Ocene za nastavnike, novčane kazne za roditelje?
za 20 izostanaka svoje dece iz škole? Oko druge, čini se, nastao je muk, a prva je već izazvala buru nakon što je sa njima u javnost izašao ministar prosvete Mladen Šarčević. On je ocenio da bi uloga roditelja u školi mogla da se promeni, da bude mnogo veća, što bi uključivalo i ocenjivanje rada nastavnika i direktora, što je, sudeći po društvenim mrežama, najblaže, „usijalo javnost”. Realniji kažu da nastavnici nisu uvek u pravu, da ima i onih kojima mesto nije u prosveti, ali i da je angažman mnogih roditelja više štetio nego pomogao i da je prvo na udaru bila vaspitna uloga škole, a sada i obrazovna. Kako god, novi ministar je ocenio da je roditeljima dodeljena slaba uloga u školi.
- Njih niko nikada nije pitao šta zaista misle, a oni mnogo znaju. Zato pojačavamo ulogu roditelja u odlučivanju, kontroli i ocenjivanju nastavnika i direktora škola, i to kroz nezavisna, nova roditeljska tela - rekao je Šarčević i učinio da najžešće reakcije i javno, van tvitera i fejsbuka, stižu od prosvetnih radnika, ali i običnih građani koji se pitaju kuda bi to odvelo obrazovni sistem i u njemu ulogu nastavnog osoblja. Posebno u situaciji kada istraživanja ukazuju na pogoršan odnos roditelja i nastavnika u osnovnim i srednjim školama, pa i van njih.
Na protestu koji se dan uoči početka ove školske godine odigrao na beogradskom Pašićevom trgu, pod parolama
„Poniženi i prevareni”, prosvetari su podsetili da već godinama traže status službenog lica zbog agresivnog ponašanja pojedinih roditelja, i to čine i danas. U okviru teme koju je pokrenuo novi ministar prosvete čula su se i pitanja prosvetnih radnika: Kako će dete takvog roditelja poštovati nastavnika? Kako će sutra to dete poštovati takvog roditelja? Nastavnici se plaše da će ocenjivanje roditelji „osvetnički iskoristiti da se reše nastavnika koji zahteva znanje”.
Na inicijativu ministra prosvete reakcije su stigle i od predsednika Nacionalnog prosvetnog saveta prof. dr Aleksandra Lipkovskog, koga je pre svega žacnuo Šarčevićev stav da je NPS „lobi telo”.
Sindikalni lideri su očito oprezniji od anonimnih komentatora po mrežama i nastavničkog bunta u grupi. Oni podržavaju ministra, ali da se jasno propiše nova uloga roditelja, kako ne bi bilo zlupotreba.
- Podržavam svaku aktivnost roditelja koja će unaprediti rad škole, svaki predlog i ideja koji mogu da se primene biće podržan od strane Unije, jer mi smo pre svega roditelji, a ne samo nastavnici i članovi sindikata. Međutim, i svaki roditelj mora da vodi računa o svom detetu, to mu je prva i osnovna dužnost. Ne može da ga pošalje u školu i da kaže da je tako skinuo sa sebe svaku odgovornost. Aposlutno je potrebno da se roditelji na drugačiji način organizuju - reči su predsednice Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Jasne Janković.
Skloni duhovitosti na mrežama su odmah upitali hoće li ti jasni kriterijumi za roditelje koji treba da ocenjuju dovesti do toga da po istom proincipu potrošači električne enerije - građani, ocenjuju rad UO, direktotra i menayera u javnim preduzećima: EPS, Telekomu, Srbijagasu. Prosvetni radnici s kojima su mediji razgovarali listom su tvrdili da roditelji nisu kompetentni da procenjuju vaspitno-obrazovni rad u školama, koliko se nastavnik priprema za čas, niti da sude da li je nastavnik dao adekvatnu ocenu.
Pitanje je šta bi psiholozi i socijalni radnici rekli o objektivnosti kada je sopstveno dete u pitanju, bez obzira na kvalifikacioni i obrazovni nivo roditelja. A, šta i sa otkrićem da su do sada, kako tvrdi predsednica Unije Jasna Janković, „za rad u školskim odborima uglavnom bili zainteresovani roditelji koji žele da svoje dete zaštite od nekih obaveza ili hoće da imaju privilegije”.
Stevan Jurić, veroučitelj u Gimnaziji „20. oktobar” u Bačkoj Palanci, naveo je da roditelji moraju da imaju propisanu ulogu u školi, kako je u zapadnim zemljama, i ukazao na nemačku prestonicu Berlin, u kome je „direktor odbio zahtev roditelja da pusti dete poslednjeg dana sa nastave, iako to čak nije bio ni nastavni dan”. Dodao je da se kod nas roditelji retko odazivaju na akcije koje organizuje škola, čak i kada je u pitanju uređenje đačkog dvorišta, i prete tužbama da se tako iskorišćavaju deca.
V. Đuričić
Foto: Tanjug