Štrajk glađu da bude poslednji korak
Agencija za mirno rešavanje radnih sporova apeluje na zaposlene da nezadovoljstvo prema poslodavcu najpre pokušaju da reše mirnim putem, a ne odmah štrajkom.
Štrajk glađu, kojem neretko pribegavaju nezadovoljni zaposleni da bi pokušali da ostvare svoja prava, nije zakonit i predstavlja najštetniji i najradikalniji vid protesta, ističu u Agenciji.
Upozoravaju i na to da „običan” štrajk nije isplativ ni poslodavcu, ni samom štrajkaču jer su gubici za obe strane veliki zbog obustave proizvodnog procesa, odnosno izostanka zarade.
Naime, 25 radnika s invaliditetom kragujevačkog preduzeća „Zastava Inpro” već sedmi dan štrajkuje glađu, a na taj korak su se odlučili jer im je za avgust isplaćen samo deo plate, 11.000 dinara, iako je država uplatila preduzeću 75 odsto od plate svakog radnika.
Oni se, međutim, kako je Tanjugu potvrđeno u Agenciji, radi zaštite svojih prava nisu obratili Agenciji za mirno rešavanje radnih sporova, pred kojom je postupak potpuno besplatan, odnosno pada na teret države i okončava se u roku od 30 dana.
Umesto pregovora u postupku pred Agencijom, štrajkom prete i radnici fabrike aviona „Utva” iz Pančeva, dok su zaposleni u pravosuđu najavili štrajk za 1. novembar.
Iz Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova zato apeluju da se pre odluke o radikalnim potezima sindikati i zaposleni najpre obrate Agenciji.
– Naš apel je da se prekine praksa koja je u poslednje vreme vrlo česta – da se zaposleni u prvom koraku ostvarivanja svojih prava odlučuju na štrajk, ili štrajk glađu – rekao je zaamenik direktora Agencije Ivica Lazović. – Ovo je pravna država i treba da pribegnu legalnim tokovima ostvarenja prava.
On je istovremeno pozvao sve nezadovoljne radnike da svoja prava kod poslodavca ostvare mirnim putem uz posredovanje miritelja iz Agencije, ističući da kolektivni spor pred Agencijom može pokrenuti i pojedinac, a ne samo sindikat.
– Jedna od najvažnijih radnji je da štrajk bude zakonit. Tek na taj način stiču se uslovi za pokretanje postupka pred Agencijom, odnosno da miritelj iz Agencije pozove poslodavca i da se započnu pregovori o rešavanju spora – ukazao je Lazović.
Inače, zadatak miritelja iz Agencije je da se tokom pregovora zalaže za to da Odbor za mirenje u roku od 30 dana donese preporuku o rešenju spornih pitanja. Ukoliko strane tu preporuku prihvate, zaključuju Sporazum.
Taj postupak pred Agencijom je potpuno besplatan, odnosno pada na teret države, bez obzira na to da li su strane u sporu iz državnih ili privatnih preduzeća.
D. Ml.
Od protesta do kolektivnog ugovora
U toku 2015. godine Agencija je posredovala u pregovorima za osam štrajkova i 22 postupka povodom zaključivanja, izmene, dopune ili primene kolektivnog ugovora. U prvoj polovini 2016. godine posredovala je u tri štajka i četiri kolektivna spora po drugom osnovu.