrtvama i da ne verujemo decenijama ponavljanim demagogijama, da zločin može biti kolektivan".  
 
"Zločin uvek ima svoje lice. Zajednički može da bude samo saosećaj i poklonjenje žrtvama“, rekao je Pastor i podsetio na to da su se u junu 2013. godine, predsednici Srbije i Mađarske zajednički poklonili žrtvama u Čurugu, onima iz 1942. i onima iz 1944 – 45. godine i izrekli prostu istinu  da se u ratu biraju strane, a počinilac zločina ima svoje ime i prezime. 
 
Naglasivši da je naša dužnost i obaveza da sačuvamo uspomene na čuruške stradalnike, Pastor je dodao da bi u Topalovom magacinu u Čurugu tokom cele godine trebalo održavati otvorene razgovore o suočavanju sa prošlošću, kao i da bi se trebalo setiti i svih dobrih i pravednih  ljudi koji su pokušavali i rizikovali svoje živote da bi spasili živote svojih komšija. 
 
Osim Igora Mirovića i Ištvana Pastora okupljenima se obratio i predsednik Opštine Žabalj Čedomir Božić, a obeležavanju godišnjice racije u Bačkoj prisustvovali su i gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, predstavnici Ambasade Mađarske, velikodostojnici Srpske pravoslavne crkve, Jevrejske opštine Novi Sad i predstavnici Memorijalnog društva "Racija 1942", koje okuplja i potomke nastradalih.
 
Krajem prošle godine, na inicijativu Pokrajinske vlade i Eparhije bačke Srpske pravoslavne crkve, obrazovan je Odbor  za obeležavanje racije u Bačkoj, koji će, od ove godine, počev od Čuruga, svakog januara u drugom mestu organizovati centralni pomen u znak sećanja na te tragične istorijske događaje u Bačkoj.
 
Danas su tim povodom, u Hramu Vaznesenja Gospodnjeg u Čurugu, mitropolit  zagrebačko-ljubljanski Porfirije i episkop bački Irinej Bulović, održali molitvu za nevino postradale žrtve racije u Bačkoj.
Žitni magacin u Čurugu, u kom su mađarski fašisti ubili 420 nevibnih ljudi, a njihova tela bacili u Tisu, pretvoren je Muzej zrtava racije.
(Tanjug)
 

Autor:
Pošaljite komentar