Noću bučno u Zmaj Jovinoj, a stalno u Partizanskoj
Epidemiološka situacija zaraznih bolesti u AP Vojvodni, stanje životne sredine i ispravnost namirnica u Novom Sadu bile su teme o kojima su prim. mr sci. med Snežana Medić i doc. dr Sanja Bijelović
govorile na redovnoj konferenciji za štampu, održanoj juče u Institutu za javno zdravlje Vojvodine. Kako je rečeno, u periodu od 17. maja do 14. juna registrovano je 4.510 slučajeva zaraznih bolesti, što je približno na istom nivou kao prošle godine u ovo vreme. Voda iz novosadskog vodovoda, kako je naglašeno, kontroliše se svakodnevno. Na osnovu mikrobioloških i fizičko hemijskih analiza na 557 uzoraka vode za piće iz Fabrike vode i vodovodne mreže ustanovljeno je da je 97 odsto uzoraka zdravstveno ispravno, pri čemu je 98 odsto uzoraka mikrobološki i isto toliko fizičko-hemijski ispravno. Voda iz javnih bunara na teritoriji grada nije za piće, te se apeluje da građani tu vodu eventualno koriste za osvežavanje. Kad je u pitanju nivo buke u životnoj sredini, ispitivanje u prethodnom periodu pozakalo je da je najbučnije bilo, i danju i noću, u Partizanskoj ulici, a u Zmaj Jovinoj u večernjim satima, dok je Novo naselje uglavnom najtiše i samim tim je i stanovništvo tog dela grada najmanje izloženo nivou buke tokom prethodnog meseca.
Počinje sezona kupanja, pa se zahvaljujući ugovorenim obavezama sa Gradskom upravom za zaštitu životne sredine, svakodnevno se od 16. maja kontroliše Dunav kod Štranda, Oficirca, plaža u Futogu i Begečka jama. Rezultati pokazuju da je Dunav odgovarajuće klase ekološkog i hemijskog statusa, pa je kupanje dozvoljeno, osim na Begečkoj jami, kao što je bilo i prošle godine. Međutim, u toj vodi se svakako može naći određen broj mikroorganizama, koji pokazuju da je ta voda fekalno zagađena i apeluje se na stanovništvo da je tuširanje posle boravka u Dunavu je obavezno.
Kako je juče rečeno, dominantne su respiratorne zarazne bolesti, koje se prenose kapljičnim putem, a prijavljeno je ukupno 2.407 slučajeva, što je za 20 odsto manje nego prethodnog meseca. Zabeležene su i varičele, odnosno ovčije boginje u 1.304 slučaja u zadnjih mesec dana. Nešto je manje je oboleih od upale pluća, na uobičajenom nivou su registrovani slučajevi šarlaha i infektivne mononukleoze i tuberkuloze, a ima i 10 slučajeva obolelih od velikog kašlja.
Kako dolazi leto i letnja sezona, sve je više crevnih zaraznih bolesti, pa je u prethodnih mesec dana registrovano 238 obolelih osoba. Najčešće se radio o zaraznom prolivu (122 slučaja), zatim akutnom gastroenteritisu (57 obolela), ima i 26 obolela od salmoneloznog trovanja hranom, a zabeleženi su i pojedinačni slučajevi drugih bakterijskih trovanja hranom i enterovirusnih infekcija. Većina crevnih zaraznih bolesti je prijavljena kao pojedinačno oboljenje.
U grupi zoonoza registrovano je sedam obolelih osoba i to četiri slučaja “hju” groznice i po jedan slučaj ehinokokoze, toksoplazmoze i listerioze, a takođe je zabeleženo i obolevanje od Lajmske bolesti kod dve osobe.
B. Pavković