Lako do sezonskog posla
ARADAC: Posao u Slovačkoj sve je interesantniji ne samo Zrenjanincima i Vojvođanima, nego i nezaposlenima u celoj Srbiji. Slovačka je zemlja iz takozvanog bivšeg istočnog bloka
koja beleži najveći rast bruto društvenog proizvoda. S druge strane, i slovački radnici traže bolje, pa odlaze na rad u Nemačku ili neke druge zemlje Evropske unije, pa to otvara prostor za zapošljavanje.
Za rad u Slovačkoj traže se radnici svih struka, ali najviše ipak za fizičke i za sezonske poslove – branje jagoda ili jabuka, održavanje voćnjaka, za rad u autoindustriji, a traženi su i zavarivači, kao i oni sa fakultetskom diplomom. Iz Aradca, sela nadomak Zrenjanina, nastanjenog pretežno slovačkim stanovništvom, odlaze uglavnom mladi. Slovaci u dijaspori imaju takozvanu krajanku, odnosno ličnu kartu koja im omogućuje da rade pet godina u Slovačkoj, kažu u Aradcu.
- Najviše odlaze da rade sezonske i fizičke poslove. Slovačkoj takvi radnici nedostaju, a plate su mnogo bolje nego kod nas. Za dobijanje državljanstva, međutim, i za mnogo bolje plaćeni posao, potrebno je da boravite u Slovačkoj neprekidno pet godina – kažu meštani Aradca.
U jednoj od tri agencije koje se bave angažovanjem radnika iz Srbije u Slovačkoj kažu da interesovanja ima i od poslodavaca i od radnika.
- Najviše se traže radnici u autoindustriji i najviše šaljemo one koji imaju hrvatski ili mađarski pasoš, jer to skraćuje proceduru. Plate su dobre, poslodavci obezbeđuju smeštaj i hranu. Ipak, možda je najvažnije to što radnici odavde steknu veliko iskustvo i onda, ako imaju dvojno državljanstvo, nastavljaju rad u Nemačkoj - ističu u agenciji i dodaju da godišnje preko njih ode oko 500 radnika.
U Slovačku je „trbuhom za kruhom”, posredstvom jedne agencije, početkom godine krenuo i Nikola S. Nije Slovak i nema dvojno državljanstvo. Posla ovde nije bilo, pa je prihvatio ponudu jednog preduzeća iz autoindustrije. Obećana plata bila je oko 600 evra, uz obezbeđen smeštaj i hranu. Prvih par nedelja dogovor je stiktno poštovan, a onda su počele „restrikcije” i odstupanja od obećanog, ali se Nikola ne oseća prevarenim. Posle tri meseca sa ušteđevinom vratio se u Srbiju. „Slovački evri” pomogli su mu da pokrene sopstveni biznis i dobro mu ide.
Ž. Balaban