Priprema se odluka o načinu korišćenja simbola Vojvodine
Pokrajinska vlada je utvrdila Nacrt pokrajinske skupštinske odluke o izgledu i korišćenju
zvaničnih i tradicionalnih simbola AP Vojvodine, saopšteno je iz Pokrajinske vlade. Nacrt je utvrđen na inicijativu predsednika vojvođanske administracije Igora Mirovića i dokument je upućen Odboru za pitanja ustavnopravnog položaja Vojvodine.
Taj odbor je nadležan da pripremi predlog pokrajinske skupštinske odluke o načinu korišćenja oficijelnih i tradicionalnih simbola Vojvodine, grba iz 1848. i zastave trobojke iz 1849. godine. O tom predlogu će nakon toga odlučivati poslanici pokrajinskog parlamenta. Za usvajanje dokumenta potrebna je podrška dve trećine poslanika Skupštine Vojvodine, odnosno da „za” glasa najmanje 81 poslanik od 120.
Podsetimo, Skupština je na osnovu svoje odluke o sprovođenju Statuta Vojvodine imala obavezu da usvoji dokument o načinu upotrebe zvaničnih i tradicionalnih simbola Vojvodine još pre dve godine, odnosno do 30. avgusta 2014. Prošli skupštinski saziv, međutim, nije ispoštovao svoju obavezu i dokument nije usvojen do danas. Demokratska stranka i Liga socijaldemokrata Vojvodine, članice tadašnje vladajuće koalicije, nisu imale političku volju za njegovo donošenje. Uprkos tome, na sednicama Odbora za pitanja ustavnopravnog položaja i Kolegijuma Skupštine Vojvodine koje su predhodile sednici pokrajinskog parlamenta postojala je saglasnost i demokrata da se odluka, čiji nacrt su pripremili profesori novosadskog Pravnog fakulteta Slobodan Orlović i Branislav Ristivojević – usvoji.
Tada je predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor izjavio novinarima da se time pokazalo da je moguće „složiti rogove u vreći”, ističući pri tome da, ako ima dovoljno upornosti, takta i ubeđivačkog kapaciteta, može se postići dogovor o mnogim pitanjima.
– Racionalnost mora da nadvlada prvobitni stranački interes – rekao je tada Pastor, i napomenuo da usaglašavanje pitanja poput toga može značiti i neku vrstu nade u ovom „posvađanom svetu u kojem živimo.”
Pastor se, međutim, kako se ubrzo ispostavilo – prevario da se „rogovi u vreći mogu složiti”. Poslanici DS-a su se, naime, na sednici u martu prošle godine, na kojoj se odlučivalo o dokumentu, predomislili i ostali uzdržani kod glasanja. Šef poslaničke grupe demokrata Borislav Novaković tada je to za govornicom objasnio time da je o pitanju simbola i tradicionalnih simbola Vojvodine trebalo voditi širu javnu raspravu i postići konsenzus ne samo među političkim činiocima nego i u društvenoj zajednici pokrajine, što nije učinjeno pa će zbog toga poslanici njegove stranke biti uzdržani prilikom glasanja. Njihov primer je sledilo i pet poslanika Nove demokratske stranke, dok je LSV, kako je od samog početka najavljivao, glasao protiv dokumenta.
Tako je marta 2015. godine za Predlog odluke o načinu korišćenja simbola glasalo 50 poslanika, protiv je bilo deset, a uzdržana su bila 42. Parlamentarci iz tadašnje opozicione Srpske napredne stranke su ocenili da je takvim stavom demokrata flagrantno prekršen dogovor koji je bio postignut proteklih dana na sednicama Odbora za ustavnopravni položaj Vojvodine i Kolegjuma Skupštine. Naprednjaci su smatrali odlukom DS-a da ne podrži srpske tradicionalne simbole – zastavu i grb – sramnom.
E. Marjanov
Šta piše u Statutu Vojvodine
Simboli Vojvodine opisani su u članu 9 Statuta Vojvodine, koji je usvojen u maju 2014. godine. Za njegovo usvajanje u Skupštini Vojvodine od prisutnih 113 poslanika glasalo je 91, protiv je bilo sedam, uzdržanih nije bilo. Najviši pravni akt Vojvodine ovako opisuje tradicionalne simbole – zastavu i grb:
„Zastava AP Vojvodine jeste tradiocionalna trobojka s horizontalnim poljima istih visina crvene, plave i bele boje, odozgo nadole. Razmera zastave je 3 : 2 (dužina prema visini). Grb AP Vojvodine jeste tradicionalni grb iz 1848. godine s crvenim štitom na kojem je srebrni krst između četiri zlatna ocila, bridovima (ivicama) okrenutim ka stubu krsta. Štit je opasan otvorenim vencem sastavljenim od, s leve strane žirove grančice, a s desne strane maslinove, prirodnih boja, koje su dole vezane plavom pantljikom. Štit leži na vojvodskoj porfiri (plaštu) s tri nabora, visećoj ispod zatvorene vojvodske krune, na dva dela razdeljene, koja pokriva srednji nabor porfire.”