Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Jovanov: Priče o zapostavljanju Vojvodine besmislene

06.11.2016. 22:00 21:52
Piše:

Potpredsednik Srpske napredne stranke i šef poslaničke grupe okupljene oko naprednjaka u Skupštini Vojvodine Milenko Jovanov u intervjuu za „Dnevnik”

kaže da otvaranje velikog broja fabrika u Vojvodini u samo nekoliko poslednjih meseci svedoči o tome da Vlada Srbije vodi računa o svakom delu Srbije i da su besmislene priče o zapostavljanju Vojvodine. 

Premijer Aleksandar Vučić je nakon zajedničke sednice Republičke i Pokrajinske vlade na konferenciji za novinare najavio i donošenje zakona o finansiranju. Da li smatrate da bi predlagač tog zakona trebalo da bude pokrajinski parlament?

– Mislim da je to pitanje forme i da nije od suštinskog značaja. Mnogo je važnije to što postoji volja da se zakon donese i što je Aleksandar Vučić delom, a ne praznim pričama, pokazao da Vlada Srbije vodi računa o svakom delu Srbije, pa samim tim i o Vojvodini. Pogledajte koliko je fabrika otvoreno u Vojvodini u samo nekoliko poslednjih meseci. Čitav petrohemijski kompleks, koji je kompletno u Vojvodini, spasavan je ličnim angažovanjem premijera. Pruga Beograd–Budimpešta će najvećim delom poboljšati infrastrukturu i investicioni ambijent Vojvodine… Dakle, delom je pokazano da su priče o nekakvom zapostavljanju Vojvodine i besmislene i neistinite.

Znači li najava promene Ustava i promenu Statuta Vojvodine?

– Sama najava promene Ustava ne znači. Čak ni promena Ustava kojom se ne bi menjale odredbe koje se odnose na autonomiju Vojvodine ne bi automatski vodile izmeni Statuta. Ipak, da ne bismo pričali po principu „šta bi bilo kad bi bilo”, najbolje je da sačekamo i vidimo da li će se i šta u Ustavu menjati. Tada će se moći konkretnije govoriti i o eventualnim izmenama pokrajinskih akata.

Generalni sekretar LSV-a Bojan Kostreš je povodom najave o promeni Ustava izjavio da „Srbija mora da odgovori na niz problema, od evropskih integracija do vraćanja pune autonomije Vojvodini, a zatim da se donese novi Ustav“ jer, kako smatra „Srbija punu deceniju od održavanja ustavnog referenduma 28. i 29. oktobra 2006. ne rešava svoje probleme nego nastavlja da ih gura pod tepih i vrti se ukrug“. Kako to komentarišete?

– To je političko gledište koje je ocenjeno od građana na prethodnim izborima. Ne mislim da je za Srbiju i njene građane najveći problem bio, niti je, ustavni položaj Vojvodine, nego ekonomski uništena zemlja, dovedena na pola koraka od bankrotstva, s „rastom” BDP-a od minus 3,6 odsto. Nije za to kriv Ustav, nego lopovska i neodgovorna vlast, koju je podržavala i stranka gospodina Kostreša i u Republici i u Vojvodini. Ali, kao što se vidi, i ti problemi se uspešno rešavaju odgovornom politikom koju vodi vlada Alekandra Vučića pa danas imamo rast BDP od 2,5 odsto, stabilne finansije, budžet u suficitu, i to početkom novembra, pad nezaposlenosti, otvaranje novih fabrika... Dakle, Ustav je isti pa je jasno da ni onima koje je podržavao gospodin Kostreš nije on bio brana da postižu rezultate, nego je brana bila to što nisu, poput Vučića, želeli da rade za Srbiju, nego su radili za sebe i svoje džepove.

Nakon što je usvojena odluka o izgledu i načinu korišćenja simbola Vojvodine, pojedini šefovi poslaničkih grupa u Skupštini Vojvodine su izrazili stavda Vojvodina ne treba da ima dva simbola i da bi trebalo ukinuti simbole usvojene početkom 2000. godine, poznate kao „Čankovi“ simboli. Kakav je vaš stav?

