Žustre polemike prvog skupštinskog dana, Mićunović prekinuo sednicu
Polaganjem zakletve i potvrđivanjem mandata poslanika u Domu Narodne supštine, konstituisan je novi saziv republičkog parlamenta.
Predsedavajući parlamentu Dragoljub Mićunović (najstariji poslanik) prekinuo je sinoć sednicu kada je u toku bila rasprava o izboru predsednika parlamenta. Za tu funkciju je predložena Maja Gojković (SNS). Nastavak sednice Mićunović je najavio za ponedeljak, 6. jun. On je rekao da je sednica počela u 10 sati, da su na spisku još 33 prijavljena govornika i da, pošto neki od njih mogu da dugo govore po Poslovniku, prekida sednicu, koja će biti nastavljena u ponedeljak.
Poslanici vladajuće većine su negodovali zbog toga. Potpredsednica SNS-a i narodna poslanica Marija Obradović rekla je povodom prekida sednice da je reč o najsramotnijem i najbezobraznijem načinu predsedavanja. Komentarišući predsedavanje Dragoljuba Mićunovića, rekla je da se nikada nije dogodilo da neko na taj način zloupotrebljava funkciju, za koju je rekla da je počasna i da nije reč o realnoj moći. Lider SPS-a Ivica Dačić izjavio je posle prekida da je 24 godina u politici i da nikada konstitutivna sednica nije prekinuta na način kako je to uradio Mićunović, bez konsultacija s predstavnicima drugih poslaničkih klubova i parlamentarnom većinom.
– Predsedavjaći nije predsednik parlamenta i, uz dužno poštovanje njegovim godinama i iskustvu, očigledno da ta odluka ima i politički pristup – rekao je Dačić na konferenciji za novinare poslaničkog kluba SPS-a u parlamentu.
Na dnevnom redu prve sednice novog saziva parlamenta još je i izbor potpredsednika parlamenta, imenovanje generalnog sekretara i formiranje skupštinskih radnih tela.
U ovom četvorogodišnjem mandatu biće 16 poslaničkih klubova. Prvi čovek kluba SNS-a je Aleksandar Martinović, a njegov zamenik Vladimir Orlić. SPS predvodi njihov predsednik Ivica Dačić, a zamenik mu je Aleksandar Antić, a SRS Vojislav Šešelj, a zamenjivaće ga Nemanja Šarović. Predsednik kluba „Dosta je bilo“ je Saša Radulović, a zamenik Aleksandar Stevanović, poslaničke grupe DS-a Bojan Pajtić, a zamenica Nataša Vučković, dok će poslaničku grupu SDPS-a voditi Milorad Mijatović i zamenica Milena Bićanin, PUPS-a Milan Krkobabić, a „Dveri“ Boško Obradović, čiji zamenik će biti Srđan Nogo. Predsednica kluba DSS-a je Sanda Rašković Ivić, zamenjivaće je Milan Lapčević, JS-a Dragan Marković Palma i njegov zamenik Petar Petrović, dok će poslaničku grupu LDP – SDA Sanyaka voditi Čedomir Jovanović, a njegov zamenik biće Enis Imamović. U novom sazivu će poslaničku grupu imati i Nova Srbija, koju će voditi Velimir Stanojević, čija zamenica će biti Dubravka Filipovski, SVM–PDD, čiji će predsednik biti Balint Pastor, a zamenik Fatmir Hasani, Pokret socijalista – Narodna seljačka stranka – Ujedinjena seljačka stranka, koju će voditi Đorđe Komprenski, koga će zamenjivati Marijan Rističević. Grupu LSV – Zelena stranka vodiće Nenad Čanak, njegov zamenik biće Goran Čabradi, a poslaničku grupu SDS-a Marko Đurišić, čiji zamenik je Miroslav Aleksić.
Predlažući Maju Gojković ponovo na čelnu funkciju u parlamentu, vladajuća većina je procenila da je ona najbolji mogući kandidat, pošto je na kvalitetan način obavljala jednu od najvažnih funkcija u državi i u velikoj meri unapredila rad parlamenta. Kako je obrazložio Martinović, iza njene kandidature stali su SNS, SDPS, Nova Srbija, PUPS, SVM–PDD, PS – NŠ Ujedinjena seljačka stranka.
