Na sudije i sudove 2.285 pritužbi
Tokom prošle godine Visokom savetu sudstva stiglo je 1.237 novih pritužbi na rad sudija i sudova, kao i 1.048 dopuna pritužbi koje su vezane za pritužbe podnete
u toku 2014. i prethodnih godina. Ukupno je bilo 2.285 podnesaka. Iz podazaka iz Informatora o radu Visokog saveta sudstva vidi se da se pritužbe u većini slučajeva odnose na rad suda, sudija ili predsednika suda, i u njima stranka izražava nezadovoljstvo sudskom odlukom i ukazuje na postupanje i odlučivanje sudija.
U takvim pritužbama, Visoki savet sudstva podnosiocu pritužbe dostavlja obaveštenje o tome da nema ovlašćenje da utiče na rad sudije i ishod sudskog postupka, kako u pogledu upravljanja postupkom, tako i u pogledu odlučivanja, ili dostavlja obaveštenje da nije u nadležnosti tog tela da preispituje odluke suda niti daje ocenu zakonitosti i pravilnosti sudskih usluga. Ukazuje se na to da su, u skladu sa Zakonom o sudijama, sudije nezavisne u postupanju i donošenju odluka.
Od 972 pritužbe koje su stigle prošle godine, predsednik Visokog saveta sudstva dostavio je u 112 slučajeva obaveštenje o tome da nije nadležan da ceni navode s obzirom na to da oni ukazuju na sudsku odluku, 408 pritužbi je ocenjeno kao neosnovano, a 119 je ocenjeno kao osnovano, s tim što se osnovanost u većini slučajeva odnosi na dužinu trajanja sudskog postupka. Neke pritužbe koje se odnose na eventualni disciplinski prekršaj sudija prosleđene su disciplinskom tužiocu Visokog saveta sudstva.
Prošle godine Žalbena komisija sudova primila je 485 žalbi izjavljenih protiv prvostepenih rešenja i 55 tužbi protiv svojih rešenja. Po strukturi, zavedeno je 190 žalbi na rešenja o prijemu u radni odnos po sprovedenom konkursu, 157 protiv rešenja kojima je rešavano o koeficijentu za obračun i isplatu plate državnim službenicima, 52 protiv rešenja o ocenjivanju, devet na rešenja o prestanku radnog odnosa i 23 žalbe na rešenja kojima su izrečene disciplinske kazne. Protiv rešenja o raspoređivanju i premeštaju državnih službenika primljeno je 16 žalbi, protiv onih kojima je rešavano o drugim pravama i obavezama državnih službenika, i to na pravo na porodiljsko odsustvo, jubilarnu nagradu, solidarnu pomoć, naknadu za odvojen život, neisplaćeno odsustvo, napredovanje, mirovanje radnog odnosa i prava na minuli rad, bila je 71 žalba.
Visoki savet sudstva je prošle godine rešavao pet zahteva sudija radi odlučivanja o spojivosti drugih poslova sa sudijskom funkcijom. U tri slučaja utvrdio je da se ne radi o spojivosti sudijske funkcije, i to sa članstvom u Stručnom savetu Javnobeležničke komore Srbije, s poslom saradnika za nastavu na predmetu Poslovno pravo na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Nišu i članstvom u Komisiji za polaganje stručnog ispita za dobijanje licence za obavljanje poslova stečajnog upravnika. U dva slučaja Visoki savet sudstva utvrio je nespojivost drugih poslova sa sudijskom funkcijom, i to da je zastupanje FK „Crvena zvezda” u postupku pred Arbitražnim sudom Fudbalskog saveza Srbije i vršenje funkcije sudija porotnika nespojivo s obavljanjem posla sudskog veštaka.
Prošle godine doneto je i 77 odluka o prestanku sudsijske funkcije, i to 48 zbog odlaska u penziju, 22 na lični zahtev, četiri zbog gubitka radne sposobnosti i tri zbog razrešenja zbog učinjenog teškog disciplinskog prekršaja.
LJ. Malešević
Na lični zahtev otišlo 110 sudija
Podaci iz Informatora o radu Visokog saveta sudstva u prošloj godini pokazuju da je od 2013. do 2015. godine u penziju otišlo 192 sudije, da je 110 napustilo sudijsko mesto na lični zahtev, kao i da je njih sedmoro razrešeno zbog teškog disciplinskog prekršaja.