Zapostavljeni mladi sportisti, finansirane „beton lige”
Nakon promene vlasti u Vojvodini u Pokrajinskom sekretarijatu za sport i omladinu pronađene su na stotine predmeta gde nema valjanog pravdanja
o namenskom trošenju novca poreskih obveznika, kaže u razgovoru za “Dnevnik” novi resorni pokrajinski sekretar Vladimir Batez. On navodi da su stoga poslali svim sportskim organizacijama, koje nisu dostavile pravdanja o trošenju buyetskih sredstava, poslednje upozorenje pred utuženje.
– Ukoliko ne dobijemo valjana pravdanja o utrošku budžetskih sredstava, Sekretarijat će pokrenuti proces povraćaja sredstava u budžet AP Vojvodine kroz tužbe. Napominjem da je Zakonom o sportu definisano da sve sportske organizacije, za koje se utvrdi da nisu namenski koristile budžetska sredstva, neće biti finansirane naredne dve godine ni sa jednog nivoa vlasti. I, naravno, moraju da vrate novac– ističe Batez.
Koji su prioriteti vašeg sekretarijata do kraja godine?
– Uspostavljamo jasan sistem kontrole utroška buyetskih sredstava, što do danas nije bio slučaj, Naišli smo na stotine predmeta za koje se ne zna ni ko ih duži ni ko ih kontroliše, niti imaju valjano pravdanje o namenskom trošenju novca. Predložili smo i novu sistematizaciju radnih mesta u Sekretrijatu, koju je Pokrajinska vlada usvojila i kojom je smanjen broj sektora, a samim tim i pomoćnika sekretara. Takođe, uveden je sektor koji će se baviti razvojem sportske infrastrukture u Vojvodini.
Koliko je to važno, govori i činjenica da je sportska infrastruktura bila centralna tema na našim sastancima koje smo imali sa predstavnicima svih jedinica lokalanih samouprava koji su imali priliku da nam predoče svoje probleme u funkconisanju sporta u njihovim opštinama i gradovima. Jedan od prioriteta biće i primena Zakona o sportu i drugih dokumenata koji u prvi plan stavljaju razvoj sporta dece i omladine, vrhunskog sporta i rekreativnog sporta, kao i dosledna primena Nacionalne strategije za mlade i Akcionog plana politike za mlade.
Da li ste imali predlog da se rebalansom buyeta obezbede dodatna sredstva za Sekretarijat do kraja godine, ili ćete imati dovoljno novca da završite planirane poslove?
– Bez rebalansa ne bismo imali dovoljno sredstava, jer nam je predhodno rukovodstvo ostavilo praznu kasu, a da nije isplatilo ni nagrade najuspešnijim mladim sportistima, ali je zato isplaćivalo novac klubovima koji igraju u „beton ligama“! Na sreću, predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović ima puno razumevanje za probleme sporta i omladine, pa je uz njegovu podršku već isplaćen prvi kvartal svim mladim talenatima koji su dobili nagradu, a nisu bili isplaćeni. Za njih 50 najuspešnijih, kao i svim ostalim zaslužnim sportistima, biće obezbeđena sredstva, kako bi se celokupna dugovanja u budućnosti uredno isplatila, a ova godina završila bez ikakvih „repova“.
Koliko se, uopšte, u Vojvodini ulaže u sport?
– Ukupna planirana sredstva u buyetu za oblast sporta i omladine za ovu godinu su nešto više od 226 miliona dinara. Kolika će ona biti ubuduće, zavisi od mnogo elemenata. Trenutno radimo na Programu razvoja sporta u AP Vojvodini do 2018. Za izradu ovog veoma važnog dokumenta, koji će biti donet do kraja godine, formiramo radnu grupu, a u njegovoj izradi učestvovaće svi: nadležni sekretarijati, fakulteti iz oblasti sporta, granski savezi, koji su od interesa za APV i drugi eksperti za oblast sporta... Paraleno, radićemo i na edukaciji predstavnika granskih sportskih saveza da izrade svoje programe, kao i sa jedinicama lokalnih samouprava koje do sada nisu izadile ovaj dokument.
Posle 25 godina u Somboru je maja 2014. obnovljena Sportska olimpjada školske omladine Vojvodine. Kakva će biti sudbina čuvenog SOŠOV-a?
– O tome ćemo razgovarati tokom pripreme buyeta za narednu godinu i izrade pomenutog Programa razvoja sporta u Vojvodini do 2018. Sve akcije i u oblasti školskog sporta biće usaglašene sa organizacijama koje funkcionišu na republičkom nivou, jer smatram da samo jedinstven i konzistentan sistem sporta u našoj zemlji može dati prave rezultate. Projekat SOŠOV je, inače, deo Akcionog plana za primenu Strategije razvoja školskog sporta u Vojvodini. Problem je, međutim, što su svi ostali ciljevi i aktivnosti iz tog dokumenta u prethodnom periodi bili potpuno zapostavljeni, ali će se i to u narednom periodu promeniti.
Prema istraživanjima, deca koja se bave sportom imaju bolje ocene, bolje se ponašaju i imaju bolje radne navike. Da li i na koji način može Vaš sekretarijat da utiče na to da se deca više bave sportom?
– Prvi prioritet Nacionale strategije, a biće i naš prioritet u izradi pokrajinskog programa, jeste razvoj i unapređenje sporta dece i omladine. Ono što je najvažnije jeste prvo stvoriti uslove da sva deca imaju gde da se bave sportom, a onda da svi zajedno radimo na podizanju svesti o značaju fizičkog vežbanja kako kod dece, tako i roditelja. Zato je veoma važno da se posebna pažnja posveti kvalitetu obavezne nastave fizičkog vaspitanja koje mora, kao što je oduvek bilo, da bude baza za regrutovanje budućih vrhunskih sportista.
Kakvi su uopšte danas uslovi za fizičko vaspitanje u vojvođanskim školama?
– Mnogo njih, nažalost, nema sale za fizičko vaspitanje ili su te sale nedovoljno opremljene da bi se nastava odvijala u punom kapacitetu. To se posebno odnosi na nastavu za učenike od prvog do četvrtog razreda osnovne škole. Zato i naš sekretarijat i ja lično imamo nameru da se najozbiljnije bavimo unapređenjem sportske infrastruktrure. Zato je i formiran sektor čiji je to isključivi posao.
Eržebet Marjanov
Sačekajmo da se Igre završe
Posle ne baš dobre prve sedmice na Olimpijskim igrama u Riju, nadamo se da će naredni dani doneti sreću i malo više pobeda. Da li smo možda očekivali suviše od naših sportista?
– I sam sam bio olimpijac i osvajač olimpijske medalje. Mogu da kažem da su Olimpijske igre zaista jedinstveno takmičenje gde svi sportisti daju 300 odsto svojih mogućnosti i motivacija je na najvišem nivou. To znači da nema ni loših ni lakih protivnika i sve je moguće. Naši sportisti se u Riju bore svim srcem , a mi, takođe svim srcem, moramo da budemo uz njih do kraja. Sačekajmo da se Igre završe, pa ćemo onda temeljno analizirati učinak u Riju.