Ricko dobio dostojne naslednike
Retko koji gradski kraj može da se pohvali toliko odanom ekipom kao što je to slučaj u Bloku, delu grada prekoputa Železničkog parka, oivičenog Bulevarom Jaše Tomića
i ulicama Omladinskog pokreta, Pariske komune i Gagarinovom. I okolne ulice, dakako „pripadaju” Bloku jer se pozitivna energija u vezi s organizacijom raznih dešavanja prenosi s kolena na koleno i godinama učvršćuje.
Naši sagovornici, iza kojih je upravo uspešno organizovan rok festival „Blokstok”, Mane Mirković, Dane Basta i Marko Tančik otkrivaju jedan od razloga zbog čega je tako.
– Naš kraj grada verovatno nije toliko atraktivan za ljude sa strane, koji, kada dolaze u Novi Sad u nameri da se nasele, preferiraju Limane, Grbavicu, Novo naselje... – gotovo uglas objašnjavaju ovi tridesetogodišnjaci. – Isti je slučaj i sa studentima. To znači da u Bloku već decenijama žive generacije istih porodica, koje nasleđuju jedna drugu i naglašeno su vezane za svoj kraj. Taj svojevrsni lokalpatriotizam, ili, kako mi to volimo da kažemo, komšijska priča, drži nas na okupu i daje snagu da nastavimo tamo gde su stali naši stariji drugari.
Kako mladi stasavaju, ne ostaju „imuni” na angažovanje u političkom životu, a za Blok je karakteristično to da, uprkos političkim razlikama, o svom kraju svi brinu pođednako.
– Tako bi uvek trebalo da bude – kaže Marko Tančik, koji je, dok smo razgovarali, više puta odgovarao na brojne telefonske pozive, ne želeći da prepusti slučaju ni najmanju sitnicu u vezi s organizacijom „Blokstoka”.
Sve je, pre nekoliko decenija, pokrenula legenda Bloka, Ricko, koji je preminuo prošle godine. Oduvek su se generacije skupljale pred njegovom garažom, to čine i danas, a Ricko je u pomen dobio i grafit koji mlađe podseća na blokovsko zajedništvo.
– Slava Bloka je Đurđevdan – nastavlja priču o svom kraju Dane Basta. – Nekada su naši stariji drugari koncerte organizovali upravo na taj dan ili uoči slave, a potrudićemo se da ponovo priredimo neki događaj na Đurđevdan. Ono po čemu smo poznati je organizacija Badnje večeri, kada se pred Rickovom garažom okupi najmanje nekoliko stotina ljudi, koji uz riblju čorbu i kuvano vino evociraju uspomene i prepričavaju dogodovštine iz prošlih vremena.
Mane Mirković, član Odbora MZ Omladinski pokret, kaže da ta mesna zajednica građanima, osim rešavanja komunalnih i drugih problema stanovanja, pruža i mnoge druge sadržaje.
– Reč je prevashodno o sadržajima kulturnog i sportskog karaktera, ali i događajima u vezi s očuvanjem tradicije i običaja u našem kraju – veli Mirković. – U MZ imamo biblioteku, u kojoj stanovnici našeg kraja besplatno mogu iznajmljivati knjige, koristiti internet, pohađati časove plesa... U prostorijama MZ organizuju se i časovi engleskog jezika, treninzi pilatesa i joge. „Božićni dani” i „Najjače uskršnje jaje” takođe su manifestacije koje u Bloku okupe veliki broj učesnika, a od sportskih manifestacija organizujemo tradicionalni turnir u malom fudbalu i basketu.
Tekst i foto: S. Savić
Fotografije kao svedočanstvo
Blok je prošle godine obeležio 50 godina od osnivanja, prilikom čega je priređena izložba na kojoj je bilo izloženo više od 1.000 fotografija koje su pratile dešavanja od izgradnje Bloka, do današnjih dana.
– Ove godine organizujemo izložbu fotografija „Blok iz drugog ugla – duša života”, fotografa Đure Drezge, takođe jednog od naših dragih komšija – kaže Mane Mirković.