Profesori engleskog jezika iz Evrope na seminaru u Sremskim Karlovcima
Seminar engleskog jezika za buduće i sadašnje
profesore engleskog jezika, koji organizuje britanska neprofitna škola „Sharing one lenguage” (SOL), počeo je u Ekološkom centru „Radulovački” u Sremskim Karlovcima. Trajaće nedelju dana i održava se treću godinu zaredom. Seminar je specijalizovan za polaznike iz centralne, južne i istočne Evrope, pa će tako narednih dana u Karlovcima boraviti 19 devojaka iz Rusije, Ukrajine, Slovačke, Poljske, iz Srbije, koje će kroz upoznavanje tog dela Vojvodine, učiti o srpskoj istoriji, kulturi i tradiciji, ali usavršavajući engleski jezik.
– Ovde smo da im pomognemo da se motivišu i da na interesantan način nauče engleski jezik – kaže direktor SOL-a Mark Endruz iz Devona. – Vojvodina je multikulturna pokrajina koja, zapravo, treba da predstavlja model čitavoj Evropi. Posmatrajući razne kulture, pokušaćemo da ih kombinujemo i razumemo. Reč je o komparativnom pristupu, zahvaljujući kojem mladi treba da postanu svesni toga šta se sve dešava u svetu oko njih, da se o tome brinu, kao i da urade makar nešto što će ga učiniti boljim.
Engleski jezik je zapravo vezivno tkivo, kako je objasnila edukatorka profesor Vladica Rakić, koja je do penzije predavala engleski u Karlovačkoj gimnaziji. Da bi se izašlo iz radikalnih okvira obrazovnog sistema, koncept predavanja koji oni praktikuju izgleda kao vannastavna aktivnost.
– Reč je o interdisciplinarnom pristupu obrazovanju – kaže Vladica Rakić. – Želimo da obrišemo granice između predmeta i da iskoristimo sve resurse koji nas okružuju. Profesori treba da nauče kako da svojim učenicima pruže podršku i omoguće im da uče. Svi imaju različite sposobnosti i interesovanja, stoga im treba razvijati sposobnost da sami saznaju o svemu što ih okružuje. Mislim da je to budućnost obrazovanja.
Mladi tokom tog jednonedeljnog seminara uče da komuniciraju, da budu dobri, da se brinu o svetu, da budu radoznali i grade mostove među različitostima. Tako je Svetlana Petrenko iz ruskog grada Rostov na Donu, došla nekoliko dana ranije u Sremske Karlovce i sve slobodno vreme maksimalno iskoristila da upozna tu našu varoš, ali i Petrovaradinsku tvrđavu
– Sve mi se veoma sviđa i predivno je – kaže Svetlana, i dodaje da je atmosfera, arhitektura i ulice podsećaju na njen dom. – Ali zabava tek počinje s ostalim kolegama. Ništa ne očekujem u vezi sa seminarom jer ne volim očekivanja. Volim da uživam u momentu.
Dosadašnje iskustvo i rad SOL-a, najpre u Britaniji, pokazuje pozitivne rezultate jer su tinejyeri, po Endruzovim rečima, oberučke prihvatili novi način obrazovanja.
– Pre svega je važno da ih poštuješ i tretiraš kao ljude, a tek onda kao učenike i naposletku kao učenike engleskog jezika. Moraju da osete da ih shvataš i doživljavaš ozbiljno. U njihovim glavama se svašta dešava. Oni idu u školu da bi pronašli nove drugare, a časovi im samo smetaju – priča Mark, ističući da mladi treba da prestanu da doživljavaju školu kao ratnu zonu u kojoj biju bitke s profesorima.
L. Radlovački