Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Za upola manje kazne zaključeno 2.000 sporazuma

21.11.2016. 20:40 21:52
Piše:

Broj sklopljenih sporazuma o priznanju prekršaja je ove godine u južnoj Bačkoj značajno porastao i svake sedmice ih je sve više. Pre izmena Zakona o prekršajima

 u martu ove godine, na području novosadske policije sklapano ih je prosečno po pet nedeljno, sada se u jednoj sedmici okrivljeni i podnosioci zahteva dogovore između 100 i 130 puta. U sve prihvatljivijoj proceduri, osumnjičeni se sporazumeju u policiji, to se dostavi sudu, koji donese presudu na osnovu sporazuma pa se ona se pošalje okrivljenom, koji nije ni morao da dolazi do sudije.

– Otkako je Zakon izmenjen, sklopljeno je oko 2.000 sporazuma – kaže za „Dnevnik“ predsednik Prekršajnog suda u Novom Sadu mr Kamenko Kozarski. – Ljudi su relativno brzo saznali za tu mogućnost i prihvatili taj blaži vid kažnjavanja. To je krenulo polako, ali sada je uzelo maha. Takođe, pogodnost je u tome što građani koji su napravili prekršaj u nekom udaljnom mestu, mogu da ga priznaju u novosadskoj policiji i da sačekaju odluku suda na čijem podučju je prekršen zakon. Na taj način se štede vreme i novac.



Kozarski dodaje da je i broj izricanja većih kazni za teže prekršaje povećan 50 odsto u odnosu na prošlu godinu jer se za takve prestupe u ovoj godini, od preciziranih zakonskih izmena, više osumnjičenih privodi odmah kod sudije. Tu najčešeće spadaju vožnja pod većom količinom alkohola, bitno prekoračena brzina vožnje, nasilnička vožnja, ili u oblasti javnog reda i mira, na primer, tuča, ali se i za prekršaj počinjen u pijanom stanju osumnjičeni dovode nakon trežnjenja u policiji.



Taj član zakona se primenjuje i ako okrivljeni ne može da dokaže svoj identitet, nema prebivalište ili ne živi na adresi na kojoj je prijavljen, ako ima prebivalište u inostranstvu, ako odlazi u inostranstvo radi boravka, ako sud nađe da postoji osnovana sumnja da će okrivljeni izbeći izvršenje izrečene sankcije ili je reč o težem prekršaju, kojim se ugrožavaju život ili zdravlje ljudi.



– Sudije zbog težih prekršaja dežuraju od ujutro do uveče, sedam dana nedeljno – navodi naš sagovornik.On kaže da je, zaključno s 30. septembrom ove godine, Prekršajni sud u Novom Sadu u desetak hiljada predmeta zamenio novčane kazne u zatvorske, ali to ne znači da su ti kažnjenici i otišli u ćelije.



– Kad im se uruči odluka suda, imaju opciju ili da idu u zatvor ili da plate kaznu odmah. U pomenutom periodu 175 kažnjenih upućeno je u zatvor. Tradicionalno se mali broj kažnjenih odlučuje da ode iza rešetaka.Statistički govoreći, kad je reč o prekršajima, zahtevima koji se vode pred sudom, zaprimljeno je ove godine do 30.septembra 23.306 predmeta, rešeno je 18.938, a ima i starih predmeta, čiji se broj polako smanjuje.



Prekrašajnih naloga, odnosno kazni u fiksnim iznosima, koje ne idu do suda jer postoji osam dana da se uplate, primljeno je u pomenutom periodu 10.231. Njih pišu, na primer, inspekcije, Komunalna policija, saobraćajci MUP-a za nekorišćenje sigurnosnog pojasa ili pričanje telefonom za vreme vožnje... 



– Inače, Registar važećih propisa u gradu Novom Sadu, gde su oni samo nabrojani, ima oko 550 strana i svi oni prelaze u naloge – komunalni poslovi, saobraćajnii poslovi – inspekcija , urbanizam, stambeni, zaštita životne sredine, sport, omladina i sve gde je Grad propisao kazne – objašnjava mr Kozarski. – Takođe, uzmenama Zakona o prekršajima i neki do sad rigorozniji prekršaji prelaze u naloge. Na primer, kod isteka vozačke dozvole preko šest meseci, važila je kazna od 15.000 dinara i tri meseca zabrane upravljanja, a predviđa se ukupno 10.000 dinara u fiksnom iznosu, bez zaštitne mere. Slična ublaženja mogu se očekivati kod isteka roka nalepnice, manjeg prekoračenja brzine i drugih prekršaja.



M. Vujačić



Od 1. marta fiksne kazne

– Bitno je reći, kada pričamo o prekršajnim nalozima, da će sve kazne koje propisuju Grad Novi Sad i Pokrajina – a tako će biti u celoj Srbiji – od 1. marta naredne godine preći u prekršajne naloge, odnosno biće fiksne kazne. Na primer, za prekršaj nepoštovanja radnog vremena lokala slediće fiksna kazna, koju treba uplatiti u roku od osam dana, u tom slučaju upola iznosa, sem ako osumnjičeni neće da se sudi, a od devetog dana neophodna je uplata celog iznosa.



Od narednog marta neće biti potrebe da se dolazi kod sudije za prekršaje takvim povodima i da se iščekuje kolika će biti kazna jer je do tada postojao njen raspon od jednog do drugog iznosa. Sve odluke Grada o takvim prekršajima od marta sledeće godine biće u prekršajnim nalozima. Biće isti broj predmeta uz pojednostavljenu proceduru, a povećaće se broj predmeta koji odlaze u naloge za sve što kažnjava lokalna samopuprava.

 

Piše:
Pošaljite komentar