Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Šarić pred sudom na jesen, advokat traži slobodu

26.06.2016. 20:35 13:33
Piše:

Novo suđenje Darku Šariću za šverc kokaina počeće na jesen, a njegov branilac Radoslav Baćević najavljuje podnošenje zahteva

za puštanje iz pritvora.

Stručnjaci objašnjavaju da je Apelacioni sud ukinuo prvostepenu presudu od 20 godina zatvora najverovatnije iz procesnih razloga što nikako ne znači da pljevaljski narko bos nije kriv.

Od trenutka kada je kod Montevidea na jahti “Maui” pronađen kokain i kada se za Šarića prvi put čulo, pa do presude pljevaljskom narko bosu prošlo je punih šest godina.  A sada je sud šverc 5,7 tona kokaina vratio u južnoameričke luke, na početak. Za Darka Šarića više ne važi 20 godina robije, presuda je ukinuta i za njegove saradnike.

Odeljenje za organizovani kriminal je posle sednice veća, 25. maja potvrdilo prvostepenu presudu, u oslobađajućem delu, dok je u osuđujućem delu, zbog ”bitnih povreda odredaba krivičnog postupka“, prvostepena presuda ukinuta i predmet vraćen na ponovno suđenje.

Okrivljenom Darku Šariću pritvor je produžen do dalje odluke prvostepenog suda. 

Za odbranu u ovom slučaju potpuno očekivan drugostepeni rasplet. Naime, Šarićev branilac Radoslav Baćović objašnjava da je kako kaže na svakoj stranici prvostepene presude mogla da se pronađe bar jedna povreda zakona. Usvojeno je sve na šta se odbrana žalila. 

- Ja očekujem da će u ponovljenom postupku sud ceniti ono što mu je dato kao nalog od apelacije i da će doneti pravilnu odluku da protiv Darka Šarića ne postoje dokazi da je učinio krivično delo - rekao je Baćović. 

On najavljuje da će tokom ponovljenog postupka insistirati na onim stvarima koje nisu pravilno utvrđene tokom prvog suđenja. Baćović kaže da ima informacije da je Šarić prisluškivan tokom 2005. godine, ali toga u spisima nema, pa će se odbrana time dosta baviti na predstojećem procesu. Ista situacija je i s periodom od 25. oktobra 2006. do 25. januara 2007. godine. Advokat kaže da ne postoje naredbe u spisima za te mere, niti transkripti.

Radoslav Baćović veli da su veliki uticaj na donošenje prvostepene presude imale i izjave trojice svedoka-saradnika. Prema tvrdnjama Šarićevog advokata, te izjave ne predstavaju niti jedan dokaz protiv njegovog klijenta.

Na konstataciju da ne postoji nikakva šansa da Šarić bude pušten iz pritvora, advokat je rekao da će se to tražiti. 

- Ne znam da li postoje šanse, videćemo... Po meni, postoje... -  zaključio je Baćović.

Stručnjaci objašnjavaju da u odluci Apelacionog suda nema ničega šokantnog, jer ona predstavlja pokušaj da se dođe do pravno bolje presude.

- Znam da smo skloni kao populacija da verujemo da iza svega stoji novac i korupcija. To ne mora da znači. Ova presuda nije ukinuta zato što nije utvrđeno meritorno ili materijalno pravo. Dakle, to ne znači da on nije kriv, nego znači da je veće iz procesnih razloga napravilo takve propuste koje da nije ukinuo Apelacioni sud ukinuo bi Ustavni ili Sud u Strazburu - kaže advokat Božo Prelević.

Prva optužnica protiv Šarića podignuta je 2010.-te i tada je za njim raspisana i međunarodna poternica. Tužilaštvo je zbog šverca kokaina kasnije podiglo još četiri, a za pranje novca još tri optužnice protiv Šarića. On se 2014.-te predao srpskim pravosudnim organima. Novo suđenje narko bosu trebalo bi da počne u septembru, a advokati koji imaju veze s ovim slučajem kažu da je spisak stvari koje treba otkloniti u novom postupku baš dugačak.

Šarić i članovi njegove grupe osuđeni su 13. jula prošle godine posle pet godina suđenja. Šarić, kao šef organizacije, osuđen je na maksimalnu kaznu za šverc kokaina – 20 godina zatvora. Veće Višeg suda u sastavu Siniša Petrović, Aleksandar Trešnjev i Vladimir Vučinić donelo je odluku većinom glasova što znači da je jedan od sudija glasao da se Šarić ne osudi na maksimalnu kaznu. Nije poznato, međutim, koji sudija je kako glasao.

Vučinić, koji je u međuvremenu napustio sudstvo, rekao je za KRIK da je dva dana pre objavljivanja presude odbrana dostavila zahtev za njegovo izuzeće, što mu se dogodilo prvi put u karijeri.

Suđenje je počelo u septembru 2010. bez Šarića koji je bio u bekstvu i sudilo mu se u odsustvu. Za njim je početkom te godine Srbija raspisala potern icu, ali već ga je bilo nemoguće naći.

U aprilu 2010. Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je prvu optužnicu protiv Šarića i dvadesetak članova njegove grupe za međunarodni šverc  kokaina iz Latinske Amerike u Evropu. Trojica optuženih postali su svedoci saradnici na osnovu čijih iskaza je tužilaštvo podiglo još četiri optužnice. Na svim optužnicama je ukupno 36 osoba za krijumčarenje oko 5,8 tona droge.

Šarić se predao u martu 2014, dva dana posle parlamentarnih izbora. Sa kim je i o čemu pregovarao Šarić, ostalo je nepoznato. Javnost u Srbiji iščekivala je šta će Šarić reći i da li će razotkriti svoje političke veze. Ništa od ovoga nije se dogodilo, a iz sudnice Šarić je jedino pokretao afere. On je negirao je da je učestvovao u švercu kokaina i rekao je da je žrtva obračuna srpskih i crnogorskih vlasti. Objasnio je da se predao jer je osetio da zbog promene političke klime u Srbiji može da očekuje pošteno suđenje.

E. S. H.

 

Postupak za pranje novca

Protiv Šarića u toku je i postupak za pranje oko 22 miliona evra zarađenih prodajom kokaina. Ovaj postupak je, usled promene sudskog veća, početkom ove godine je krenuo ispočetka. Tužilaštvo tvrdi da je novac zarađen od prodaje kokaina iz Južne Amerike ulagan u kupovinu nekretnina, preduzeća i zemljišta po Srbiji.

Piše:
Pošaljite komentar