Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pinter: Odlični odnosi dve države

20.11.2016. 21:44 21:52
Piše:

Ambasador Mađarske u Beogradu Atila Pinter je uoči zajedničke sednice dveju vlada izjavio da su odnosi dveju država u svim oblastima odlični.

– Odnose između Srbije i Mađarske ne opterećuju sporna pitanja, saradnja se odvija u odličnoj političkoj i ekonomskoj atmosferi – ocenio je Pinter u intervjuu za dnevni list „Mađar so”. On je naveo da je robna razmena između dve države u poslednje dve godine u porastu: 2014. godine je vrednost robne razmene iznosila 1,7 milijardu evra, a lane 1,8 milijardu. Takva tendencija se nastavila i u ovoj godini.

– Podaci za prvih osam meseci ove godine pokazuju dalji rast robne razmene od 4,6 odsto – naveo je Pinter.

Na pitanje o tome koje teme će biti na dnevnom redu u Nišu, Pinter je odgovorio da će tri teme sasvim sigurno biti razmatrane: usklađivanje zajedničkog nastupa protiv ilegalne migracije, zatim razmatranje pitanja koja se odnose na stabilnost u regionu kao i otvaranje regionalnog centara mađarske OTP banke za južnu Srbiju, koji će, po prognozama, u tom delu države opsluživati oko 20.000 klijenta. Vrednost investicije je oko pola miliona evra. On je najavio i potpisivanje međudržavnog sporazuma o plovidbi na Tisi.

– Nezaobilazna tema je i priključenje Srbije Evropskoj uniji. Za ubrzavanje tog procesa Mađarska će i ubuduće davati punu podršku – naglasio je Pinter.

Na pitanje da li će na zajedničkoj sednici biti reči i o položaju manjina, ambasador je rekao da je na tim susretima najvišeg ranga uvek tema i položaj mađarske manjine u Srbiji i položaj srpske zajednice u Mađarskoj.

– One su važan most, važna spona između dve države. Trenutno je njihov položaj uređen. Naravno, tome doprinosi i uloga Saveza vojvođanskih Mađara u vlasti. SVM, koji predstavlja interese vojvođanskih Mađara, godinama je u vladajućoj koaliciji u Srbiji i Vojvodini – naveo je Pinter, i najavio da će, po planu, u delegaciji mađarske vlade biti i predstavnik zajednice Srba u Mađarskoj Ljubomir Aleksov.

–- Time bismo želeli da pokažemo tu posebnu pažnju koju posvećujemo srpskoj zajednici u Mađarskoj – naglasio je Pinter.

Srpska i mađarska vlada su pre dve godine održale zajedničku sednicu u Beogradu, a prošle godine u Budimpeštu.

E. Marjanov

Piše:
Pošaljite komentar