Uživanje u radu i prirodi oko jezera
PALIĆ: Mladi istraživači Srbije u saradnji sa JP „Palić-Ludaš“ nedavno su održali radni kamp, koji je samo jedan u nizu koji tokom leta organizuje ovo javno preduzeće.
Darko Vasiljević iz Mladih istraživača Srbije kaže da je kamp organizovan u okviru projekta „Mladi su zakon” koji finansira Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije. U radnom kampu su strani i domaći volonteri sprovodili mere aktivne zaštite prirode, popravljali delove edukativne staze kroz rezervat, pripremali terase kod Vizitorskog centra „Ludaš“. Mladi volonteri angažovani su i na čišćenju i održavanju multifunkcionalnog zaštitnog pojasa oko jezera Palić.
- Volonteri učestvuju besplatno u kampovima, i mi smo dve nedelje proveli na Ludašu praveći kućice za modrovrane, veliku drvenu terasu sa krovnom konstrukcijom veličine 30 kvadrata, ali najbitnije pomogali preduzeću u očuvanju životne sredine i biljnih vrsta - kaže Vasiljević i dodaje da su učesnici kampa međunarodni volonteri, njih četrnaestoro iz Italije, Španije, Rusije, Finske, Nemačke, Francuske, Engleske, Češke. Volonteri su radili i na invanzivnom čišćenju i zaštiti biljnih vrsta, ali i održavanju dvorišta. Održano je više predavanja o našim zaštićenim područjima, značaju zaštite prirode, a volonterima je predstavljena i višestruka funkcija zaštitnih pojaseva oko Palićkog, Krvavog i Ludaškog jezera. Kamp je sufinansirao Grad Subotica iz Fonda za zaštitu životne sredine.
Mladi istraživači su jedini u Srbiji koji se bave međunarodnim volonterskim kampovima već 27 godina, a svake godine pošalju oko 400 mladih volontera iz Srbije širom sveta i ugoste isto toliko stranih. Trenutno se u Srbiji održava 35 kampova u ovoj organizaciji.
Stručni saradnik JP „Palić-Ludaš” Sinde Šomođi kaže da su ove nedelje u kampu bili gosti iz Mađarske iz ptičarskog udruženja. Ovi ornitolozi odseli su u Prstenovačkom kampu, a edukativne i ekološke radionice održavane su na mađarskom jeziku.
- Imamo radionice na srpskom i mađarskom jeziku. Ovo leto svake nedelje nam dolazi druga radna grupa mladih volontera, ali i stručnjaka i istraživača, jer je Palić predivan za obilazak, rad i izučavanje- kaže Šomođi. Osim ptičarenja, održavaju se radionice i predavanja iz botanike, ekologije i zaštite životne sredine, kao i zabavni programi za najmlađe.
U preduzeću kažu da sledi Eko-kamp Ludaš – 2016 u trajanju od šest nedelja. Učesnici ovog kampa će biti učenici, studenti i predavači iz različitih oblasti. Pored tema koje se direktno bave oblašću biologije i ekologije, akcenat će biti stavljen na predavanja u vezi sa biodoverzitetom i zaštitom na licu mesta, kako bi se učesnici kampa upoznali sa značajem zaštićenih područja u očuvanju biodiverziteta.
Planirano je da se ove godine posebna pažnja posveti značaju ekoloških koridora i multifunkcionalnih zaštitnih pojaseva oko Palićkog, Krvavog i Ludaškog jezera. Sledeći kamp koji će održati Mladi istraživači Srbije na Paliću održava se od 3. do 17. septembra, a svi zainteresovani mogu se prijaviti preko sajta Mladih istraživača, ili JP „Palić-Ludaš”.
M. Stakić