Srbija ušla u digitalnu EU
SOMBOR: Svojevremeno je, sada već daleke 1960. godine u švedskom Stokholmu donesena odluka da se, zarad jedinstvenog evrovizijskog sistema nacionalnih radio-televizija,
u Vojvodini postave dva velika predajnika, po jedan u Somboru i u Kikindi, ne bi li se u potpunosti signalom pokrila široka bačka i banatska ravnica. Trebalo je da prođe ravno 56 godina da se ovo i ostvari, a značaj nesvakidašnjeg događaja, konačno puštanje u rad digitalnih predajnika novoizgrađene emisione stanice u Kljajićevu kraj Sombora, zavredio je da to, uz svog domaćina, gradonačelnicu Dušanku Golubović, učine ministar trgovine, turizma i telekomunikacija u Vladi Republike Srbije Rasim Ljajić, i direktor Evropske banke za obnovu i razvoj Danijel Berg.
Obraćajući se prisutnima Ministar Ljajić je istakao da je puštanje u rad emisione stanice veliki događaj u eri digitalizacije televizije u Srbiji.
- Na ovaj događaj, puštanje u rad dve emisione stanice kapitalnog značaja, jedne u Somboru, a druge u Kikindi, čekalo se iz različitih razloga više od pola veka, od kada je i sačinjen raspored najvećih emisionih stanica na prostoru Evrope- kazao je ministar Ljajić, puštajući u rad novu emisionu stanicu izgrađenu u najvećem somborskom selu -Puštanjem u rad emisionih stanica u Somboru i Kikidi pokrili smo digitalnim signalom u Vojvodini 1.945.436 stanovnika ili 99, 71 odsto od ukupnog broja stanovnika Vojvodine. Ostalo je da tokom naredne godine digitalnim TV signalom pokrijemo i mesta u zaleđu Vršačkog brega, do kojih TV slika nije dopirala ni u vreme analogne televizije, dakle još od 1958. godine. Time bi Vojvodinu pokrili digitalnim TV signalom sa skoro sto odsto.
Ministar je dodao da će, pored Somboraca, kvalitetan digitalni signal dobiti i stanovnici mesta na samoj granici sa Mađarskom i Hrvatskom, kao što su Riđica, Rastina, Bezdan koji će, pored devet nacionalnih programa, moći da gledaju i sve digitalne regionalne i lokalne TV programe.
Po oceni Ljajića digitalizacija je istorijski poduhvat, jer je urađena pre utvrđenog termina, i u najkraćem roku.
- Digitalizacija je jedan od najznačajnijih, najjeftinijih i najisplativijih projekata u Srbiji danas. Ukupno je koštala državu Srbiju oko 40 miliona evra, računajući i donaciju EU od 10,5 miliona evra, a država Srbija je prodajom oslobođenog spektra zaradila 126,5 miliona evra.- „izračunao“ je Ljajić, ali i naglasio da pored neposrednog, postoji i posredni ekonomski efekat.- Osim ostvarene zarade, Srbija je dobila najmoderniju mrežu zemaljske televizije, pa duže vreme neće morati ulagati u modernizaciju tehnologije i infrstrukture. Digitalizacijom smo ispunili sve uslove i standarde Evrope, tako da možemo da kažemo da je u oblasti zemaljske digitalne televizije Srbija uveliko punopravni član Evropske unije.
M.Miljenović