Spoj iskonske muzike i savremene improvizacije
Posle dvodnevne uvertire pretprošlog vikenda u Subotici, 21. Kanjiški džez festival održaće se od 22. do 24. septembra u Kanjiži.
Umetnički direktor festivala Dejan Vujinović je pojasnio da je festival sticajem okolnosti ove sezone promenio termin i da je jedan broj umetnika, prvobitno planiranih da nastupe u Kanjiži, već nastupio u Subotici, ali da je ta činjenica i neka vrsta inercije iskorišćene da se tamošnjoj publici predstavi ars poetika kanjiškog festivala.
- To nam nekako ide na ruku jer je plan organizatora da od svake naredne godine Kanjiški yez festival gostuje u nekom drugom gradu. Sticajem okolnosti sada je to bila Subotica, a naredne godine će to biti Novi Sad, Segedin ili neki drugi grad – najavio je Vujinović.
Vujinović je kategoričan da Kanjiški yez festival i dalje ne odstupa od svoje ars poetike, da se na jednom tako prepoznatljivom mestu spajaju dve muzičke krajnosti:
- Jedno je arhaična i iskonska, rekao bih ritualna muzika, a sa druge strane to bi bila savremena improvizovana muzika. To je ono po čemu organizatori drugih festivala i publika iz okruženja prepoznaju Kanjiški yez festival da je drugačiji, da ima jednu oštricu po kojoj je prepoznatljiv po originalnosti i drugačijem programu, da na tom polju ostaje na čelu, bez obzira što prošle godine festivala nije bilo. Ove godine smo pripremili program koji se koncentriše na lokalne umetnike i umetnike koji dolaze iz Mađarske, koji se u tom programu pronalaze “jedan na jedan”. Fstival je tekođe mesto gde se često mogu videti savremene pozorišne tendencije, nove koreografije i plesne predstave.
U četvrtak 22. septembra u 20 sati u holu Doma umetnosti otvara se izložba fotografija na temu yeza, Roberta Revesa i Edvarda Molnara, dvojice zvaničnih fotografa kanjiškog festivala prethodne dve decenije. Nakon toga u Regionalnom kreativnom ateljeu nastupa duo Silarda Mezeija i Alberta Markuša, kombinaciju viole i violončela, umetnika koji se dobro poznaju jer su prethodnih godina često nastupali. U Sali Doma umetnosti će ljubitelji muzike imati priliku da uživaju u sasvim specifičnoj interpretaciji tradicionalne muzike i savremene improvizacije.
Iz Budimpešte stiže sastav ARGO Alberta Markuša (violončelo), u kome sviraju Tijana Stanković (violina), Aron Porteleki (bubnjevi) a iz Vojvodine im se pridružuje Ervin Malina, sastav koji neguje improvizovanu muzičku žestoko ukorenjenu u mađarskoj tradicionalnoj muzici, pomalo u balkanskoj, pa sve do Male Azije i Bliskog Istoka. Sastavu ARGO se u Kanjiži pridružuju “Rođenice”, vojvođanski kapela sastav koji interpretira tradicionalnu balkansku muziku.
Za petak na scenu Doma umetnosti stiže budimpeštanski trio Miklopa Lukača “Cimbiozis”, gde centralno mesto ima tradicionalni mađarski instrument cimbalo, prepoznatljiv po zvuku, melodiji i harmoniji, međutim, u potpuno drugačijoj interpretaciji. Lukaču se pridružuju Ištvan Balo i Đerđ Orban na bubnjevima i kontrabasu, tako da će izvođači koji su u vrhu rgeionalne yez scene dočarati fuziju tradicionalne mađarske muzike i yeza.
U Sali RKA Kanjiža performans će izvesti plesači Deneš Debrei i Henrijeta Varga, a priključiće im se Subotičanka Jasna Jovičević. Muzički program kanjiškog festivala završava se sastavom “Red fruts stripetet” Silarda Mezeija, u kome će Mezeijev trio upotpuniti budimpeštanski trubač Adam Međeš. Svi programi u kanjiži su za publiku besplatni.
M. Mitrović