Više opcija za studije u svom gradu
SOMBOR: Upisna groznica trese maturante i njihove roditelje, a ove godine, prvi put, mladi Somborci koji su okončali srednjoškolsko
obrazovanje u svom gradu mogu da nastave školovanje u dve visokoobrazovne ustanove. Pored Pedagoškog fakulteta koji baštini tradiciju obrazovanja srpskih učitelja dužu od dva veka, od ove jeseni privilegiju da studiraju u visokooobrazovnoj državnoj školi imaće i oni koji su skloniji disciplinama kao što su finansije, bankarstvo, menayment, marketing. U centru zapadne Bačke otvoren je departman Beogradske poslovne škole- Visoke škole strukovnih studija.
Budući potencijalni studenti su na Pedagoškom fakultetu predavali dokumenta do poslednjeg dana prošle radne sedmice, njihove kolege sklonije ekonomiji imaju još danas priliku za to, a koliko će njih proći rešeto prijemnog ispita pokazaće prvi julski dani. Obe ove instutucije u novu studijsku godinu ulaze u godinama jubileja, pa su i očekivanja njihovih rukovodstava na tom nivou.
- Ove godine obeležavamo 200 godina od kada je Preparandija, škola za srpske učitelje, preseljena iz Sent Andreje u Sombor, pa smo u skladu sa tim velikim jubilejom, vodeći se motom „200 za 200“, omogućili besplatnu školarinu za 200 budućih studenata na jednom od četiri akreditovana smera - kaže prof dr Željko Vučković, dekan PFS, naglašavajući da su i pre preseljenja Preparandije u Sombor pre dva veka, u ovom gradu još 1778 godine održavani tečajevi za učitelje u „Normi“ Avrama Mrazovića.
Kao član Univerziteta u Novom Sadu, Pedagoški fakultet na nivou akademskih, master i doktorskih studija obrazuje buduće učitelje, vaspitače, bibliotekare-informatičare i dizajnere medija u obrazovanju. Pedagoški fakultet je jedini državni fakultet u Vojvodini koji se bavi obrazovanjem ovih profila i kao takav ima stratešku perspektivu.
Daleko skromniju, ali ipak respektabilnu tradiciju neguje i Beogradska poslovna škola, čiji će profesori od jeseni održavati nastavu i ispite u prostorijama Edukativnog centra somborske Poljoprivredne stručne službe, koja je Somborcima poznatija kao „Agroinstitut“. Za 60 godina postojanja ove visokoobrazovne državne institucije, kroz nju je prošlo više od 120.000 svršenih studenata, a prema rečima njenog direktora, prof. dr Đura Đurovića, do otvaranja somborskog departmana ove škole došlo je zahvaljujući odličnoj saradnji sa ovdašnjom lokalnom samoupravom, zainteresovanom da omogući mladima studiranje u rodnom gradu i samim tim drastično smanjivanje troškova sticanja visokog obrazovanja.
- Ove godine upisujemo studente na sedam akreditovanih studijskih programa iz oblasti finansija, računovodstva i bankarstva, marketinga i trgovine, menaymenta, menaymenta turizma, javne uprave, poslovne informatike, poreza i carine – navodi Đurović, prema čijim rečima, nakon završenih trogodišnjih osnovnih studija studenti imaju mogućnost da nastave školovanje na BPŠ na tri akreditovana studijska programa specijalističkih studija iz oblasti menaymenta, ekonomije i finansija ili da upšišu četvrtu godinu akademskih studija na nekom od fakulteta sa kojima ova škola ima dobru saradnju.
M. Miljenović
Druga šansa
Beogradska poslovna škola nudi svojevrsnu šansu i onima koji su u nekom momentu odustali od studiranja ili su pak završili neku od srodnih viših škola u trajanju od dve godine. Naime, postoji mogućnost, u zavisnosti od toga koliko su bili uspešni u svojevremenom studiranju, odnosno od broja prethodno položenih ispita, da ovi studenti nastave školovanje na BPŠ upisom na prvu, drugu ili treću godinu ove državne visokoškolske ustanove.