Banatski dvorci glavna atrakcija
KANJIŽA: Projekat BANATUR - Rekonfiguracija i metode promocije ruralnog turizma u Banatu, realizuje se u okviru IPA programa prekogranične saradnje između Rumunije i Srbije.
Nosilac projekta BANATUR je Fondacija „Dijaspora” iz Temišvara, a partneri su lokalna samouprava Dumbrava iz Rumunije i Opština Kanjiža. Projekat realizuje Informacioni centar za razvoj Potiskog regiona (ICR) iz Kanjiže.
Ukupna vrednost projekta je 421.000 evra, a deo koji pripada Opštini Kanjiža je 141.000 evra. Kanjižani će od tih sredstava obnoviti kancelarijski nameštaj u Informacionoj turističkoj kancelariji, dobiće tač-skrin uređaje sa turističkim sadržajem. Predviđeno je izdavanje publikacije o dvorcima i kaštelima u Banatu, a prikupljena baza podataka biće dostupna na internet sajtu.
Direktorka ICR-a i koordinator projekta Kristina Molnar Makai kaže da je realizacija započeta u januaru ove godine, a da su prvenstveni ciljevi razvoj ruralnog turizma u pograničnom regionu, pri čemu će se promovisati novi tip lokalnog turizma, koji se bazira na lokalnim arhitektonskim vrednostima kao kulturno istorijskim spomenicima, tradicionalnom umetničkom stvaralaštvu i kulinarskim običajima.
- U okviru projekta će se nabaviti pet uređaja tač-skrin sa turističkim sadržajem, formirati baza podataka o arhitektonskim vrednostima kao što su dvorci i kašteli na ovom području, a trenutno se organizuje obuka o metodologiji turističkog promovisanja. Na obuci koja je realizovana u Kanjiži učestvovali su stručnjaci iz turizma i oni koji se bave turizmom, a pre ove održane su još dve obuke. Tematika obuke je o istoriji pojedinih dvoraca i regiona Banata, mestu i ulozi turizma u okviru regionalnog razvoja, a takođe i unapređenje prekogranične saradnje u oblasti kulture i turizma – naglašava Kristina Molnar Makai.
Na završetku projekta, koji traje do kraja godine organizovaće se studijsko putovanje da bi se učesnici na terenu upoznali sa sadržajem projekta u Banatu sa obe strane granice u Srbiji i Rumuniji.
M. Mitrović