Koban kontakt šipke s dalekovodom
U novosadskom Višem sudu je otvoren dokazni postupak protiv petorice okrivljenih povodom pogibije građevinskog radnika Ljubiše Bencuna usled strujnog udara,
pre pet i po godina na gradilištu hale na Rimskim šančevima u Novom Sadu. Po navodima optužnice, prilikom izgradnje objekta 15. marta 2011. godine oni, kao odgovorna lica, nisu postupali po propisima i opšteprihvaćenim tehničkim pravilima o zaštiti na radu. Saslušano je osam svedoka.
Kako se navodi u optužnom aktu, iako su bili svesni toga da usled takvog ponašanja može nastupiti opasnost po život Ljubiše Bencuna koji je radio na skeli postavljenoj u neposrednoj blizini dalekovoda, olako držeći da do smrti oštećenog neće doći, on je ipak zadobio povrede opasne po život. Prilikom izvršavanja radnog zadatka, dodavanjem metalne šipke duge četiri i po metra, teške devet kilograma, on je na krovu hale koja se gradila dotakao visokonaponski dalekovod od 20 kilovata te devet dana kasnije izdahnuo.
Bravar Dane Rogić (59) iz Šajkaša tereti se da je, kao lice odgovorno za sprovođenje i kontrolu mera bezbednosti na radu u SZR „Novomont” u Novom Sadu, čiji je i osnivač, prilikom izgradnje navedenog objekta u neposrednoj blizini dalekovoda, na kojem je angažovan kao podizvođač radova zaključenih s AD „Budućnost”, doveo u opasnost život svog radnika Ljubiše Bencuna.
Okrivljena su i tada odgovorna lica direktor DOO „Adekoa” – preduzeća koje je investitor radova, diplomirani inženjer tehnologije Miroslav Gvozdenović (69) iz Sremske Kamenice, lice koje je obavljalo stručni nadzor na elektromontažnim radovima i faktički se izjasnilo o bezbednosti rada na navedenom objektu diplomirani inženjer elketrotehnike Dragoslav Jovanović (68) iz Novog Sada, direktor u AD “Budućnost” (izvođač radova) diplomirani građevinski inženjer Drago Banović (49) iz Novog Sada i diplomirani arhitekta koji je rukovodio gradilištem Božidar Važić (44) iz Novog Sada.
Njima se pripisuje da su izvršili, svako za sebe, teška krivična dela protiv opšte sigurnosti u vezi s krivičnim delom izazivanja opasnosti neobezbeđenjem mera zaštite na radu, kaže se u optužnom aktu koji zastupa zamenica višeg javnog tužioca Ljiljana Tomić.Svedok Ferenc P. izjavio je juče da je, radići na krovu hale, u jednom trenutku video kako Ljubiša na skeli drži cev koja varniči.
– Počeo je da viče i zapomaže – naveo je taj svedok. – Bio sam na krovnoj konstrukciji, dotrčao sam i sišao u želji da odgurnem cev rukom, ali su mi drugi radnici vikali da to ne radim, pa smo uzeli drvenu fosnu i odvojili šipku od kabla. Mi jesmo videli žice dalekovoda, ali ja nisam nikoga pitao da li je on pod naponom, a niko nam nije rekao ni da je napon u dalekovodu isključen.
Predrag L., zadužen za bezbednost na radu u AD „Budućnost”, rekao je da je uradio i kompletirao elaborat o uređenju gradilišta, koji su morali da poštuju svi zaposleni AD „Budućnost”, a podizvođač – u smislu da ne ugrožava organizaciju gradilišta, kao na primer skladištenjem materijala.
– Nije mi poznato da li je „Novomont” imao svoj elaborat, ali mi nismo imali mehanizam da kontrolišemo tu firmu, niti sam imao obavezu da koordiniram mere bezbednosti – svedočio je Predrag L. – Za dalekovod od 20 kilovata bezbedno rastojanje je metar i po.
Nastavak suđenja zakazan je za 1. februar naredne godine.
M. Vujačić
Dojava kasnila tri nedelje
Inspektor rada Branislav P. kazao je da je Inspekcija dobila dojavu o događaju koji se desio 15. marta tek 6. aprila. – Kad sam došao na lice mesta, tamo nije više bila radova pa nisam ni imao šta da zabranim – kazao je on. – Inače, smisao dostavljanja pomenutih elaborata nama je da saznamo da su negde počeli radovi i da su zaposleni upoznati s merama bezbednosti. Ti elaborati su uopšteni i u 99,9 procenata se prepisuju. Po mom mišljenju, isključivu odgovornost ima poslodavac, odnosno vlasnik radnje za koju je radio povređeni radnik jer je on taj koji je dužan da sprovede mere za bezbedan rad. Mi smo podneli prekršajnu prijavu protiv njega.