Sprečena plenidba imovine radnika
Članovi Udruženja „Solidarnost” iz Subotice sprečili su prodaju imovine Živka Strajina iz Subotice. On je jedan od 400 radnika subotičkog „Severa” koji su tražili zaostale zarade,
izgubili spor i sada moraju da plate sudske troškove. Većina njih nigde ne radi i nemaju odakle da plate sudske takse koje iznose i do 50.000 dinara po radniku. Sudski izvršitelj je odustao od prodaje.
- Ne damo da se oduzme imovina Živka Strajina koju je on pošteno zaradio.
Ovim rečima članovi Udruženja „Solidarnost” su sprečili sudskog izvršitelja da proda televizor, aparat za zavarivanje i pokućstvo. Živko Strajin objašnjava da posle 32 godine radnog staža da umesto 600.000 dinara koliko mu „Sever” duguje za neisplaćene zarade, on mora da plati oko 60.000 dinara jer je izgubio spor.
Sudski izvršitelj nije želeo da daje izjave. Napravio je zapisnik da prodaja nije održana, ali Strajin nije želeo da potpiše zapisnik.
U protekle dve godine „Solidarnost” je sprečila prodaju imovine za tri bivša radnika „Severa”.
- Dobio sam otkaz 2005. godine i posle tri godine, u zakonskom roku, podneo tužbu, ali je ona odbijena. Sada moram da platim 65.000 sudskih troškova i 11.000 dinara za troškove njihovog advokata. Jedno oko nemam, na drugo jedva vidim, ko će da me zaposli... Nemam od čega da platim sudske troškove, pa hoće da dođu po dvosed, mešalicu za beton... Ostavljaju mi krevet i sto za ručavanje - priča Živko.
Izvršitelji juče nisu zakucali na Živkova vrata, ali već danas mogu da dođu u dom Eugena Kovača, čija žena Julija je takođe izgubila spor i treba da plati 45.000 dinara.
- Živimo od moje invalidske penzije, tri infarkta sam imao i ne mogu ni usput mnogo da zaradim. Kako da platimo toliki iznos? Popisali su stvari i odneće gotovo sve. Ako će to da spase ovo društvo i državu, onda neka im je na čast - kaže Eugen.
Ova dva Subotičanina, nažalost, nisu jedini. Oko 500 radnika bivšeg giganta u proizvodnji elektromotora, koji su potraživali zaostale zarade, izgubilo je spor s preduzećem i mora da plati, za njih ogromne, sudske takse.
Fabrika „Sever-Subotica” privatizovana je krajem 2004. godine i prodata austrijskom preduzeću “ATB” za 4,1 milion evra. „Sever” je osamdesetih godina hranio oko 5.000 porodica, do privatizacije 2005. godine broj radnika je prepolovljen, da bi posle 16 talasa otpuštanja sada ostao sa oko 300 zaposlenih.
Pošto je pre dve godine većinski vlasnik otišao u stečaj i to po veličini treći u istoriji Austrije, cela “ATB” grupacija, a sa njom i subotička firma vlasništvo biznismena Mirka Kovača, prodata je kineskom „Volongu”.
S. Iršević
Po pravdu i do Strazbura
Osnovni sud u Subotici je u obrazloženju presude naveo da su potraživanja radnika zastarela. Smatraju da je privatizacija završena 40 dana od potpisivanja kupoprodajnog ugovora, a to je 2005. godine.
- Mišljenje veštaka i tadašnjeg direktora Agencije za privatizaciju je da se proces privatizacije završava po ispunjavanju odredaba kupoprodajnog ugovora, a to je u ovom slučaju pet godina. Mnogo puta smo ukazivali na nedosledan i nezakonit rad suda. Imamo i dokaze za to, a prava radnika branićemo i u Strazburu ako treba - objašnjava Vanja Dragojlović, predsednik UG „Solidarnost”.