Salim : Dajte mi dobro okruženje 10 godina...
Predsednik Srbije Toimislav Nikolić i predsedavajući i izvršni direktor „Salim grupe” Entoni Salim otvorili su prošle sedmice u modernom svetlom postrojenju crveno-belih boja,
poput indonežanske nacionalne zastave, fabriku IndoAdriatic industry, prvu za proizvodnju indonežanskih nudli Indomie u Evropi. IndoAdriatic industry, licencirani proizvođač instant nudli trgovinske marke Indomie, po ovlašćenju PT Indofood Sukses Makmur Tbk, dela Salim grupe, dobila je je posle nepune dve godine gradnje svoj dom koji planira da ubrzano širi.
Entoni Salim, sin osnivača „Salim grupe” Sudono Salima, treći je najbogatiji čovek u Indoneziji, čiju je imovinu u 2015. američki magazine Forbs procenio na 5,4 milijarde dolara. No, moj kratkotrajni prvi susret sa jednim milijarderom pokazao je da se radi pre svega o veoma poslovnom čoveku koji se ne razbacuje ni rečima. “Imate pet minuta za pitanja,” kazao je polu-strogo, polu-šaljivo. Tako je i bilo:
Zbog čega je Srbija izabrana kao prvo mesto za proizvodnju Salim grupe u Evropi?
– A zašto da ne? Navedite mi jedan razlog zbog koga ne bi došli? Mislim da je klima za investiranje veoma dobra i imamo veoma aktivnu ambasadu kao podršku. Takođe, predsednik (Tomislav Nikolić) vodi veoma dobru politiku koja privlače poslovne ljude. Sve su to razlozi zašto smo izabrali Srbiju.
Kakvi su budući planovi Salim grupe u Srbiji?
– O tome ćemo morati da razgovaramo sa Vladom. Mislim da u perspektivi postoje veliki planovi, ukoliko to bude bilo ostvareno, nazvaćemo vas. Privrženi smo proširenju kapaciteta. Sa predsednikom (Nikolićem) danas je ovo prva faza, tek treba da donesemo odluke o drugoj fazi.
Možda Vaša ulaganja neće biti ograničena na obast poljoprivrede, Salim Grupa počinje da se razvija u mnogim drugim oblastima.
– Razgovaraćemo takođe i o mnogim drugim oblastima. Naročito o mogućnostima za ulaganje u univerzitetsko obrazovanje ovde. Imate odlično obrazovanje, divne vremenske prilike za poljoprivredu i izvanredne mlade ljude.
Da, imamo izuzetne kompjuterske programere.
– Oblast ljudskih resursa je veoma važna za nas, ne samo „hardverska infrastruktura“ već i „softverska“.
Šta Inđija znači za vas?
– Ukoliko mi budete dali dobro okruženje u narednih 10 godina, ovo će postati veoma važan centar.
Izgleda da pridajete veliku pažnju saradnji koju ste imali sa vladama Srbije i Indonezuije u realizaciji fabrike u Inđiji...
– Da li znate zašto sam rekao svom sinu da sastavi govor za otvaranje fabrike? Zato što želim da on nastavi sa odnosima. Ja polako odlazim, on dolazi, zato sam zatražio od mog sina da održi govor… Moj sin dolazi posle dede i mene ... Tako imate tri generacije kao podršku, i mislim da ne možete pogrešiti.
A pomenuti sin Akston Salim, direktor PT Indofood Sukses Makmur Tbk, veruje da će taj konglomerat nastaviti da produbljuje bliskost u bilateralnim odnosima između Indonezije i Srbije koji imaju duboke korene. „Siguran sam da bi deka bio veoma zadovoljan što smo došli ovako daleko, čak do Evrope i da smo u Evropu kročili prvo baš u Srbiji.“
Po njegovim rečima, brend Indomie formiran 1970-tih i da se prodaje u 50-ak zemalja, uključujući i Bliski Istok, Afriku, Zapadnu Evropu, Autraliju, Japan i Sjedinjene Američke Države. „Globalno gledano, imamo 30-ak fabrika koje proizvode preko 20 milijardi paketića nudli godišnje, a u tu porodicu se sada uključila i fabrika u Srbiji. Ova Indomie fabrika će proizvoditi instant nudle i pretpostavljam da će u budućnosti poslužiti i kao kapija poslovanja u Srbiji i susednim zemljama”, najavio je mlađi Salim.
Salim Grupa je najveći konglomerat u Indoneziji i jedan od najvećih u Jugoistočnoj Aziji. Salim Grupa ima više od 30 kompanija i niz poslovnih aktivnosti, od prehrambene industrije, do hotelske industrije, nekretnina, bankarstva, odnedavno i telekomunikacija i sirovina. Indofood Sukses Makmur, najveći proizvođač nudli na svetu i Bogasari, veliki mlinar brašna. Salim Grupa je takođe vlasnik oko 1.000 kvadratnih kilometara plantaža palminog ulja I poseduje koncesije za seču poznatih indonežanskih tropskih šuma.
Grupu je u oktobru 1972. osnovao svojevremeni doseljenih iz južne Kine Liem Sie Liong, kasnije Sudono Salim (1916–2012). Salim grupa je nekada dominirala indonezijskom privredom, kao vlasnik stotina kompanija, od najveće private banke do raznih firmi čija su delatnosti bile poljoprivreda i prehranbeni proizvodi. Međutim, azijska finansijska kriza 1998, koja se poklopila sa padom režima dugogodišnjeg predsednika Suharta, s kojim je Sudono Salim imao bliske veze još iz vremena oslobodilačke borbe protiv holonskog kolonijalizma, dovela je konglomerat skoro do propasti.
No, osnivačev treći sin Entoni Salim bio je taj koji je pokazao stratešku viziju u poslovanju. Snažno se zalagao da ogranak Indofud, koji se bavi proizvodnjom brašna i nudli, postane glavno preduzeće unutar Salim grupe, pošto je više od 105 firmi založeno radi podmirivanja njenih dugova. Ispostavilo se da je Indofud postao osnovna mašina za pravljenje novca, što je umnogome pomoglo ne samo povraćaju imovine koju je Salim Grupa izgubila, nego i agresivnom prodoru njenog poslovanja u novim oblastima poput telekomunikacija i prirodnih blaga u desetinama drugih zemalja.
Po rečima ambasadora Indonezije u Srbiji Harija Roberta Džejmsa Kanodua, poslednjih nekoliko godina stalno rastu kvalitet i obim ekonomskih odnosa između naših dveju država. “Širenje investicionih aktivnosti Salim grupe i u Srbiji imalo je stratešku ulogu u razvoju konkretne saradnje između naših zemalja. Fabrika IndoAdriatic industry podignuta u Inđiji potvrda je spremnosti Indonezije da jača ekonomske i poslovne veze sa Srbijom.”
“Kada budete došli za godinu dana, nećete prepoznati ovo mesto”, kazao je za „Dnevnik” direktor fabrike Hasan Al Šaraf. U odlučnost i umeće gospodina Šarafa, poreklom iz Palestine, ne treba sumnjati. On već vodi, takođe, Indofudovu fabriku u Siriji. “Fabrika radi sve vreme rata,” navodi Šaraf. A na pitanje kako to uspeva u gotovo šestogodišnjem haosu bliskoistočne države, objasnio je: “Sve strane imaju interes… Jednom mesečno, kada treba da fabrika obnovi proizvodnju, primirje se poštuje. Svima su potrebne Infofudove nudle”, sa osmehom je zaključio Hasan Al Šaraf.
Borislav Korkodelović