Suđenje bivšim „beretkama” počinje iznova 29. septembra
Suđenje Miloradu Ulemeku Legiji i još sedmorici bivših pripadnika nekadašnje Jedinice za specijalne operacije,
koji su zbog izlaska na ulice u novembru 2001. godine optuženi za krivično delo oružane pobune, zakazano je za 29. septembar u Specijalnom sudu u Beogradu, pred većem sudije Dragomira Gerasimovića.
Kako „Dnevnik” nezvanično saznaje, u dvodnevnom terminu 29. i 30. septembra, suđenje bi trebalo da se nastavi tako što će formalno početi iznova zbog promene u sastavu sudskog veća. Upućeni tvrde da spis predmeta s transkriptima trogodišnjeg suđenja ima više od deset hiljada stranica.
Proces protiv osmorice bivših „beretki“ počeo je u septembru 2011, kada je pokrenuta istraga. Specijalno tužilaštvo je optužnicu podnelo sudu 6. marta 2012, a suđenje je počelo 2. oktobra iste godine. Okrivljene, nekadašnjeg komandanta JSO-a Milorada Ulemeka Legiju, Dušana Maričića, koji je bio komandant Jedinice u vreme događaja, te bivšeg pomoćnika komandanta JSO-a Zvezdana Jovanovića, optužnica sumnjiči da su početkom novembra 2001. godine učestvovali u organizovanju pobune JSO-a.
Svi okrivljeni su odbacili optužbe. Odbrana tvrdi da je događaj od pre petnaest godina „miran protest kojim su pripadnici JSO-a želeli da iskažu nezadovoljstvo jer su 8. novembra 2001. godine, zbog obmana tadašnjeg vrha RDB-a, u neznanju učestvovali u akciji hapšenja haških optuženika braće Banović, iako je ranije vlast obećala da JSO neće biti angažovan na hapšenju lica s haških poternica dok se ne donese zakon o saradnji s Haškim tribunalom“.
Sudskim postupkom su obuhvaćeni i Veselin Lečić, Mića Petraković, Dragoslav Krsmanović, Vladimir Potić i Dragiša Radić.
Tokom prvog suđenja odbranu nije izneo jedino Milorad Ulemek Legija zbog toga što, kako je naveo na glavnom pretresu 2. oktobra 2012, smatra da je „reč o farsi, procesu s političkom pozadinom kojim je gađan neko drugi“. Ulemek je ipak pristao na to da odgovara na pitanja odbrane ostalih okrivljenih, a ostaje da se vidi da li će odbranu izneti tokom novog suđenja.
U optužnici su iznete sumnje da je „od 9. do 17. novembra 2001. godine JSO otkazao poslušnost komandi, povukao svoje pripadnike u centar u Kuli, prekinuo komunikacije s komandom i u više navrata odbio zahteve načelnika resora, ministra unutrašnjih poslova i premijera Zorana Đinđića da prekine pobunu“.
„Istovremeno, operativni deo JSO-a je borbenim vozilima i naoružanim ljudstvom u dva navrata blokirao auto-put. Na taj način je iskazana spremnost Jedinice za primenu nasilja ukoliko se ne prihvate njeni ultimativni zahtevi za smenu ministra policije Dušana Mihajlovića, načelnika resora DB-a Gorana Petrovića i njegovog zamenika Zorana Mijatovića”, navodi se u optužnici.
Trojica okrivljenih na čelnim mestima u optužnici, Ulemek, Jovanović i Maričić, izdržavaju maksimalne kazne od po 40 godina zatvora, na koje su osuđeni u različitim procesima za druga teška krivična dela.
J. J.
Sudija Vučinić vodio proces
Do kraja prošle godine predsednik sudskog veća u tom postupku bio je Vladimir Vučinić, sada bivši sudija, poznat u široj javnosti po tome što je, kao predsednik veća u procesu protiv Miroslava Miškovića, doneo odluku da biznismenu privremeno vrati pasoš zbog jednog poslovnog putovanja.
Godišnjim rasporedom za 2016. Vučinić je bio vraćen iz Posebnog odeljenja u opšte odeljenje Višeg suda, a nedavno je napustio sudijsku funkciju.