Obveznika 5.000 više
Izdavanje poreskih rešenja za imovinu Novosađana počelo je 27. maja, a kako navode iz Gradske poreske uprave, pošto nema zakonskog roka do kada rešenja moraju da budu spremna,
ne može se govoriti ni o kašnjenju dostave rešenja građanima. Građani koji su podneli poresku prijavu za svoju imovinu, ukoliko je došlo do izmena, dužni su te izmene da prijave do 31. januara poreske godine.
Za ovu godinu Gradska poreska uprava donela je poreska rešenja za 148.083 obveznika na teritoriji grada, što je za 4.839 više nego u prošloj godini. Iz Uprave napominju da je visina poreza ostala ista, da nisu menjane poreske gradske zone, kao i da nije bilo značajnijih promena cena kvadratnog metra na tržištu u odnosu na one iz 2015. godine, te je iznos poreza za domaćinstva ostao ne otprilike istom nivou. Gradski poreznici očekuju da do kraja godine ispune plan iz ovogodišnjeg budžeta grada od oko 3,38 milijarde dinara, koliko je predviđeno da će se sliti u gradsku kasu na osnovu poreza na imovinu.
Iz Gradske poreske uprave poručuju da na osnovu Zakona o porezu na imovinu obveznici i bez rešenja za tekuću godinu akontativno treba da uplaćuju rate poreza u iznosu poslednje rate iz prethodne godine, te im se ne obračunava kamata ukoliko plate porez u zakonskom roku. Oni koji nisu imali poresko rešenje u 2015. godini, nisu morali da plaćaju porez sve dok ne dobiju ovogodišnje rešenje. Nakon što dobiju rešenje, imaju 15 dana da uplate dospele obaveze iz poreskog rešenja.
Oni koji kasne u plaćanju poreza na imovinu, moraće da plate i kamatu po stopi jednakoj godišnjoj referentnoj kamatnoj stopi Narodne banke Srbije, uvećanoj za 10 procentnih poena primenom prostog interesnog računa, što za ovu godinu iznosi 14,25 odsto na godišnjem nivou. Takođe, građani koji ne plate porez moraju da plate i kaznu koja iznosi polovinu iznosa utvrđenog poreza, a visina kazne ne može da bude manja od 5.000 dinara. Ovi postupci vode se pred Prekršajnim sudom u Novom Sadu.
S. Krstić