Ladislav Ratgeber: Stvaramo olimpijski košarkaški centar
i preselio se da radi i živi u mađarskom Pečuju. Jedan od najperspektivnijih stručnjaka za žensku košarku je, tokom decenija iza nas, stvorio veliko ime i u susednoj državi,kao i u Evropi i svetu, osvojivši mnogo titule nacionalnog prvaka i pobednika kupa, što u Mađarskoj, što u Rusiji i Turskoj, gde je takođe radio. Uz to, s košarkašicama Spartaka iz Moskve je, 2009. godine, osvojio i titulu pobednika u Evroligi, a uz njegovo ime vežu se i dva osvojena Superkupa Evrope, 2008. i 2009. godine. Karijeru je obogatio i time što je bio selektor i muške i ženske reprezentacije Mađarske i u FIBA bio jedan od najvažnijih ljudi za razvoj ženske košarke u svetu.
Ovih dana, preciznije 20. avgusta na Dan državnosti Mađarske, Ladislav Ratgeber je primio i visoko državno odlikovanje, oficirski krst, za sve ono što je uradio na polju razvoja sporta, ali i nauke, dakle ukupnog delovanja u sportu.
- Na predlog premijera Mađarske Viktora Orbana, a uz saglasnost parlamenta Mađarske, uručeno mi je najviše priznanje koje ova država určuje običnim ljudima - rekao je za “Dnevnik” Ladislav Ratgeber. - Postoji, doduše, i veća počast, ali se ta odlikovanja dodeljuju stranim državnicima. I ovako, pripala mi je velika čast, jer sam na ceremoniji dodele bio u društvu naučnika, profesora i ostalih sedih glava zaslužnih za napredak Mađarske u svim sferama društvenog života.
Posle brojnih osvojenih titula, od 2012. godine posvetili ste se radu s mlađim kategorijama, osnivajući “Ratgeber Akademiju” u Pečuju?
- Upravo to me i jeste preporučilo za ovu nagradu, jer, kako na odlikovanju i piše, kroz Akademiju smo ostvarili veliki uticaj na mađarski sport, postavljajući visoke moralne norme u njemu. Danas u okviru moje Akademije radi oko 800 devojčica i dečaka, a uz to sam se ostvario i kao profesor na Fakultetu zdravstvenih nauka, kao i na Fakultetu za fizičku kulturu u Budimpšeti, gde predajem košarku. Plan je da u najskorije vreme moja Akademija preraste u nacionalnu instituciju, a imamo punu podršku Viktora Orbana u daljem razvoju. Trenutno se kraju privode radovi na proširenju i modernizaciji vredni oko sedam miliona evra, pa će ona dobiti svetski šmek, novu salu s tri terena, koja će, kada se igraju utakmice, moći da ima centralni teren sa kapacitetom oko 2.000 mesta za gledaoce.
Da li to znači da ste završili s radom u vrhunskoj košarci?
- Ne, nikako ne! Ipak, treneri moraju da vode računa posle uspeha kakve sam ja imao gde će da rade, u kakvim klubovima, s kakvim igračicama i kakvim upravama... Ne želim da zvučim prepotentno, ali, jednostavno, postoji nivo ispod kog ne želim da idem. Osvajanjem Evrolige zatvorio sam vrata u zemljama u kojima se danas igra vrhunska ženska košarka, ali nikada se ne zna šta nosi novi dan, zar ne?
Pred ovim stručnjakom stoji čitavo more ambicioznih planova u bližoj i daljoj budućnosti, o čemu je reč?
- Postoji plan da od Akademije napravim akademski klub, po uzoru na američke koleye. Budimpešta je kandidat za organizaciju Olimpijskih igara 2024. godine i glavni protivkandidati su joj Pariz i Los Anđeles. Ukoliko bi mađarska prestonica dobila organizaciju, moja akademija bi prerasla u nacionalni košarkaški centar i tome sam posvećen. Upravo zbog toga i ne mogu sada da odem iz Pečuja, jer radovi na njoj su u završnoj fazi i moram da budem prisutan kako bi sve zadovoljilo najviše, svetske standarde. – pojasnio je Ladislav Ratgeber.
Aleksandar Predojević
Senzacionalna Marina Maljković
Dotakli smo se i odličnih rezultata ženske košarkaške reprezentacije Srbije, koja je tituli prvaka Evrope dodala i olimpijsku bronzu u Riju. Kakva je vaša ocena?
- Ova bronza je dokaz da prošle godine osvojena titula evropskih prvakinja nije bila plod slučajnosti. Emotivno sam vezan za dosta reprezentativki Srbije, pre svih za Sonju Petrović, koju sam upravo ja i odveo u tim Spartaka i pružio joj šansu da igra u sastavu evropskog klupskog prvaka. Ima tu još košarkašica, poput Milice Dabović, Sare Krnjić i još nekih devojaka. Marina Maljković je na senzacionalan način odradila posao i siguran sam, ubeđen čak, da bilo koji drugi trener ne bi zabeležio s ovom ekipom takve uspehe.
Predsednik KSS Dragan Đilas i potpredsednica Ana Joković su takođe dali pun udeo u stvaranju sjajnih preduslova i ove medalje su posledica toga. Ekipa je neverovatno kompaktna i stvoren je strašan tim. Ubeđen sam da će proteći još puno vremena dok ponovo Srbija ne ostvari barem približne rezultate, ali to je već za neku drugu priču – nahvalio je našu selekciju Ratgeber.