Formiran Odbor za podizanje spomenika Đinđiću u Beogradu
Skupština grada Beograda odlučila je danas o formiranju Odbora za podizanje spomen-obeležja ubijenom premijeru Zoranu Đinđiću.Odluka je doneta velikom većinom, sa jednim glasom protiv.
Gradsko veće Grada Beograda uputilo je ranije danas po hitnom postupku odbornicima gradskog parlamenta predlog o formiranju Odbora o podizanju spomen-obeležja Đinđiću.Na čelu Odbora, koji ima 14 članova nalazi se profesor dr Dragan Simić, dekan fakulteta političkih nauka u Beogradu.
Osim Simića, među članovima Odbora su i gradski menadžer Goran Vesić, Svetomir Arsić Basara, akademik, Dušan Kovačević, dramski pisac…
Odbornici će, osim toga, razmatrati i predloge rešenja da na Novom Beogradu dve ulice ponesu imena Maršala Tolbuhina i Generala Ždanova, kao i o predlog da Konfučije dobije spomenik u prestonici.
Pred odbornicima je i predlog da Novi Beograd dobije Trg prijateljstva Srbije i Kine i Konfučijevu ulicu, Voždovac Bulevar patrijarha Germana, a Čukarica Ulicu Endija Vorhola.Na dnevnom redu je predlog o podizanju spomenika Žambilu Žambajevu, kazahstanskom nacionalnom pesniku.
Odbornici razmatraju i nekoliko planova detaljne regulacije, dopune programa obnove objekata javne namene u Beogradu, kao i dopune odluke o mreži osnovnih škola u glavnom gradu.Takođe, razmatra se promena osnivačkih akata javnih preduzeća čiji je osnivač grad, program sprovođenja mera tehničke zaštite objekata i prostornih kulturno-istorijskih celina u gradu, utvrđenih za kulturna dobra, kao stanje bezbednosti saobraćaja u gradu.
Odbornici po skraćenom postupku razmatraju rešenja o razrešenju i imenovanju direktora i v.d. direktora, članova upravnih i nadzornih odbora u jednom broju preduzeća i ustanova čiji je osnivač grad, predloge o razrešenju i imenovanju školskih odbora, kao i razrešenje i imenovanje člana Gradske izborne komisije.
Vesić: Spomenik Đinđiću je civilizacijski iskorak
Gradski menadžer Goran Vesić izjavio je danas da podizanje spomenika Đinđcihu predstavlja civilizacijski iskorak.Vesić je podsetio da je budući premijer Aleksandar Vučić predložio da Beograd na 15 godina od ubistva premijera Đinđića, 12. marta 2018. dobije njegov spomenik.
Kako je objasnio, Skupština grada bi danas trebalo da formira odbor koji bi se time bavio.
"Verujem da ćemo mi ovu odluku sprovesti veoma brzo. Ono što je naša ideja je da taj odbor u narednih nekoliko meseci raspiše međunarodni konkurs za spomenik Zoranu Đinđiću. Taj konkurs bi trebalo da traje šest meseci, a posle toga ćemo zajedno uz podršku najšire javnosti usvojiti najbolje rešenje", rekao je on novinarima uoči sednice Skupštine grada.
On je dodao da će spomenik biti podignut u blizini mesta gde je živeo Zoran Đinđcih i dodao da za to postoji podrška njegove porodice.
"Verujem da ovaj predlog treba da bude predlog koji ujedinjuje, a ne razjedinjuje, jer je u pitanju civilzacijski iskorak, te da svi koji su zadužili Srbiju, a Đinđić to sigurno jeste, dobiju svoja obeležja u Beogradu", rekao je Vesić.Doda je da veruje da bi Đinđić danas bio srećan kada bi video da Srbija počinje pregovore sa EU, da je poštovana u svetu i da postaje normalna zemlja.
“To su bil njegovi politički ciljevi i ako može da nas negde vidi, ja mislim da bi bio srećan jer je želo da Srbija napreduje, a Srbija danas napreduje", kazao je Vesić.Upitan da li bi bio srećan što mu spomenik podiže Aleksandar Vučić, Vesić je odgovorio da nema većeg priznanja za premijera Đinđića nego da mu Vlada Srbije podigne spomenik.
"To je dokaz da je društvo prihvatilo njegovo delo u celini, jer Zoran Dinđcih pripada svojoj porodici, a njegova dela pripadaju društvu”, zaključio je Vesić.
Božović: DS će podržati podizanje spomenika Zoranu
Šef odborničke grupe DS Balša Božović izjavio je da će ta partija podržati predlog za formiranje Odbora za podizanje spomen-obeležja Đinđiću, što je na dnevnom redu današnje sednice Skupštine grada Beograda.Božović je novinarima u parlamentu rekao da podržava celokupnu ideju i istovremeno podsetio da ta inicijativa nije nova, te da su demokrate to započele odlukom donetom 25. juna 2013.
"Danas je slučaj da se zamenjuju članovi Odbora, što govori o tome da ta odluka postoji i da je ona na snazi od 2013. Taj Odbor je, međutim, bojkotvan prethodne tri godine, kao i sve ono što je urađeno do sada, a to je između ostalog i spomen ploča u ulici gde je Đinđić živeo, kao i plato Zorana Đinđića i mnogi trgovi i ulice širom zemlje", naveo je Božović.
