Naš adut su IT sektor i organska proizvodnja
– Futoški kupus i Fruškogorski lipov med biće uz ukupno osam srpskih proizvoda predstavljeni na Sajmu organske hrane u Torinu od 22. do 26. septembra, gde će Srbija imati svoj štand
među 6.000 izlagača – kaže za „Dnevnik” član Gradskog veća za privredu Milorad Radojević. – Lokalna samouprava učestvovaće i u manifestaciji „Tera mader Srbija” u oktobru Futogu, u vreme Futoške kupusijade. Namera je Grada Novog Sada da podstiče organsku proizvodnju i da privrednicima bude na usluzi prilikom održavanja takvih i drugih priredbi zdrave hrane. Planiramo da dogodine uključimo i proizvođače iz Vojvodine pa da u Futogu bude u vreme Futoške kupusijade „Tera mader Vojvodina”, a na tom projektu bismo radili zajedno s pokrajinskim sekretarijatima za privredu i za poljoprivredu.
Po njegovim rečima, lokalna samouprava će i nadalje činiti napore da se razvija proizvodnja organske hrane, da svake godine novim podsticajima motiviše nove uzgajivače, a one koji su već u poslu – da šire proizvodnju na veće parcele, premda je proizvodnja organske hrane dugotrajan i složen proces.
– U proteklih nekoliko godina Grad Novi Sad je pretežno ulagao u edukaciju poljoprivrednika. Nedavno je desetak ovdašnjih poljoprivredika bilo na Međunarodnom seminaru agrarnih ekonomista u Novom Sadu, gde su mogli čuti šta je u svetu novo u toj oblasti i kuda ide agroekonomija, s kakvim se problemima suočava i koje trendove treba slediti – predočio je Radojević.
Govoreći o razvoju privrede u Novom Sadu, on je kazao da je u toku izgradnja Radne zone na Rimskim šančevima, dok su u staroj Industrijskoj zoni fabrike propale tokom privatizacije i Grad Novi Sad ne može da utiče na njihov status.
– Možemo posredovati da im pomognemo u rešavanju problema, kao što smo učinili „Neobusu”, čije su proizvodne hale ustupljne u zakup stranom investitoru – naveo je Radojević. – Spremni smo da razgovaramo s preduzetnicima i njihovim udruženjima o svemu što od nas traže, pa i o lokalnim taksama, ali od nas najviše traže da se adminitrativni poslovi svedu na jedna papir. Sada je u Novom Sadu u razvoju automobilska industirija zbog dolaska stranih investitora „Lira” i „Delfija” i veliki zamah IT sekora, po čemu je Novi Sad prvi u odnosu na ostale u zemlji. Imamo preduzetnike iz IT sektora koje zapošljavaju više hiljada ljudi.
Po njegovim rečima, nezahvalno je govoriti o tome u kojem pravcu će se privreda grada dalje razvijati jer to zavisi od kretanja svetske privrede.
– Sve donedavno Novi Sad nije bio turistička destinacija na mapi Evrope pa i šire. Sada se iz godine u godinu beleži sve veći broj turista, čak i iz dalekih egzotičnih zemalja. Ove godine je bilo 20 odsto turista više nego lane, a to znači mnogo više novca koji se slije od turizma – kaže Milorad Radojević.
Z. Delić
Smanjen broj nezaposlenih
Član Gradskog veća za privredu Milorad Radojević ističe da je u Novom Sadu smanjen broj nezaposlenih te da je trenutno na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje 21.600 nezaposlenih.
– Svakog meseca se s evidencije briše po 1.000 ljudi – lane je posao čekalo 28.000 nezaposlenih. Verovatno u tome udela ima i lokalna samouprava jer daje posticaje prilikom zapošljavanja, samozapošljavanja, razvoja preduzetništva, ali i državne službe, Inspekcija rada koja pojačano radi na suzbijanju sive ekonomije – smatra Radojević.