Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kreativni distrikt u oblasti kulture

17.12.2016. 21:14 21:12
Piše:

Nacrt plana detaljne regulacije prostora Kineske četvrti sa Češkim magacinom je na javnom uvidu tokom decembra.

Ta gradska četvrt bila je svojevrsni adut u dve uspešne gradske kanidature za evropske prestonice kulture i mladih, a kako kaže arhitekta dr Darko Polić iz Zavoda za urbanizam, upravo je odluka da Youth Creative Polis – Omladinski kreativni grad – bude smešten u Kineskoj četvrti jedan od razloga za njeno spasavanje i uređenje.

Polić navodi da je Plan detaljne regulacije Kineske četvrti sa Češkim magacinom dokument koji, u skladu sa zakonskim odredbama, određuje okvirnu namenu prostora, način izgradnje i obnove objekata i prostora, rešavanje snabdevanja dostupnom infrastrukturom, uz sve neophodne uslove nadležnih javnih komunalnih preduzeća, Zavoda za zaštitu spomenika kulture, Zavoda za zaštitu prirode i drugih institucija čije delatnosti imaju veze s predmetnim prostorom.

– Planom se prvi put postojeći objekti prepoznaju kao potencijal za razvoj te lokacije – objašnjava Polić. – Plan je tako definisao da namena objekata i prostora Kineske četvrti bude u domenu kulture, kreativnih i kulturnih industrija, društvenog i omladinskog aktivizma. Takođe su definisane smernice za obnovu objekata, koje moraju da obezbede vezu s industrijskim nasleđem kojem pripada Kineska četvrt.

Predviđeno je da Četvrt, koja je sad bez potpune i kvalitetne infrastrukture, dobije nove priključke i da tako budu rešeni problemi sa strujom, telekomunikacijama, vodom, kanalizacijom i grejanjem.

– Planira se i uređenje javnih i zelenih prostora. Izgradnja novih objekata visine do dva sprata planira se prema nasipu, na mestu skladišta koja su u lošem stanju. Postoji mogućnost popravki ili zamena i drugih objekata koji su planirani, ako veštak proceni da je to neophodno. Novi objekti mogu podsećati na industrijsku arhitekturu, ali mogu biti i savremene. Svi objekti moraju da budu energetski efikasniji nego sada, a mogući su ekološki načini snabdevanja energijom, zeleni krovovi i slično – kaže Polić.

Što se tiče Omladinskog kreativnog grada, Polić naglašava da će taj koncept, osim podsticaja rada omladinskih i studentskih udruženja, pomoći i omladinsko preduzetništvo, umetničko i kulturno stvaralaštvo u prostorima koji će za njih biti planirani. Plan detaljne regulacije osnov je za uspostavljanje kreativnog distrikta Novog Sada, a po Poliću, procedure i pravila njegovog funkcionisanja biće posebno definisani.

– U tekstu plana koji je na javnom uvidu do 30. decembra između ostalog se kaže i da se kompleks fabrike „Petar Drapšin“, poznat kao Kineska četvrt, planira kao kreativni distrikt u nameni kulture, poslovanja, obrazovanja, građanskog aktivizma, turizma i drugih pratećih delatnosti. Delatnosti u vezi s kreativnim industrijama obuhvataju produkciju iz različitih oblasti umetnosti, stare zanate, usluge iz oblasti informisanja, komunikacija, računarskog programiranja i drugih informatičkih delatnosti, arhitektonskog projektovanja, naučnoistraživačke delatnosti iz oblasti kulture i kreativnih industrija, dizajna, mode i drugih. Kao prateće namene, mogu se planirati ugostiteljski i manji hotelski smeštajni kapaciteti u objektima u kojima je to utvrđeno posebnim pravilima – napominje arhitekta dr Darko Polić.

On naglašava da bi Novi Sad takvim pristupom uveo dobru praksu u savremenom urbanističkom razvoju – u ovom slučaju kroz kulturnu namenu.

– Retka je praksa da se principi održivog razvoja primene u prostornom i oblikovnom razvojnom planskom konceptu pa tek onda, kao najbolji mogući, ponude potencijalnim investitorima. U slučaju Kineske četvrti, opšte oblikovanje, kapaciteti prostora i objekata jesu relativno mali i u skladu s karakterom i potrebama Novog Sada. Da bismo očuvali karakter prostora i izuzetnost lokacije između Limanskog parka i Dunavca i Štranda, definisane su detaljne smernice za izgradnju objekata, a budući investitori će se uklopiti u planski okvir – kazao je Polić, i dodao da se već pregovara sa zainteresovanima za ulaganje u Četvrt, čiji se planovi uklapaju u koncept kreativnog distrikta i zadate planske smernice.

Pošto je Novi Sad Evropska omladinska prestonica već 2019. godine, postavlja se pitanje na koji način će Grad sprovesti planove u delo.

– Nakon usvajanja plana, uslediće procesi koji će utvrditi akcione planove za njegovu realizaciju. Pošto je ta titula, i titula Evropske prestonice kulture, rezultat velikog truda i napora, u ovom periodu se moraju oformiti tela koja će, u ime Grada, rukovoditi svim procesima obezbeđenja kvalitetnog i održivog rešenja u najboljem interesu grada i građana, odnosno svih koji će od Kineske četvrti napraviti dobar i uspešan model omladinskog i građanskog kreativnog distrikta – pojasnio je Polić.

Dok je nacrt plana u zakonskoj proceduri pred glasanje u Skupštini grada, za sada nije poznato na koji način i kojim tempom će Grad podizati Omladinski centar. Iz Gradske kuće kažu da će, pošto su dve nove gradske uprave (za građevinarstvo i za imovinu) i dalje u procesu transformacije iz Zavoda za izgradnju grada i „Poslovnog prostora“, više detalja biti poznato nakon Nove godine. Evidentno je da će grad formirati stručni tim koji bi trebalo da vodi računa o podizanju nove gradske kreativne četvrti.

S. Krstić

 

Piše:
Pošaljite komentar