On je najavio da će prisustvovati otkrivanju spomenika, kao i da će DS pozvati građane da prisustvuju tom činu, da to, kako je rekao, "nikako ne dozvole onima koji su Zorana blatili dok je bio živ, a proganjali i nakon njegove smrti".
Božović je novinarima, uoči sednice Skupštine grada, rekao da se s druge strane DS ne slaže sa motivima vlasti zbog kojih to čini."Režim Aleksandra Vučića nastavlja posao koji je započela DS 25. juna 2013, ali iz potpuno drugih motiva. Motiv za nastavak podizanja spomenika Zoranu Đinđcihu je isključivo "pranje biografije" Aleksandra Vučića i njegovog okruženja. To ostavlja gorak ukus u ustima svima onima koji su mislili da Zoran treba da dobije spomenik zbog toga što je uradio za Srbiju i sistema vrednosti za koji se borio i na kraju dao svoj život", rekao je Božović.
On je dodao da ne treba zaboraviti bojkot komemorativne sednice, kao ni to da se sadašnji predsednik svojevremeno iselio iz ulice u kojoj je živeo, a da je to objasnio time što nosi naziv "Bulevar Zorana Đinđića".
"Ono što je za nas važno jeste da Zoran Đinđić dobije spomenik u Beogradu i da se nikada više ne ponovi da se bojkotuju bulevari Zorana Đinđciha, da se prelepljuju bulevarima Ratka Mladića", dodao je on.
Mitrović-Marić: Završićemo započeti posao
Predsednica Komisije za spomenike i nazive trgova i ulica u Beogradu Jasmina Mitrović Marić izjavila je danas da će Beograd završiti započeti posao i podići spomenik Đinđiću."Osim što je bio istorijska ličnost, istakla bih još jednu stvar, a to je da je Zoran Đinđić bio i gradonačelnik Beograda. Mislim da je taj detalj izvanredno važan", rekla je Mitrović Marić koja je među predloženim kandidatima odbora za spomen-obeležje ubijenog premijera.
Kada je reč o mestu gde je previđeno da se spomenik podigne, Mitrović Marić je, na sednici Skupštine Grada, rekla da je ono dobro odabrano zbog toga što svedoči Đinđićevu misao."Koliko sam ga pratila i čitala njegovu filozofsku misao, niko se nije tako žestoko i mnogo positovećivao sa potrebama mladih, tako da njemu jeste mesto među budućim akademskim građanima Beograda", rekla je ona podsetviši da se u blizini nalazi više fakulteta.
Ona je izrazila nadu da će se svi ujediniti oko ideje podizanja spomen-obeležja i da će se o tome raspravljati u tonu pomirenja, koji Zoran Đinđić zaslužuje.
"Iskreno se nadam da se nećemo ni na koji način ogrešiti o uzvišenu ideju podizanja spomenika", rekla je ona.
Polemika Nikodijevića i Božovića o rušenju u Savamali
Sednicu beogradskog parlamenta obeležila je danas polemika predsednika Nikole Nikodijevića i Božovića o rušenju u Savamali, dok je gradski menadžer novinarima rekao da je istraga o tom slučaju u toku i da će brzo biti završena.
Prethodno je odbornik DS S Milan Bojović rekao za govornicom da su ga građani zamolili da gradonačelniku Siniši Malom uruči priznanje “Prva fantomka Beograda” za, kako je rekao, izuzetan doprinos u rušenju Savamale.Nikodijević ga je opomenuo, rekavši mu da je do sada bio prisutan samo na dve sednice, te da je sada došao da “pravi crikus”.
Božović je u svom obraćanju insistirao na istini rušenju i odgovornosti počinilaca i nalogodavaca, na šta mu je predsednik Skupštine poručio da, kako je rekao, mitingovanje ostavi za miting, zatim ga upozorio da se ne drži teme, a potom mu je isključio mikrofon.“Ja sam strpljiv i tolerantan čovek, poštujem vas, poštujem različito mišljenje, ali ne mogu da vam dozvolim da stalno zloupotrebljavate govornicu. Cenio bih vašu principijalnost da ste sve to smeli da kažete gospodinu Đilasu, a pošto njemu ništa niste smeli da kažete, onda te vaše principijalnosti nema. Izvol"te na mesto”, rekao je Nikodijević Božoviću.
Božović je pre toga novinarima ponovio da smatra da je za rušenje u Savamali odgovorna vlast i da zato, kako je rekao, nema odgovora o tome ko je to učinio. On je rekao da smatra i da je u ceo slučaj bila umešana policija. Smatra takođe važnim da se ovaj slučaj rasvetli do kraja.
Gradski menadžer Goran Vesić je podsetio novinare da je istraga u toku.“Svi se nadamo da će istraga brzo biti završena i niko od nas nema prava da se meša u sam tok istrage. Pravo svakog je da protesuje, mi smo demokratska zemlja”, rekao je Vesić.
(Tanjug)