Plivanju uči decu i princeze
ZRENJANIN: Plivač, vaterpolista i trener Branislav Ivković sada živi u Zrenjaninu, ali se može reći da ima tri domovine - Srbiju, Južnoafričku Republiku i Monako.
Karijeru je počeo u ovdašnjem Plivačkom klubu „Proleter“ 1974. godine, praktično kada je osnovan, i ima člansku kartu broj 002. Sticajem okolnosti, posao ga je 1992. odveo u Južnoafričku Republiku, gde je radio kao trener plivanja na Univerzitetu u Pretoriji.
- Postigao sam dobre rezultate i na kraju sam postao trener juniorske reprezentacije. Južnoafrička Republika ima odlične plivače, a tamo je plivanje četvrti sport, posle ragbija, kriketa i fudbala. Pripremao sam deo tima reprezentacije za Olimpijadu u Londonu iako sam napustio tu zemlju, a i ove godine sam, četiri nedelje, bio sa njihovim plivačima na olimpijskim pripremama u Peskari - priča Ivković.
Iz Južnoafričke Republike Branislava je odvela sadašnja princeza od Monaka Šarlin.
- Možda javnost ne zna, ali princeza je odlična plivačica i ja sam je trenirao. Insistirala je da joj budem lični trener, pa smo dve godine proveli zajedno u Ričard Beju. Želela je na Olimpijadu, ali joj se ta želja, zbog povrede, nije ostvarila. U međuvremenu, upoznala je princa Alberta, i u jednom trenutku se kao verenica preselila u Monako. Pozvala je i mene, i ja sam kao deo njenog kabineta proveo u Monaku nekoliko godina. Kao deo tima učestvovao sam i u organizaciji venčanja, ali pre svega njegove reprize u Južnoafričkoj Republici, odakle je princeza. Istovremeno je i plivala pod mojim stručnim nadzorom – navodi Ivković.
Iz privatnih razloga Branislav je rešio da se vrati u Srbiju. Danas vodi plivački klub „Viktorija“ sa željom da što više najmlađih Zrenjaninaca nauči da pravilno plivaju. U Monako odlazi nekoliko puta godišnje, a dva puta sigurno: za princezin rođendan i na Dan državnosti. Nedavno je ponovo boravio u Monaku, a povod posete je bio službeni.
- Mi smo ostali i saradnici, ali i prijatelji. Princeza se nije mnogo promenila, a i svoje mališane, Žaka i Gabrijelu, odgaja kao da su u pitanju obična deca, a ne prestolonaslednici. Iako su još mali, bilingvalno se odgajaju, na engleskom i francuskom. Jedina obaveza koju imaju jesu kraljevski obroci. U određeno doba dana ti se obroci serviraju i blizanci im moraju prisustvovati - otkriva Branislav Ivković.
Ž. Balaban