Trudnice opet ostale bez „utrogestana”
Već desetak dana u apotekama u Srbiji nema leka “utrogestan” , koji sprečava pobačaj, ali se koristi i u procesu vantelesne oplodnje. Naime, trenutno vlada velika nestašica
ovog hormonskog leka od 200 miligrama, a u apotekama je skoro nemoguće naći i njegovu slabiju verziju od 100 miligrama.
Inače, “utrogestan” je progesteron neophodan za redovno održavanje trudnoće, a u slučaju pada potrebne koncentracije tog hormona može doći do spontanog pobačaja. Koristi se kod dijagnoza primarnog ili sekundarnog steriliteta, usred parcijalne ili totalne progesteronske insuficijencije, kao potpora lutealne faze u toku procesa potpomognute oplodnje, kao i u programu donacije jajnih ćelija. Takođe, daje se trudnicama sa dijagnozom pretećeg pobačaja i prevremenog porođaja.
Ginekolog GAK “Narodni front” u Beogradu doktorka Mima Fazlagić objašnjava da je ovaj lek u širokoj upotrebi kod nas, maltene više nego bilo gde u svetu.
- Veliki broj žena, više od 70 odsto, koristi ga tokom trudnoće. Nije štetan, ne može da izazove komplikacije ili overdoziranje, kao kad se piju vitamini. Postoje zamene, ali daleko su skuplje i komplikovanije, pa zamene za njega maltene nema – rekla je doktorka Fazlagić.
U Agenciji za lekove i medinska sredstva Srbije objašnjavaju da je do nestašice “utrogestana” došlo zbog toga što uvoznik “Farmalogist” nije podneo zahtev za kontrolu leka. Nosilac dozvole za lek “Sodimed” je ALIMS pre nedelju dana obavestio o očekivanoj nestašici leka i najavio da će uvoznik “Farmalogist” u prvoj nedelji ovog meseca podneti zahtev za kontrolu kvaliteta.
Na kraju, treba istaći i da se “utrogestan” nalazi na pozitivnoj listi lekova, a ovi medikamenti imaju najveći prioritet u rešavanju, što znači da čim “Farmalogist”podnese zahtev za kontrolu kvaliteta ALIMS će po hitnom postupku doneti rešenje. Tako bi u najboljem slučaju taj lek mogao da se nađe u apoteka tek u drugoj polovini ovog meseca.
LJ. Malešević
Problemi s medikamentom skoro svake godine
Poznati lek za sprečavanje pretećeg pobačaja već godinama s vremena na vreme nestaje s apotekarskih polica. Leka nije bilo u julu 2012, januaru i junu 2013. godine, nestajao je u novembru i decembru 2014, dok ga je na tržištu bilo u 2015. godini. Za razliku od vremena pre 2009, kada su ga žene kupovale na crno jer nije bio registrovan kod nas, ovoga puta nestašica je privremena i rezultat je administrativnog propusta. Koliko će ova informacija značiti ženama s rizičnim trudnoćama, ne zna se.