Balint Pastor je najavio da će SVM podržati Maju Gojković, rekvaši da će i poslanik stranke albanske nacionalne manjine, PDD-a Rize Halimija, prvi put u istoriji glasati za predsednika Narodne skupštine. Rekao je da je predsednik parlamenta druga funkcija po značaju u zemlji te da smatra da Maja Gojković ispunjava sve kriterijume da bude uspešna predsednica parlamenta. Šef poslaničke grupe SRS-a Vojislav Šešelj kazao je da radikali nisu za izbor Maje Gojković za predsednicu parlamenta, ali da će glasati za „ceo paket“ u kojem su predsednik i potpredsednici parlamenta, u skladu s dogovorom na sastanku šefova poslaničkih grupa.
Poslaničke grupe DS-a i SDS-a bile su protiv izbora Maje Gojković. Pajtić je, najavljujući da DS neće podržati njen izbor za predsednicu, kritikovao praksu po kojoj je Skupština „postala oruđe u rukama vlade“.
– Ne možemo da glasamo za Maju Gojković. Lično je uvažavam i smatram da je nešto najmanje loše od korpusa koji SNS nudi – rekao je Pajtić, podvlačeći da ona „nije kupila diplomu, niti prepisala doktorat“.
Marko Đurišić je prethodne dve godine njenog rada na čelu parlamenta ocenio negativno, navodeći da nije uvek mogla da se vodi diskusija, kao i da je rukovodstvo parlamenta prečesto vodilo računa o tome kako da zaštiti izvršnu vlast, a ne kako da jača parlament.
Predsednica DSS-a Sanda Rašković Ivić rekla je da se ta stranka zalaže za promenu politike i kadrova koji tu politiku sprovode, da Maja Gojković predstavlja kontinuitet stare politike i da je zato za njih neprihvatljiva.
Pre početka sednice, Aleksandar Martinović je najavio da će SNS tražiti formiranje anketnog odbora, koji bi trebalo da ispita sve činjenice i okolnosti vezane za događaje posle zatvaranja biračkih mesta 24. aprila.
– Hoćemo da se ispita istina – sve okolnosti, činjenice, politički faktori koji su omogućili da najmanje jedna lista uđe u parlament tako što su se svi udružili da tako bude. Kako je moguće da se udruže oni koji su deklarativno levičari s onima koji su suštinski Ljotićevci, i to da bi se ušlo u parlamet na silu boga? Ispitaćemo to, i učinićemo to još danas – rekao je prvi čovek naprednjaka u Skupštini.
Iz DS-a su poručili da je za njih neprihvatljivo što je SNS najavio formiranje anketnog odbora koji će se baviti izbornim nepravilnostima, jer je, kako je rekao Pajtić, „krađa je organizovana od strane režima“.
– Na ulicu se ne izlazi iz zadovoljstva, već iz muke – tvrdi Pajtić. – Zbog straha za porodicu, zbog ataka na pokrajinski javni servis, zbog krađe na izborima. DS će predložiti anketni odbor koji bi imao zadatak da sagleda sve okolnosti tih dana.
Polemika između SNS-a i DS-a se nastavila u sali pa je Martinović rekao da je, „što se tiče kriminala i korupcije, DS za 16 godina vlasti u Vojvodini učinio više zuluma nego Turci dok su vladali tim prostorima“.
– Nadam se da će se zakon primenjivati do kraja i da će se ispitati svaka zloupotreba u Vojvodini od 2000. do 2016. godine – kazao je on.
Pajtić je podsetio Martinovića na nekadašnje izjave protiv Nikolića i Vučića dok nije prešao kod naprednjaka, na šta je Šešelj rekao da je zbog takvog Martinovićevog postupka „zaprepašćen i psihički uzdrman“.
– Kada treba napadati SNS i Aleksandra Vučića, onda se vrlo lako napravi koalicija SRS-a i DS-a, nikakve ideološke razlike između Šešelja i Pajtića nema – zaključio je Martinović.
Pokret za preokret, koji nije prešao izborni prag, ispred parlamenta je održao mini-protest protiv, kako su rekli, konstituisanja nelegitimne Narodne skupštine jer smatraju da je nastala „prevarnim radnjama i nepoštovanjem proklamovanih demokratskih i izbornih načela“.
Predsednik DJB-a Saša Radulović je imao manji „okršaj“ s medijima, pošto nije hteo da odgovara na pitanja novinara televizija „Pink“ i „Studio B“, uz opasku da „oni nisu novinari već deo propagandnog tima Aleksandra Vučića“. Takođe je odbio da da izjavu i RTS-u, uz obrazloženje da ima važnija posla.
S. Stanković
V. Đuričić
Da li je predsedavajući umoran?
