„Za svako dete najbolji početak”
Ministarstva zdravlja i partnera. Savetovalište su juče posetili direktor UNICEF-a u Srbiji Mihael Sent-Lot, pomoćnica ministra zdravlja Vesna Kneginjić i direktorka za komunikacije i CSR kompanije „Nordus” Marija Beslać.
– Ne bismo mogli da kažemo da UNICEF radi stvari, već sarađuje s partnerima, od Ministarstva zdravlja do drugih ministarstava čiji resori imaju uticaja na zdravstvo, zatim civilnog društva u Srbiji, što uključuje nevladine organizacije i strukovna i privatna udruženja, kao što su kompanija „Nordeus”, „Telekom Srbija”, „Telenor”, ali i brojni drugi koji nam pružaju podršku u radu – rekao je Sent-Lot. – Naš fokus je na tome da svako dete u Srbiji ostvari svoj puni potencijal, stoga radimo u svim oblastima, od prenatalne zaštite pa do različitih aspekata dobrobiti i blagostanja svakog deteta, sve do uzrasta od 18 godina. Nauka nam je pokazala da, čak i kada se dete na samom rođenju suoči s određenim izazovima, može da ih prevaziđe ukoliko ima odgovarajući zaštitu, negu, brigu i podršku. Zato je važno da sve službe rade integrisano i da se obezbeđuju objedinjene međusektorske usluge, a investicije treba da budu usmerene tamo gde su najpotrebnije. Investicija u rani razvoj dece je najbolja investicija koju Srbija može napraviti. Ponosan sam što sam u Srbiji jer će Srbija postati model i primer dobre prakse za druge države u regionu.
U najranijem detinjstvu, od rođenja do treće godine, postavljaju se temelji za životne uspehe, zdravlje i blagostanje, a propusti u brizi i stimulaciji razvoja deteta u tom periodu ostavljaju dugoročne posledice, koje se kasnije ne mogu u potpunosti nadoknaditi. Period ranog detinjstva je najznačajnija razvojna faza u životu i zato je ulaganje u razvoj u ranom detinjstvu prioritet UNICEF-ovog rada u Srbiji i globalno.
– Ministarstvo zdravlja je prepoznalo neophodnost i važnost ranog otkrivanja razvojnih rizika i odstupanja, kao i rane intervencije koje mogu u velikoj meri nadoknaditi kašnjenja u razvoju dece i sprečiti dugotrajne posledice rizika kojima su deca izložena – rekla je Vesna Kneginjić. – Obogatili smo našu zdravstvenu intervenciju na primarnom nivou jer su razvojna savetovališta od izuzetnog značaja, a razvoj usluga koje ona pružaju za svako dete u Srbiji predstavljaju prioritet u saradnji UNICEF-a i Ministarstva zdravlja.
U saradnji s Udruženjem pedijatara i Gradskim zavodom za javno zdravlje Beograda, a zahvaljujući programu „Za svako dete najbolji početak“, pedijatri, patronažne sestre i zaposleni u razvojnim savetovalištima prisustvovali su obukama i unapredili svoja znanja u oblasti razvojne procene, intervencije i saradnje s porodicom. Kompanija „Nordeus” omogućila je opremanje razvojnog savetovališta i podržala obuku za zdravstvene radnike i stručnjake iz drugih resora u Novom Sadu, kao i još pet razvojnih savetovališta u Srbiji: u Leskovcu, Vranju, Požarevcu, Pančevu i Pirotu. Razvojna savetovališta su opremljena nameštajem po meri dece i didaktičkim materijalima koji služe za procenu i podsticanje razvoja različitih veština kod deteta. Roditelji mogu da vide i nauče, na konkretnom primeru, kako da korisne i zabavne aktivnosti s decom ponove kod kuće. Takav način rada smanjuje stres kod roditelja i pomaže im da uživaju u stimulaciji razvoja svoje dece.
– U taj program smo ušli jer, od samog osnivanja kompanije „Nordeus”, pružamo veliku podršku deci i omladini, naročito u oblasti zdravstva i obrazovanja, a taj program se uklapa i u jedno i u drugo – rekla je direktorka za komunikacije i CSR kompanije „Nordus” Marija Beslać. –Važno je da se pomaže deci u takvom osetljivom uzrastu koji zapravo predstavlja osnov za njihov čitav život. Mi smo za početak podržali renoviranje šest razvojnih savetovališta širom Srbije, i ne samo fizičko obnavljanje prostora i stvaranje bolje sredine već i edukaciju pedijatara i sveg osoblja koje se bavi decom. Naši zaposleni su uglavnom mladi ljudi, većina roditelji male dece, te smo svesni značaja podrške roditeljima da svojoj deci obezbede najbolju osnovu za dalji život. Prve godine života su najvažnije, a ulaganje u programe prevencije i rane intervencije utiču na smanjenje siromaštva, nejednakosti i obezbeđuju održivi razvoj našeg društva.
I. Mikloši
Saradnjom do boljih rezultata
U praksu su uvedeni i novi instrumenti za procenu razvoja, uključujući i „Vodič za praćenje razvoja“ koji značajno unapređuje rad pedijatara – pomaže im da i kod najmlađih pacijenata prepoznaju probleme u razvoju i isplaniraju podršku koja im je potrebna. Uspostavljena je međusektorska saradnja između institucija koje brinu o interesima dece. U šest opština u Srbiji potpisani su sporazumi o saradnji između lokalnih institucija i organizacija, a cilj je da se najugroženijoj deci i porodicama obezbedi podrška kroz saradnju različitih profesionalaca koji rade u domovima zdravlja, predškolskim ustanovama i centrima za socijalni rad.