Rast nadmašen, umereni rizik ostaje
Bonitetska kuća „Dan i Bredstrit” je u julskom izveštaju svrstala Srbiju u grupu zemalja
s umerenim rizikom poslovanja.
Procenjeno je i da će njen privredni rast u ovoj i narednoj biti veći nego što je bilo predviđeno.
Rejting dodeljen nekoj državi ukazuje na rizik poslovanja u toj zemlji i daje informaciju o efikasnosti plaćanja inostranstvu, kao i o isplativosti potencijalnih investicija.
„Podaci za prvi kvartal ove godine pokazuju da je bruto domaći proizvod Srbije 3,5 odsto veći u odnosu na isti period lane, a glavni pokretač rasta bio je neto izvoz, potpomognut investicijama u izvozno orijentisani proizvodni sektor i sniženim troškovima uvoza energije”, navodi se u izveštaju DiB-a. Dodaje se su investicije finansirane prilivom stranih direktnih investicija i kreditima zahvaljujući poboljšanim kreditni uslovima u zemlji, što je doprinelo rastu industrijske proizvodnje od 10,5 odsto u poređenju s prvim kvartalom prošle godine.
Kako je istaknuto, DiB je izmenio prognozu rasta BDP-a Srbije za 2016. i 2017. godinu i povećao je s 1,7 i 2,2 odsto na 2,3 i 2,8 odsto, uz napomenu da postoje uglavnom spoljni rizici koji potencijalno mogu usporiti ekonomski oporavak zemlje, kao što su izdržljivost bankarskog sektora u evrozoni, bregzit, potencijalni gregzit, kao i moguća ciklična recesija u razvijenom svetu.
„Dan i Bredstrit” je najveća i najstarija bonitetna kuća na svetu, koja postoji više od 175 godina a u Srbiji je zastupa kompanija „Bisnode”.
D. U.
Zajedno s Hrvatskom, Mađarskom...
U istoj grupi sa Srbijom su Hrvatska, Bugarska, Mađarska, Makedonija i Albanija.
Bolji rejting u regionu imaju Slovenija i Rumunija, koje su okarakterisane kao zemlje blagog rizika. Niži rejting od Srbije u regionu ima Bosna i Hercegovina kao zemlja vrlo visokog rizika.
U julu je rizik povećan Velikoj Britaniji, Egiptu i Urugvaju, dok je smanjen Australiji.