Rasprava o izboru predsednika parlamenta protekla je, inače, u polemičnoj atmosferi, zbog čega je Maja Gojković kritikovala predsedavajućeg Dragoljuba Mićunovića da nije u stanju da obezbedi red na sednici i sprovede Poslovnik. On je zatražila pauzu da bi se Mićunović „odmorio“ i bio u stanju da sprovodi Poslovnik. Mićunović je zbog „uzavrelih strasti“ tada odredio desetominutnu pauzu, a pozvao je Gojkovićevu da sve primedbe prenese stranačkom kolegi Martinoviću, koji bi, smatra, trebalo da se više koncentriše na njenu kandidaturu, umesto na obračun s drugim političkim stranakama.
– Ja nisam umoran i mogu da vodim sednicu do ujutru – pobunio se Mićunović, koji se „opirao“ tome da Skupština produži rad posle 18 časova, uz napomenu da „ne želi“ da Gojkovićevu biraju po mraku.
Ranoranioci i narodna nošnja
Na početku rašnje sednice himnu „Bože pravde“ izveo je Mešoviti hor Doma kulture Ruski Krstur i Katedralne crkve Svetog oca Nikolaja, pod dirigentskom palicom Lidije Paše. Poslanike je na ulazu u Dom Narodne skupštine dočekao crveni tepih i Garda Vojske Srbije, kao što je običaj na startu svakog zasedanja.
Među prvima su u parlament stigli Maja Gojković, Muamer Zukorlić, Jadranka Jovanović, Slavica Đukić Dejanović, Zoran Živković, Goran Ješić, Dušan Bajatović, Igor Bečić...
Deo poslanika iz redova „Dveri“ u republički parlament stigao je obučen u narodnju nošnju, a pre dolaska, kako kažu, okupili su ispred Crkve Svetog Marka. O pojavljivanju poslanika „Dveri“ u narodnoj nošnji, Obradović je rekao da je time pružena podrška našoj tradiciji i vrednostima, a domaćim proizvođačima time što je došao u odelu domaćeg brenda.
Mićunović: Replike i kasni izbor nedostojni parlamenta
Poslanik DS i predsedavajuću parlamentu Dragoljub Mićunović izjavio je večeraas da je prekinuo konstitutivnu sednicu jer je smatrao da su brojne polemike i kasni izbor predsednika nedostojni parlamenta.
Tri puta sam upozorio predstavnike vladajuće većine da tako opsturuišu izbor predsednice parlamenta, jer se beskonačno javljaju za replike. Upozorio sam da nije dobro da biramo predsednicu u ponoć ili iza ponoći, po mraku, nego da je izaberemo normalno danju, kada se to i radi, rekao je Mićunović novinarima u parlamentu.
Mićunović je naveo da je u trenutku kada se odlučio na taj potez bilo 33 prijavljenih i još nekoliko govornika koji imaju pravo na pola sata govora, što znači da bi se u izbor predsednika ušlo iza ponoći.
Ne razumem u čemu je problem, nismo u ratnom stanju, da je to pitanje života i smrti da to održimo iza ponoći. Takvo ponašanje je degradiranje parlamenta i to ne mogu da dozvolim, bar dok ja na to mogu da utičem, rekao je Mićunović, navodeći da je on tim povodom hteo da održi konsultacije, ali da se šefovi klubova nisu odazvali.
Kaže da mu nije preostalo ništa drugo nego da se posle vikenda nastavi sednica, u nadi da će u toku tog dana da se sve završi.
Želim da u miru i razgovoru obavimo taj posao na normalan i kulturan način. Sve drugo su nerazumni pristici i nije dobro za sam parlament, rekao je Mićunović, dodajući da je potrošeno najmanje pet sati za diskvalifikacije neistomišljenika.
Dačić: Nikada konstitutivna sednica nije ovako prekinuta
Lider SPS Ivica Dačić izjavio je večeras da je 24 godina u politici i da nikada konstitutivna sednica nije prekinuta na način kako je to uradio Dragoljub Mićunović (DS), bez konsultacija sa predstavnicima drugih poslaničkih klubova i parlamentarnom većinom.
"Predsedavjaći nije predsednik parlamenta i, uz dužno poštovanje njegovih godina i iskustva, očigledno da ta odluka ima i politički pristup", rekao je Dačić na konferenciji za novinare poslaničkog kluba SPS u parlamentu.
On je napomenuo da će socijalisti podržati izbor Maje Gojković za predsednicu parlamenta, kao i ostale kadrovske odluke.
Dačić je kazao da je sednica vođena konfuzno i da on, iako se za reč prijavio u 15 sati, nije ni došao na dnevni red.
