Glavobolje zbog uvoza iz Kine i Kirgistana
RAVNI TOPOLOVAC: U Ravnom Topolovcu, selu u opštini Žitište, poznatom po proizvodnji pasulja, ovogodišnji rod je uskladišten, a prodaje ga ko mora.
Tako bar kaže predsednik Udruženja „Toplovački pasuljari“ Mladen Žuža.
- Ove godine cena je vrlo niska. Na veliko pasulj otkupljuju za 120 dinara po kilogramu, dok se na malo prodaje za 200 dinara, što je cena na granici rentabilnosti. Ovogodišnji rod je prosečan, do tone po hektaru – ističe Žuža.
U Ravnom Topolovcu ove godine je pod pasuljem bilo 170 jutara.
- Mi smo selo poznato po pasulju. Najzastupljeniji je žuto-zeleni, ima nešto belog, a sve više se seje i šareni. Opredelili smo se za pasulj jer nemamo mnogo zemlje i to bi, uz drugačiju brigu države, mogla biti dobra i unosna kultura. Ali, kao i svake godine, tako i ove, država dozvoljava nekontrolisani uvoz koji obara cenu domaćem pasulju i destimuliše proizvođače - navodi Žuža.
Žuža kaže da je jeftini pasulj koji stiže sa svih strana sveta lako prepoznati.
- Neka potrošači obrate pažnju. Kod uvoznog pasulja svako zrno je jednako, to je modifikovan pasulj. Tamo odakle nam stiže pasulj, iz Kine i Kirgistana na primer, po hektaru rode četiri tone, a kod nas jedva jedna. Tvrdim da je naš pasulj mnogo zdraviji, ukusniji, ali razumem da ljudi kupuju jeftinije - naglašava Žuža.
U Ravnom Topolovcu ne samo da se pasulj mnogo seje, nego se i kuva. I u kući Žužinih.
- Obavezno, jednom nedeljno imamo pasulj sa suvim mesom - smeje se Žuža.
Ž. B.