Zaraženi komarci doleteli i na Novo groblje
“Dr Milan Jovanović Batut” Dragan Ilić. Što se Vojvodine tiče, obolelih ima u Južnobanatskom okrugu, dok se povećava broj lokacija sa zaraženim komarcima-prenosiocima ovog virusa.
Ilić je rekao da je groznica Zapadnog Nila već autohtona infekcija i da ova godina liči na 2014. kada smo imali sličan broj obolelih, podsećajući na to da nju prate simptomi slični gripu, te da su posebno ugožene starije i osobe smanjenog imuniteta. Ilić, međutim, ističe i da su pojedine lokalne samouprave preduzele aktivnosti na suzbijanju komaraca, što je, kako kaže, ključno, ne samo tokom leta već čitave godine.
Na osnovu podataka dostavljenih Institutu za javno zdravlje Srbije, slučajevi oboljevanja registrovani su u Južnobanatskom (3), Beogradskom (11), Podunavskom (2) i Mačvanskom okrugu (1). Da bi slučaj infekcije virusom Zapadnog Nila bio potvrđen kod pacijenta uz ispoljenu kliničku sliku neuroinvazivnog oblika bolesti (meningitis, encefalitis, meningoencefalitis), neophodno je da se potvrdi prisustvo odgovarajućih antitela u likvoru kod obolelog pacijenta.
Od početka sezone nadzora 2016. godine, registrovana su i 3 verovatna slučaja obolevanja od groznice Zapadnog Nila, kažu u “Batutu”.Zavod za biocide i medicinsku ekologiju Beograd, obavlja nadzor nad virusom groznice Zapadnog Nila u populaciji komaraca. Do 5. septembra, analizom komaraca na prisustvo virusa
Zapadnog Nila dokazano je prisustvo virusa u komarcima uzorkovanim u Beogradu (Julino brdo, hala Pionir, Banjička šuma, Popova Bara, Mali Raj, Kraljičin Vagon, Ada Safari, Kula Nebojša, Marina Dorćol, Zemunski park, Dobanovci i Busije), Novom Sadu (ulica Račkog, Petrovaradin, Petrovaradinska tvrđava, Ribarsko ostrvo, Salajka i Novo groblje), Pančevu (Stari Tamiš, Nadel, Omoljica, Starčevo, Vojlovica, okolina Opšte bolnice, Industrije stakla, sportskog centra na Misi ulica Žarka Zrenjanina i Brodoremont), Šapcu (okolina Donjošorskog groblja, restorana „Stari most” i ulice Beogradski put bb, Hajduk Veljkova i Kajmakčalanska), Smederevu (Novo groblje, MBC, Izletnička ulica i Kulič) i Požarevcu (Stari put, Centar, Ljubičevo, Dubravci, Dunavski Dragulj, Hipodrom i Čačalica).
Do 1. septembra 2016. godine registrovana su 63 slučaja obolevanja od groznice Zapadnog Nila u zemljama Evropske unije (Austrija, Italija, Kipar, Mađarska Rumunija i Hrvatska) i 102 slučaja u susednim zemljama (Ruska Federacija, Izrael i Srbija), poručuju u “Batutu”.
I. V.
Zike nema u Srbiji
Kada je reč o Zika virusu, Ilić kaže da među našim olipmijcima iz Rija nije zabeležen nijedan slučaj oboljenja. - Od lekarskog tima koji je pratio naše sportiste imamo potvrde da nije bilo poremećaja zdravlja naših sportista dok su bili u Riju. Jedan deo njih imao je gastrointestinalne tegobe, ali Zika virusa nije bilo - rekao je Ilić.
On je kazao je do sada testirano 17 sportista i da nije bilo pozitivnih slučajeva. Testova, kaže, ima dovoljno i za sportiste i novinare, kao i za sve građane koji su putovali u ta područja, ali napominje da je Zika virus i dalje pretnja na globalnom niovu, te da to “ne treba staviti ad akta”.