Ilegalna prodaja rakije deset puta veća od legalne
Procenjuje se da se na tržištu Srbiji godišnje ilegalno proda između 50 i 60 miliona litara domaće rakije, što je čak deset puta više od legalnog prometa.
Nelegalno se najviše prodaju rakija, vino, viski i likeri, i to u restoranima, kafićima, kafanama i na pijacama širom Srbije.Na okruglom stolu „Učinci Zakona o inspekcijskom nadzoru i razvoj međusektorske saradnje u borbi protiv sive ekonomije u oblasti alkoholnih pića”, održanom u Privrednoj komori Srbije, zaključeno je da je za efikasniju borbu protiv sive ekonomije, ali i zaštitu zdravlja građana, neophodna bolja međuinspekcijska saradnja i izmena kaznene politike prema onima koji ilegalno prodaju alkohol.
Oblast koju su učesnici identifikovali kao najproblematičniju je ugostiteljstvo. U ovom trenutku kontrolu prometa alkoholnih pića u ugostiteljskim objektima obavlja nekoliko inspekcija, ali svaka po različitoj osnovi. Tako je sadržaj u flaši alkoholnih pića u nadležnosti inspekcije Ministarstva poljoprivrede, prava intelektualne svojine – kao što su originalni žig i znak – u nadležnosti su Tržišne isnpekcije, dok nedozvoljeno skladištenje i promet akciznih roba kontrolišu policija i Poreska uprava.
Poreska uprava, po rečima načelnika u Sektoru Poreske policije Ljubiše Perića, ne postupa po Zakonu o inspekcijskom nadzoru već po Krivičnom zakoniku i Zakonu o poreskom postupku i poreskoj administraciji.– Po tom osnovu Poreska policija je tokom ove godine privremeno oduzela 2.700 litara nelegalnog alkoholnog pića – rekao je Perić. – Podneli smo 98 krivičnih prijava, ali, nažalost, ne znamo ishod postupka. Iako smo tražili povratne informacije od pravosudnih organa, nismo ih dobili.
Služba MUP-a za suzbijanje kriminaliteta, u saradnji s lokalnim policijskim upravama, u ovoj godini je u 34 zaplene oduzela 4.139 litara žestokog alkoholnog pića vrednog oko dva miliona dinara. Do sada je podneto 29 krivičnih prijava za 36 krivičnih dela, a ukazano je i na to da su u velikom broju slučajeva na bocama nađene falsifikovane akcizne markice.
Među značajnijim problemima o kojima je bilo reči na skupu o borbi protiv sive ekonomije u oblasti alkoholnih pića je kontrola prometa alkohola na pijacama u Srbiji. Te kontrole su česte, a inspekcija Ministarstva poljoprivrede posebno je učestala u vreme praznika i slava.
– Oduzimaju se pića bez deklaracije, bez porekla i dokaza o tome ko ih je proizveo, ali moramo da konstatujemo da je ishod postupka koje se pokrene protiv fizičkih lica najčešće mala kazna, pa i izostanak sankcija – objasnila je inspektorka Ministarstva poljoprivrede Ljiljana Marinković.
LJ. Malešević
Radna grupa kao rešenje?
Osnivanje posebne radne grupe za suzbijanje nelegalnog prometa alkoholnih pića bi, po mišljenju Gorana Macure iz Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, pomoglo efikasnijem zajedničkom radu inspekcija. Radna grupa bila bi formirana unutar Koordinacionog tela Vlade Srbije zaduženog za borbu protiv sive ekonomije.