Pomoć starima i osiromašenim porodicama
ali utiče i na smanjenje siromaštva kroz aktivnosti poput kluba za stare, vešernice, Centra „Marta“ i mreže dijakonijskih grupa.
– Moja primarna delatnost je rad s dijakonijskim grupama ili s crkvenim parohijama koje su osnovane pre nekih 16 i po godina – kaže koordinatorka projekta i psiholog Marija Parnicki. – Dijakonijske grupe su grupe vernika u crkvenim opštinama naših osnivačkih crkava koje su nam pomagale u distribuciji humanitarne pomoći, jer je tada ogromna pomoć pristizala iz inostranstva. Da bismo došli do svih korisnika, osnovali smo te grupe da bi ih nalazile u svojoj lokalnoj zajednici da bi im se dostavili paketi sredstava za higijenu, hrane i svega ostalog što je dolazilo iz inostranstva. To su naši veliki potencijali, koji bi mogli imati značajnu ulogu u smanjivanju siromaštva i pružanju nekih socijalno-humanitarnih usluga u svojim lokalnim zajednicama.
U okviru dijakonije, oformljen je i Dnevni boravak za stare, koji otvara mogućnost seniorskoj populaciji da se druži, uči, informiše, ali i koristi neke druge usluge. Dnevni boravak je otvoren 2004. godine, od 8 do 15 časova svakog radnog dana i mogu ga koristiti osobe starije od 60 godina, bez obzira na bračno stanje, pol, ekonomski status, nacionalnu ili versku pripadnost, zatim osobe koje vode usamljenički život, bez staratelja, a koje mogu samostalno da dođu.
– U okviru Kluba za stare obezbeđujemo neke osnovne zdravstvene, frizerske i pedikirsko-manikirske usluge, gledanje TV-a i čitanje štampe, a uz razgovor i druženje, tu su i zakuska i osveženje – kaže Marija Parnicki. – Nudimo i usluge kao što su pranje i sušenje veša, obezbeđujemo neku elementarnu ishranu, organizujemo razne ekskurzije i izlete. Namenski prostor za stare i osobe s invaliditetom je lep, imamo dobre uslove za rad s invalidima i sa starima. U zavisnosti od dodatnih para ili odobrenih projekata, možemo za seniore organizovati ono što ih interesuje pa smo tako imali kurseve računara, jer postoji veliko interesovanje za tim. Imali smo i kurseve nemačkog i engleskog jezika, razne vrste radno-okupacione terapije, kurseve ručnih radova, rekreativno-zabavne i kulturne aktivnosti, priredbe i proslave rođendana.
Zdravstvene savete pruža lekarka specijalistkinja opšte prakse u penziji, merenje nivoa šećera i holesterola u krvi i krvnog pritiska takođe radi jedan lekar i šest volonterki, a u okviru zdravstvene usluge je i snabdevanje ortopadskim pomagalima. U delu zgrade je „Marta centar“, gde se deli humanitarna pomoć, kako za invalide i stare, tako i za širu populaciju osiromašenih Novosađana polovna garderoba i obuća, ponekad i pokućstvo. Usluge „Marta centra“ koristi više od 1.000 korisnika godišnje.
– Imamo i centar u kojem se pružaju neke usluge za osobe s invaliditetom – napominje Marija Parnicki. – Lobiranje ili zastupanje prava osoba s invaliditetom kroz razne grupe u kojima učestvujemo, takođe je jedan od vidova naših usluga. Mi se, prosto, zalažemo za unapređenje našeg zakonodavstva za donošenje pravičnih zakona, koji bi omogućili osobama s invaliditetom ravnopravno učešće u svim segmentima društva. Strani donatori koji podržavaju taj naš rad su, pre svega, nemački i švajcarski, i neke manje zajednice ili privatni donatori iz inostranstva koji su do sada finansirali naš projekat.
Usluge su većinom besplatne, dok se merenje šećera u krvi i krvnog pritiska naplaćuju 60 dinara, a za pedikirsko-manikirske usluge preporučeno je dati dobrovoljan prilog. Svi koji pružaju usluge su volonteri, dok je geronto-domaćica zaposlena. Volonterke su starosti 50 do 70 godina, najčešće penzionerke koje imaju dovoljno slobodnog vremena, ali i želje da budu aktivne i korisne. Za korišćenje usluga plaća se minimalna mesečna članarina.
I. Mikloši