U upravljanje vodom potrebno uložiti osam milijardi evra
novih investicija kako bi se ispunili strogi standardi očuvanja životne sredine - rekao je predsednik Srbije Tomislav Nikolić na otvaranju dvodnevne međunarodne konferencije „Zemlje u tranziciji i voda kao faktor stabilnosti”. - Od toga iznosa oko pet milijardi evra potrebno je uložiti u dogradnju kanalizacionih sistema i izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
On je istakao da to što je Srbija domaćin međunarodne konferencije govori o tome da je naša zemlja prepoznata kao važan činilac u kreiranju strategije upravljanja vodama. Na konferenciji koja se bavi izazovima upravljanja vodama, ukazao je Nikolić, problem voda i upravljanje vodama postavlja fundamentalno pitanje šta čovek kao ljudsko bića vrednuje i šta želimo da ostavimo svojim potomcima, gde je naše mesto u prirodi, odnosno šta su nam prioriteti i da li svaki cilj kojem težimo vredi uništavanja životne sredine.
Predsednik Srbije ukazao je da je Ministarstvo poljoprivrede pripremilo Strategiju razvoja sektora voda na teritoriji Srbije za period 2016-2034. godine i da će taj dokument poslužiti kao vodič u procesu transformacije čitavog sektora. Po njegovim rečima, sve tehničke mere, svi planirani radovi, ne mogu da se realizuju ukoliko se ne obezbede sredstva da se oni izvedu i stvore organizacioni preduslovi za njihovo ostvarenje.
Civilizacija se suočava sa ekološkim izazovima bez presedana, ukazao je Nikolić, rekavši da je, uglavnom zahvaljujući ljudskoj aktivnosti ili nemarnosti, voda u rekama i morima do te mere zagađena da kratkoročno ili dugoročno ugrožava opstanak svih bića na planeti.
- Toksični otpadi se gomilaju širom sveta. Plaćamo danak prosperitetu i industrijskom razvoju i zarad bogaćenja i udobnosti, dovodimo u opasnost sam život - rekao je predsednik Srbije.
Zbog toga je, istakao je Nikolić, na učesnicima foruma na kojem će se razgovarati o međunarodnoj saradnji u oblasti voda, stanjem u oblasti voda u Srbiji, njegovom finansiranju, infrastrukturnim projektima i saradnji gradova na slivu Dunava... da ukažu na pravac delovanja i posledice određenog činjenja ili nečinjenja.
- Poučeni iskustvom prošlosti, pred nama je ozbiljan zadatak da odluke koje danas donosimo ne ostave razorne posledice na buduće generacije - rekao je Nikolić.
D. Mlađenović
Posla ima mnogo
Osnovni cilj skupa je sagledavanje prioriteta, problema i potreba integralnog upravljanja vodama na različitim nivoima (globalnom, regionalnom, lokalnom), sa posebnim osvrtom na zemlje u tranziciji. Iz Instituta „Jaroslav Černi” je ukazano da se sektor voda u Srbiji suočava sa velikim problemima koji mogu imati značajne posledice na stanovništvo, privredu, ekonomiju, i da su zbog toga neophodna velika odricanja i napori u pravcu unapređenja sektora voda.