Ostavke i gašenje firmi
ali ako je suditi po najnovijim dešavanjima u Somboru, sva je prilika da su se takve rukovodeće fotelje gotovo preko noći „pregrejale“. Da ima rezona u ovom nagađanju svedoči i nedavna ostavka Snežane Kraguljac, izabrane pre samo mesec dana na funkciju direktorke ovdašnje Turističke organizacije grada, kojoj bi se vrlo skoro mogli pridružiti ne samo kolega po rukovodećem položaju, već i svi zaposleni u Razvojnoj agenciji Grada Sombora.
Gradsko veće pokrenulo je inicijativu za pokretanje postupka likvidacije Razvojne agencije. Obrazlažući inicijativu Sava Dojić, član Gradskog veća za oblast finansija i privrede, rekao je da RAGS nije ostvarila cilj zbog kojeg je osnovana, a o inicijativi Gradskog veća izjasniće se i Skupština grada zakazana za 5. septembar. Obrazloženje, koje je upućeno odbornicima, sadrži i podatak da RAGS nije ispunila uslove za akreditaciju po bilo kom osnovu. Nisu izrađeni predlozi projekata, a odobrena donatorska sredstva nisu u srazmeri sa finansijskim sredstvima koja je Grad Sombor izdvajao za njihovo funkcionisanje. Takođe, ta ustanova nije uspela da se pozicionira na tržištu, te da obezbedi dodatne prihode i donacije, već se isključivo oslanjala na gradska budžetska sredstva.
Mada niko direktno ne dovodi u vezu sa procesom racionalizacije i ostavku netom postavljene direktorke TOGS Snežane Kraguljac, koja je na to mesto došla nakon ostavke prethodnika Dragana Ružića izazvane skandalom oko (ne)održavanja „Somborskog kotlića, jasno je da bi se i sam opstanak ove ustanove mogao uskoro dovesti u pitanje. Istina je da nema vlasti koja turizam nije deklarativno videla kao jednu od strateških grana razvoja, ali za potvrdu jalovosti funkcionisanja ovako organizovane ustanove čije bitisanje podrazumeva budžetsko finansiranje, dovoljan je i podatak da jedini info centar i prodavnica suvenira TOGS od svog otvaranja ne radi subotom popodne i celu nedelju, dakle dane kada turisti, putnici namernici i gosti ovdašnjih žitelja uglavnom i posećuju Sombor.
Kakva bi se slika dobila ako se celokupno poslovanje ove ustanove i benefiti od njenog rada „propustili“ kroz nepristrasan ekonomski rendgen, ostaje da se vidi, ali je sigurno da nisu potpuno bez osnova glasovi koji tvrde da poreski obveznici, preko budžeta finansirajući TOGS, zapravo „bacaju pare u bunar“.
M. Miljenović
Kresanje troškova
Moglo bi se vrlo lako pokazati da „pretresanje“ javnog sektora u pokušaju njegove racionalizacije, neće biti zaustavljeno na ovome. Na to upućuje zaključak Gradskog veća donet na istoj sednici kojom su javna i javna komunalna preduzeća zadužena da sagledaju mogućnosti za dodatno smanjenje ukupnih troškova poslovanja do kraja poslovne godine, a posebno troškova po osnovu službenih putovanja, naknada po ugovoru o delu, troškova sponzorstva, donacija, reprezentacije i sličnih rashoda, a ova informacija biće dostavljena i Ministarstvu privrede Republike Srbije.