– Statut je jasno definisao simbole i te odredbe se prosto moraju sprovoditi. Moramo da završimo sa šesnaestogodišnjom praksom bivše vlasti u Vojvodini da je važniji nečiji stav od onoga što piše u Ustavu, zakonima ili Statutu Vojvodine. Iz diskusija povodom usvajanja simbola se videlo da oni nisu imali nameru da sprovode odredbe koje se tiču tradicionalnih simbola upravo zanemarujući Statut i vodeći se svojim gledištem da je njihov stav iznad prava. Za nas u SNS-u je i u političkom i simboličkom, pa ako hoćete i u smislu poštovanja prava, važno što se danas ističu tradicionalni simboli Vojvodine iz 1848. godine. Podsetio bih na to da sam prilikom usvajanja odluke o simbolima izrazio spremnost SNS-a da razgovaramo radi postizanja konsenzusa po tom pitanju. Isto je učinio i Igor Mirović, kao predsednik Pokrajinske vlade. Čak bismo zanemarili i licemerje onih koji su silom nametali svoju viziju vojvođanskih simbola, a sada se ođednom setili da bi dogovor bio dobar. Dakle, naša volja da razgovaramo nije sporna, ali nikakvog formalnog predloga o kojem bismo razgovarali još uvek nema.

Kao šef koalicije vladajuće u Skupštini Vojvodine, kako biste ocenili dosadašnji rad Pokrajinske vlade? Da li smatrate da ima dovoljo predloga iz pokrajinske administracije koji stižu u Pokrajinsku skupštinu?

– Pokrajinska vlada radi mnogo dinamičnije nego prethodna. To se vidi i po broju sednica i po sadržaju odluka koje se dostavljaju Skupštini na razmatranje, ali i po načinu na koji se predstavnici Pokrajinske vlade uključuju u rad na samim sednicama Skupštine. Sećate se i vi, kao neko ko prati rad Skupštine, da smo, metaforički rečeno, Pajtića viđali za govornicom ređe nego Halejevu kometu. Ipak očekujem da se od usvajanja budžeta za 2017. godinu pokaže pun kapacitet i politika nove Pokrajinske vlade, za koju sam uveren da neće biti izvor kriza i problema, bilo političkih, bilo finansijskih, kao što su bile vlade Demokratske stranke u Vojvodini, nego da će rešavati probleme i učiniti da Vojvodina bude uspešna, razvijena i bogata. Baš kao što je nekada bila. 

Kako komentarišete najnovije vesti iz Zagreba da je šest kompanija iz Srbije najavilo nameru dokapitalizacije Tesla štedne banke, u čije osnivanje je 2011. godine Vojvodina, preko Razvojnog fonda, uložila 1,5 milion evra, a kasnije i država Srbija 1,7 milion evra, ali je banka od osnivanja gomilala gubitke?

– Videćemo šta će tu još da se dešava. Tesla banka je još jedna tužna priča vezana za režim DS-a na republičkom i pokrajinskom nivou. Svaka banka koje su se dotakli završila je u stečaju – Razvojna banka Vojvodine, Agrobanka, Tesla banka… Srećom, nisu dovoljno dugo ostali na vlasti da i Srbiju, ili Vojvodinu, oteraju u stečaj, mada je stanje koje su ostavili bilo veoma blizu bankrota i potpunog finansijskog kolapsa. I upravo zato rezultati koje postiže Aleksandar Vučić imaju posebnu težinu jer njegova polazna tačka, nasleđena od tih „stručnjaka”, nije bila na nuli, nego u debelom minusu. 

Eržbet Marjanov

Arsenal oružja i zolja…

Kako komentarišete to što je u blizini porodične kuće premijera Vučića pronađen arsenal oružja?

– Najpre bih podsetio na to da je sam Aleksandar Vučić najavio da Srbiji predstoji borba za očuvanje stabilnosti, kao i da očekuje posledice zbog reakcije države na iznošenje podataka u korist nekih stranih službi. Zato celu situaciju vidim kao kulminaciju događaja koji su jedan za drugim vodili u tom pravcu.

Očigledno je da postoje oni kojima se ne sviđa uspravljanje Srbije, a posao im otežava to što, i pored njihovog truda, Aleksandar Vučić ima nepodeljenu podršku građana za politiku koju vodi. Iz njihove pozicije Aleksandar Vučić previše brine o interesima Srbije i previše radi na tome da Srbija bude slobodna, moderna, ekonomski jaka i stabilna država, koja vodi računa o svojim interesima i radi ono što smatra da joj je u interesu. Ipak, istraga je u toku pa bi najbolje bilo da se ovde zaustavim i da sačekamo da vidimo šta će ona da pokaže.



 

Piše:
Pošaljite komentar