Srpska ne odustaje, referendum 25. septembra
prilikom susreta u Beogradu. Nakon nedavnog sastanka s rukovodstvom RS, Vučić i predsednik Srbije Tomislav Nikolić saopštili su da ne podržavaju referendum u RS, ali i da se neće mešati u konačnu odluku tamošnjeg rukovodstva. Dodik je, s druge strane, obavestio Vučića da će referendum u RS svakako biti održan, ako Ustavni sud BiH, koji je prošle godine proglasio neustavnim 9. januar kao Dan RS, u međuvremenu ne preinači ili promeni svoju odluku i vrati odlučivanje na početak.
– Referendum je 25. septembra – kazao je Dodik novinarima nakon razgovora s Vučićem, i dodao da će 9. januar ostati Dan Republike Srpske.Po njegovim rečima, Vučić je ostao pri stavovima da Srbija ne treba da se meša, da ne podržava niti osporava pravo na referendum, ali da intezivno i do kraja pokušava da ukaže na sve opasnosti koje mogu izazvati negativne reakcije određenih struktura međunarodne zajednice.
– Primio je to Vučić k znanju i ostao uporan u svojim stavovima da treba očuvati regionalnu stabilnost i mir. To je njegova uloga. Ja Srbiju doživljavam kao najvažniju zemlju regiona u stabilizaciji ukupnih prilika. To Srbija svakim danom i političkim aktivnostima pokazuje – rekao je Dodik.
Vučić je izrazio nadu i uverenje da će Srbija i RS i ubuduće svoje odnose činiti bližim i intenzivnijim. Iz Nemanjine je saopšteno da su se Vučić i Dodik na sastanku u Beogradu saglasili u tome da je mir najvažniji uslov za napredak i sigurnu budućnost srpskog naroda na Zapadnom Balkanu, ali i svih ostalih naroda koji žive na tom prostoru.
Oni su razgovarali o daljem unapređenju odnosa Srbije i Srpske, posebno istakavši izgradnju infrastrukturnih projekata, puteva i mostova, koji povezuju Srbiju i RS, kao i zajednička ulaganja u kulturne i obrazovne sadržaje, stoji u saopštenju. Na sastanku je, kako se dodaje, dogovoren nastavak zajedničkog ulaganja u Andrićev institut u Višegradu, kao i dalje učešće u obeležavanju različitih datuma iz istorije srpskog naroda.
Predsednik RS objasnio je novinarima i da je nemoguće uskladiti Zakon o praznicima s Ustavom BiH pre održavanja referenduma jer Skupština RS ponovo zaseda tek u novembru. Dodik je kazao i da Banjaluka nema nameru da Bošnjacima u RS nameće da obeležavaju 9. januar, i da će oni biti slobodni da to ne čine, ako ne žele.
Iako s Vučićem, kako kaže, nema slaganja o referendumu, dijalog se ne završava i biće nastavljen već u nedelju, kada premijer Srbije bude došao u RS na otvaranje deonice auto-puta Banjaluka–Doboj.
– I kada bude došao u nedelju kod nas, opet ćemo razgovarati na tu temu – rekao je Dodik, zaključivši da je razgovor sa srpskim premijerom bio korektan, uprkos neslaganju u vezi s održavanjem referenduma.
I premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović potvrdila je juče da će biti izmenjen Zakon o praznicima RS-a u delu koji se odnosi na (ne)obaveznost obežavanja 9. januara, Dana RS-a. Ona je u izjavi novinarima u Bosanskom Brodu rekla da su i nekim od ambasadora u BiH data pojašnjenja u vezi s realizacijom odluke Ustavnog suda BiH.
– Postoje dva koloseka, koja idu paralelno. Jedan je da se održi referendum, koji jeste jedan od koraka u funkciji sprovođenja odluke Ustavnog suda BiH, a drugi je da se unesu određene izmene u Zakon o praznicima RS, u delu koji se odnosi na obaveznost – rekla je ona. – Smatramo da na taj način izvršavamo ono što jeste odluka Ustavnog suda i istovremeno želimo da testiramo i na referendumu vidimo kakva je volja naroda.
Dodala je da vlast RS-a nema nameru da na bilo koji način destabilizuje prilike u BiH.
– Niko nije rapisao referendum o disoluciji, o otcepljenju, o secesiji. Referendum je raspisan jer želimo da građani kažu da li vole, da li žele, da li podržavaju 9. januar kao Dan Republike. Ne vidim zbog čega je potrebno da nas svi upozoravaju na stvari kojima se mi ne bavimo – rekla je Željka Cvijanović.
S. Stanković
Nikoga ne teramo
Milorad Dodik navodi i mogućnost da se Zakon o Danu Republike izmeni tako da se izbaci obaveznost njegovog proslavljanja da bi Bošnjaci mogli da ga ne proslavljaju.
– Ako Bošnjaci hoće da rade na Dan Republike Srpske, da rade njihova preduzeća, neka rade. Mi ne proslavljamo 1. mart, ali niko nama ne može da zabrani da slavimo 9. januar – rekao je Dodik, dodajući da to može u proceduru da bude upućeno „već ovih dana”.
Ako Ustavni sud poništi odluku...
Predsednik RS je podsetio na to da je Narodna skupština RS zatražila da Ustavni sud poništi svoju odluku, ali i ocenio da je poništavanje daleka mogućnost.
– Mi to nismo planirali pre dve godine. Sud je pre nekoliko meseci doneo odluku da se preispita Zakon o Danu Republike – dodao je Dodik.
Kako je objasnio, rukovodstvo RS nije odluku o raspisivanju referenduma donelo iz hira, već zato što je Ustavni sud ugrozio odnos srpskog naroda prema 9. januaru.
– Želim da na plebiscitaran način dobijemo mišljenje građana o tome kako se kretati dalje – rekao je predsednik Republike Srpske.