Marko i očajne domaćice najbolje zapržili
SENTA/VELEBIT: Zahvaljujući gostovanju kulinarskog karavana “Izađi mi na teglu” proteklih dana ajvar je zamirisao na severu Bačke, zajedno sa drugim specijalitetima ovdašnje kuhinje.
Zanimljiva takmičenja u spremanju srpskog ajvara organizovana su u većim varošima poput Subotice i Sente, ali i u malenom selu Velebit u kanjiškoj opštini.
Iako Velebit ima svega 270 stanovnika, na okupu u centru sela bilo je 15 takmičarskih ekipa od kojih je dve trećine bilo popunjeno meštanima, njihovim rođacima i prijateljima sa strane, a za titulu ajvar majstora takmičili su se i gosti iz Kanjiže, Bačke Topole i drugih mesta. Zbog jake konkurencije pojačan je bio i žiri, kome nije bilo ni malo lako da među ukusnim uzorcima odabere najukusnije.
Bilo je raznih naziva ekipa, ali imena nisu uticala na odluku stručnog žirija kojim je rukovodila Marija Mišić. Pobedu je odnela ekipa “Opasni Marko i očajne domaćice” iz Velebita.
Šampionska ekipa koju je predvodio Marko Sudar, uz osvojeni pehar i mini električni šporet “Smederevac”, direktno se plasirala na finalno takmičenje koje će biti 22.oktobra na Zlatiboru, a uverena je da ima pravi recept. Drugo mesto pripalo je ekipi “Zimonjićanke” iz obližnjeg naselja Vojvoda Zimonjić, a trećeplasirana je ekipa “Frau Gabrijela” iz Kanjiže.
Iako u Velebitu mahom žive potomci Ličana, ajvar su spremali pripadnici raznih nacionalnosti koji žive na ovim prostorima. Predsednica MZ Velebit Milica Maljković, kaže da je ideju da se manifestacija održi u Velebitu dao prvi čovek kanjiške opštine Robert Fejstamer da bi se afirmisala najmanja mesna zajednica u opštini. Ona dodaje da su opština Kanjiža, MZ Velebit, Ribnjak “Kapetanski rit” i drugi pomogli manifestaciju.
- Rado smo se pridružili manifestaciji “Izađi mi na teglu” u kojoj učestvuju mnogi gradovi Srbije, jer Velebit je malo mesto ali smo se potrudili da budemo veliki domaćini. Došle su nam ekipe iz Kanjiže, ali i “Slučajne partnerke” iz Kraljeva i drugih emsta, a i naših desetak ekipa su mešovitog sastava, svi su rado došli da učestvuju, pokažu šta znaju i umeju i da se zajedno veselimo – naglašava Milica Maljković.
Jelena Sočin Panjević iz Zavičajne kuće “Ćemer” u Velebitu, objašnjava da je recept, koji se prenosi s generacije na generaciju, izvučen iz bakine škrinje.
- Peče se paprika i samelje, uprži sa uljem a dodaci i začini su već kako ko voli: so, beli luk i drugo, prema ukusu ukućana, što su u neku ruku i male tajne, koje se ne otkrivaju. Ajvar obavezno pripremamo svake godine za zimnicu i već je na polici. Najbolji je kada se spravlja od paprika iz prve berbe, pošto su najjedrije, ali dobar je i ajvar od paprika iz poslednje berbe kada paprika ima najviše suve materije, međutim, paprike su sitnije tako da je čitav posao sporiji i pipaviji. Ajvar je uvek dobrodošao na trpezi i koliko god da napravimo uvek ga je malo – kaže Jelena Sočin Panjević.
Na Glavnom trgu u Senti, gde je ajvar spravljalo 13 ekipa iz potiskih mesta pobednički je začinila ekipa “Siz ajvar” (Nevini ajvar) iz Gornjeg Brega, u kome su bili Deneš Serda, Ferenc Es Sabo, Čila i Marija Četle Margit Farkaš.
- Naš recept za “nevini ajvar” je na bosanski način samo od paprika i soli, a ne dodajemo druge začine, beli luk i patliyan. Recept sam naučio u Bosni od moje prve žene, jer za gurmanluke uvek imam dobru volju, pogotovo kada se okupi veselo društvo – otkriva tajnu Deneš Serda.
U ekipi Ostojićeva objašnjavaju da su za kapitena izabrali Zoru Vilovski koja je najjača u obaranju ruku, a da ostali članovi ekipe Milanka Šoti, Valerija Kečkeš, Viktor Šoti i Tibor Varga moraju da se potvrđuju u pečenju i ljuštenju paprika.
- Ukusi su različiti, a recpt nam je zajednički, jer u finišu u šerpi pomešamo i upržimo ukuse, tako da dobijemo drugarski i prijateljski specijalitet kome ništa ne može da fali i svima je potaman – uverava Zora Vilovski.
Recept ekipe “Kati mama i aranjbograč” iz Sente u kojoj su Katalin Palatinuš i Julija Fenjsaroši je iz nekada veoma popularnog časopisa “Praktična žena”. Katalin priča da je rodom iz Ruskog Sela, ali da već 45 godina živi u Senti.
- Prvi put sam ajvar spravljala po receptu iz “Praktične žene”, familiji se svidelo i ne menjam ga. Ono što kod kuće spremamo za zimnicu lepše je, ukusnije i jeftinije nego iz fabričke proizvodnje, a tačno znamo od čega je napravljeno. Kod kuće oduvek spravljam ajvar, turšiju, kompote, pekmeze, kiseli kupus. Volimo da radimo, ali i dobro da pojedemo. Mladi radije idu u prodavnicu i kupuju. Biraju lakšu varijantu, međutim, mi se trudimo da im prenesemo naše dobre recepte – kaže Katalin Palatinuš.
U Subotici ajvar se spravljao dva dana, na kvalifikacionom i finalnom takmičenju, a najbolje se pokazala ekipa “Šerfeze lanjok” iz salašarskog kraja Gombošfalu u ataru Gornjeg Brega. Klara Šerfeze, koja predvodi družinu i treću sezonu se nadmeće na manifestaciji “Izađi mi na teglu, veli da imaju proveren recept.
- Ajvar spremamo po starom porodičnom receptu, kako se generacijama priprema na našem salašu. Potrebni su paprika, beli luk, ulje, so i sirće. Da se paprike ispeku, očiste i samelju, a potom sve uprži i začini treba pet do šest sati. Posla oko spravljanja ajvara ima, ali vredi se potruditi – uverava Klara Šerfeze.
Karavan “Izađi mi na teglu” je dve prethodne sezone obišao 40 mesta u Srbiji, a jedna od organizatorki iz Udruženja “Bašta Mašta” iz Beograda Ljuljana Vukotić kaže da će u trećoj sezoni takmičanja u spravljanju ajvara biti organizovana u preko 25 gradova u Srbiji, te da će pobednici sa lokalnih takmičenja u finalnom takmičenju na Zlatiboru nastaviti potragu za najboljim receptom i ajvar majstorom.
Milorad Mitrović