Vučić: Priznanje Kosova bi preseklo Gordijev čvor, ali to nećemo da učinimo
Jedino trenutno rešenje za Kosovo i Metohiju, koje bi preseklo Gordijev čvor, bilo bi da Vlada Srbije prizna nezavisnost Kosova,
ali to ne može i neće da učini, poručio je danas mandatar Aleksandar Vučić.
Vučić je u skupšstinskoj raspravi o izboru nove vlade, odgovarajući na izlaganje lidera LDP Čedomira Jovanovića, rekao da mi u Srbiji često lažemo jedni druge, da nam je Kosovo najcenjenija reč, a da pojedinci malo znaju o KiM, da, primera radi, nemaju pojma gde je Glogovac i da li tamo žive Srbi.
"Tačno je da nas neznanje dobrim delom vodi u ekstremizam kojem se divimo, ali to ne znači da imamo pravo da se odreknemo naše teritorije, jer po tom principu bi se u mnogim zemljama menjale granice", rekao je Vučić.
Vučić je rekao da je vlada uradila težak i važan posao sa Briselskim sporazumom, uporedivši ga sa Dejtonskim, koji štiti prava Srba i čuva Republiku Srpsku.
"Profesionalno mi je bio najteži posao kada sam posle Briselskog sporazuma morao da objasnim Srbima šta je taj sporazum i tada sam im rekao da smo ranije napadali Dejtosnki sporazum, a da je sada to Sveto pismo koje štiti prava Srba", rekao je Vučić.
Vučić je rekao da Srbi moraju da razgovaraju sa Albancima jer je to nacionalno odgovorna politika.
"Moramo da se borimo i da imamo više Albanaca u centralnoj Srbiji, da ovde ostavljaju novac", rekao je Vučić i dodao da su Albanci narod u narastanju i da sa njima mora da se razgovara i traži rešenje za budućnost.
Vučić je rekao da je situacija u BiH mnogo komplikovanija i teža jer uključuje spoljne faktore iz regiona.
Dodao je i da Srbija nema krivicu za današnji odnos prema Hrvatskoj, jer mi nismo ništa uradili.
"Naša stvar je da pomognemo našem narodu. Uspeli smo da obezbedimo da RS ima dobre odnose sa Srbijom, da izađe iz nekoliko političkih turbulentnih kriza, da sa predsanicima Srba u Hrvatskoj imamo najbolje odnose", rekao je Vučić.
Veći minimalac, ali i plate za zdravstvo i prosvetu
Mandatar Aleksandar Vučić izjavio je danas da je će plate zaposlenima, pre svega u zdravstvu i prosveti biti veće možda i pre kraja ove godine, dok će se vlada takođe zalagati i za povećanje minimalne cene rada.
"Plate će biti veće pre svega za prosvetu i zdravstvo, verovatno i pre kraja godine i to ne zdravim nogama. Već danas imamo ukupno veće plate nego što smo imali, pre svega zahvaljujući rastu plata u privatnom sektoru", rekao je Vučić u Skupštini Srbije odgovarajući na kritiku šefa poslaničke grupe SDS Marka Đurišića.
"Sve smo zakone donosili zbog toga. Situacija je danas drugačija, svi trendovi su dobri, pogotovo ekonomski. O tome govore MMF i Svetska banka", konstatovao je Vučić.
Vučić je dodao da, ako ga pitaju da li ljudi u Srbiji žive bogato - ne žive.
"A kad su živeli", zapitao je mandatar, ističući da je promena na bolje primetna.
Vučić je naveo i da će vlada da prihvati povećanje minimalne zarade, ali da neće da izlazi sa cifrom za koju se vlada zalaže, pre socijalnog dijaloga u okviru Socijalno ekonomskog saveta koji čine i sindikati i poslodavci,
On je podsetio da su sindikati tražili da minimalna cena radnog sata bude povećana sa 121 na 140 dinara, dok poslodavci kažu može između 123 i 124 dinara.
"Koliko će biti, zavisi dobrim delom od vlade, ali prvo da vidimo koliko mogu da se dogovore, pa će izaći s predlogom. A da sam rekao u dinar koliko mislim da treba, onda biste rekli da sam preuzeo nadležnosti i sindikata i poslodavaca. Ovde šta god da uradite krivi ste", rekao je Vučić Đurišiću.
Vučić je naglasio da povećanje minimalne zarade nije laka odluka. Ona je, međutim, kako je rekao mandatar, za državu sitnica.
"Za državni sektor je to sitnica, jer nemamo mnogo njih na minimalnoj zaradi u javnom sektoru", objasnio je.
Odgovarajući na kritiku da je u Srbiji veći broj siromašnih nego ikada, Vučić je istakao da upravo u studiji Svetske banka na koju se Đurišiću, navodi da je u prošloj godini taj broj za 1,6 odsto smanjen.
"Naravno da to nije dovoljno, ali ta studija koju ste citirali o tome piše a posebno piše da je odlično targetirano i da su srpski zakoni odlično targetirali lica kojima je potrebna socijalna zaštita", naveo je Vučić.
On je rekao, "naravno da imamo nedostatatka", ali istovremeno istakao da je 3,3 miliona lica na pomoći u iznosu od 166 milijardi dinara, a pri tom, "ni dinar pomoći ne kasni ni dan".
"Nije bilo ni smanjenje, i kad su svi građani podneli teret fiskalne konsolidacije i sve vreme smo brinuli o njima", rekao je on.
Vučić se osvrnuo i na ideje da bi neku vrstu društveno korisnog rada mogli da obave i oni koji su na socijalnoj pomoći.
"Za to što dobijate 11.000 ili 8.000 dinara mesečno, nekad izađite pa očistite lišće. Pomozite svojoj državi, koja vam taj iznos daje. Kritikuju me za to što sto bi to morali da rade oni koji primaju socijalnu pomoć. Stvarno?! Zamislite, moraće i da rade za pare koje dobijaju od države", ironično je odgovorio Vučić na kritiku.
On je primetio da ako je to toliko problem, mnogi bi mogli i da rade privatno, sto je ideal države i za to se bori.
Nismo zadovoljni, EPS može još bolje
Mandatar Aleksandar Vučić izjavio je danas da još nije zadovoljan kako funkcioniše Elektroprivreda Srbije, ali da je vidno poboljšanje u odnosu na raniji period.
Odgovarajući Nenadu Čanku u Skupštini Srbije, Vučić je rekao da odluke vezano za javna preduzeća, EPS, Elektrovojvodinu, Elektroistok, odnosno zavisna preduzeća imaju drugačiju vezu.
Vučić je naveo primer da je u toj oblasti svako preduzeće bilo nezavisno od centrale, da se dešavalo da jedno od njih ima viška brojila i transformatora, a da drugo ima manjak zbog čega raspisuje tender.
"Troše državne pare, a pripadaju istom preduzeću, samo zato što međusobno ne razgovaraju", rekao je Vučić.
On je rekao da to nije dobro funkcionisanje, i dodao da još nije zadovoljan kako funkcioniše EPS, ali je iapk bilje nego ranije.
"To potvrđuju i MMF i Svetska banka", istakao je.
GOvoreći o prodaji poljoprivrednog zemljišta, Vučić je rekao da za mandata ove vlade "ne morate da brinete o tome", a da li će za 5-10 godina neko donositi drugačiju odluku - videće se.
(Tanjug)