Uče da naprave prostu peć
ZRENJANIN: Arhitekta i stručnjak za zemljanu arhitekturu Dragana Kojičić i ove godine deo leta provešće u Mošorinu, u staroj zemljanoj kući koju je kupila novcem od jedne nagrade osvojene na arhitektonskom konkursu.
I prošle godine ona je, uz pomoć kolega, pokazala da stare kuće, napravljene od zemlje i ostalih prirodnih materijala, mogu sasvim da se uklope u 21. vek. Sve uz poruku da je zemlja odličan materijal i da se može reći da su naši preci, praveći kuće od zemlje, poštovali standarde energetske efikasnosti, jer su ovakvi objekti štedeli energiju i čuvali životnu sredinu.
- Ove godine prošla su nam dva projekta. Jedan je podržao Ženski fond „Rekonstrukcija“, a drugi je praktično nastavak prošlogodišnjeg koji podržava Ministarstvo građevine - ističe Kojičić i dodaje da je ova godina posvećena ženama i graditeljstvu.
Zahvaljujući projektu koji je podržao Ženski fond, polaznice su savladale osnove trščarstva, a rezultat je bio postavljanje trščanog krova na kući u Mošorinu. Radionice su držali majstori iz Belog Blata. Ovih dana počinju nove radionice, na kojima će polaznice, uz pomoć odličnih majstora iz Šikloša, iz susedne Mađarske, naučiti kako napraviti zemljanu peć.
- Planiramo u avgustu još neke radionice posvećene restauraciji drvenarije, limarije, zatim bravarstvu i slično – kaže Kojičić.
Kuća u Mošorinu polako dobija svoj zamišljeni oblik. Planirano je i da se poploča starim ciglama, koje su, kaže Dragana, jedva pronašli, a ni dobrih majstora za takve poslove skoro da više nema.
- Ideja je da zemljana kuća postane kuća za 21. vek, dakle ne ona starinska, nego potpuno prilagođena uslovima života danas. I ne etno kuća, za prikazivanje i odmaranje, nego kuća za život. Napuštenih zemljanih kuća ima svuda po Vojvodini, u poslednje vreme i mladi su zainteresovani da ih adaptiraju, ali ne znaju kako. Zato mi organizujemo radionice i sve je više zainteresovanih za ovu temu – objašnjava Kojičić.
Zemljane kuće su zdrave, jer su napravljene od prirodnih materijala. Pritom su i energetski efikasne pošto svojom debljinom sporije prenose i hladnoću i toplotu.
- Svi znamo da je u ovakvim kućama zimi toplo, a leti hladno. Em je zdravo, em štedljivo, samo treba znati kako - zaključuje Dragana Kojičić.
Ž. Balaban