"Mi smo jasno rekli da će naša koalicija podržati izbor Maje Gojković, takođe smo smatrali da oko toga ne treba da se vodi neka rasprava. Predložili smo da rasprava o kadrovskim pitanjima bude ovbavljena u duhu političke saglasnosti, jer kada postoji parlamentarna većina nigde se ovako dugo ne raspravlja o ovome", rekao je Dačić.
SPS, kako je istakao, smatra da je za Srbiju važno da postoji politička stabilnost, kao i da nikakva opstrukcija u parlamentu ne može da promeni volju građana.
"Jasno je ko ima većinu i važno je da se ove stvari završe brzo", rekao je Dačić.
Rašković Ivić: Dobro što je sednica prekinuta
Predsednica DSS Sanda Rašković Ivić izjavila je da je dobro što je predsedavajući konstitutivnom sednicom parlamenta Dragoljub Mićunović iskoristio svoje pravo i prekinuo sednicu jer, kako je rekla, nije bilo smisla da se sednica odvija na način na koji se odvijala.
Rašković Ivić je navela da se nada da će se sednica u ponedeljak nastaviti u drugačijoj atmosferi.
"Danas je maksimalnu opstrukciju vršio upravo predlagač Maje Gojković za predsednika praarlamenta, a to je Aleksandar Martinović. Nisam mu brojala vreme, ali mislim da je govorio najmanje šest sati od 10 koliko smo radili, i uglavnom je hvalio rad vlade", rekla je Rašković Ivić.
Obradović: SNS opstruisala izbor svog kandidata
Lider Pokreta Dveri Boško Obradović izjavio je da je SNS opstruisala izbor svog kandidatata za predsednika parlamenta na konstitutivnoj sednici, koja je večeras prekinuta.
Sednicu je prekinuo predsedavajući parlamentu Dragoljub Mićunović, koji je njen nastavak najavio za ponedeljak, 6. juna.
"Ovo je jedna scena koja je bila nepotrebna u novom sazivu na konstitutivnoj sednici", rekao je Obradović novinarima u parlamentu.
On smatra da se "ozbiljna nerzvoza" uvukla u redove naprednjaka koji, kako je rekao, "dobro osećaju da imaju manje poslanika, da su dobili jaku opoziciju i još uvek ne mogu da se naviknu da ovog puta parlament neće biti pozorište".
Parlament je ranije danas konstituisan potvrđivanjem 250 mandata, a poslanici su oko 14 sati započeli raspravu o izboru predsednika parlamenta. Za tu funkciju je predložena Maja Gojković (SNS).
SNS: Mićunović zloupotrebio ulogu i naneo sramotu parlamentarizmu
Lažni demokrata, Dragoljub Mićunović, predsedavajući na današnjoj sednici novog saziva Skupštine Srbije, zloputrebio je na najbrutalniji način svoju kratkotrajnu funkciju i naneo dugotrajnu sramotu srpskom parlamentarizmu, ocenila je večeras Srpska napredna stranka i dodala da je na taj način Demokratska stranka pokazala, još jednom, svoje pravo lice.
Predstavnici DS-a, bez ikakvog pravnog osnova i skandalozno kršeći Poslovnik o radu tokom cele današnje sednice, onako kako to samo lažne demokrate znaju, samovoljno, i na najbahatiji način, sprečili su izbor predsednika i potpredsednika Skupštine Srbije i dalji rad parlamenta, podsećajući građane na svoju staru praksu - urušavanja institucija, ističe SNS u saoptenju.
Demokratska stranka ovim sramnim činom kaznila je sve građane Srbije koji čekaju donošenje modernih zakona i dalji napredak Srbije.
Neshvatljivo nam je da se bilo ko, pa taman to bio i DS, grčevito bori protiv rada Skupštine, čiji je jedini cilj donošenje zakona i koristi svim građanima.
Lažne demokrate, isti oni koji su olako zapalili Skupštinu, krali čak i umetničke slike i fotelje iz najvišeg predstavničkog tela svih građana, kojima je normalno da se tuku na ulici sa građanima, koji svakodnevno šire govor mržnje, vređaju žene i novinarke, vređaju nacionalne manjine, i danas su, čim su ugrabili priliku, grubo zloupotrebili svoj položaj i ponovo se rugali demokratiji u Srbiji.
Srpska napredna stranka poručuje lažnim demokratama da će se još jače boriti, svim legitimnim sredstvima, protiv njihovog lopovluka, samovolje i svakodnevnih laži i činiti sve da od Srbije konačno stvorimo pristojnu, modernu i uređenu državu, navedeno je u saopštenju SNS.
(Tanjug)