Novoosnovani muzej na Tekijamaj riznica sećanja
Ispod spoljašnjeg oltara crkve Snežne ili Gospe Tekijske u Petrovaradinu, u objektu na
oko 50 metara kvadratnih, u sredu će biti otvorena izložba koja svedoči o tri veka njenog postojanja, pre svega iz ugla hodočasničke misije koju je protokom tri stotine godina obavljala. Izložba je hronološko-tematskog tipa i više od reči treba da kaže o svetištu ono što se inače zna o njemu. Priču o tom svetom mestu ova postavka ispričaće kroz dokumanta, razglednice, fotografije, skromnu zbirku eksponata- zavetnih darova koje su hodočasnici ostavljali u znak zahvalnosti za duševna i telesna isceljenja, što je bitna odlika ovog Marijanskog hrama…
- Malo toga je sačuvano od zavetnih predmeta, ali očima javnosti biće prezentovano ono što jeste očuvano i što je vredno pažnje – kaže voditelj svetilišta Petar Pifat i jedan od autora izložbe. - U toj zbirci ističe se kalež kraljice Marije Karađorđević sa medaljonima, koji je ona poklonila nakon rođenja kraljevića Tomislava. Prema priči potomaka porodice Valo, koja je u to vreme obavljala ulogu zvonara u crkvi, kraljica Marija je prolazeći ovuda jedne zime, koju godinu pre no što je donela na svet Tomislava, tražila da se crkva otvori jer je htela da se pomoli. Veruje se da je molila da ostane trudna. Nedugo pošto je rodila, poklonila je kalež i tako se upisala u listu zahvalnih hodočasnika.
Po rečima Pifata, znameniti eksponat je i preostali, sačuvani deo starog neogotskog oltara, rad tirolskih majstora, koji je pre velike obnove hrama u vreme uprave najpoznatjeg upravnika crkve Ilije Okrugića zamenjen sadašnjim. Tu je i Davidova zvezda koja je činila središnji deo oltara i u koju se postavljala slika čudotvorne Gospe Tekijske. Obnovljena, zvezda je zauzela središnje mesto u novoosnovanom tekijskom muzeju.
Na izložbi, koja je upriličena povodom velikog jubileja, 300 godina hrama, i predstavlja uvod u proslavu, poseban deo posvećen je nastanku svetilišta, koje je u neraskidivoj vezi sa bitkom kod Tekija, pa je tako izložena mapa boja, zatim princu Eugenu Savojskom, koji je tadašnjoj bogomolji darivao ikonu Snežne Gospe u znak zahvalnosti za pobedu nad Turcima 1716. godine, odkada je crkva posvećena Mariji Snežnoj, prvim hodočasnicima, Iliji Okrugiću, svim sveštenicima, rekonstrukcijama crkve… Deo govori i o teškim vremenima za svetilište, koja su nastupila posle Drugog svetskog rata, ali i o crkvi u novije doba i danas.
Postavku će u sredu u 18 sati otovriti sremski biskup monsinjor Đuro Gašparović, i od tog trenutka ona će stalno biti na raspolaganju za razgledanje hodočasnicima i svima koji žele da je posete. Ona će upotpuniti ponudu sadržaja tekijskog svetilišta, koje je do sada omogućavalo svima da obiđu Krsni put, hram u pratnji vodiča, izvor, koriste usluge smeštaja, kupe suvenire, dožive muzički ugođaj kakav zvuci orgulja mogu da priušte. Autori izložbe pored Petra Pifata, jesu istoričarka Ivana Andrić Penava i muzejski savetnik Ilija Komnenović.
Pripreme za proslavu tristogodišnjice trajale su tri godine, tokom kojih su priređivani različiti duhovni sadržaji u svetištu. Jedan od najvećih iz tog ciklusa jeste međunarodni naučno-teološki simpozijum, održan ove godine u maju, na kom je učestvovalo više od dvadeset govornika.
Z. Milosavljević