Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

I kršine na meti lopova

13.05.2016. 21:15 13:33
Piše:

Policijska statistika u poslednje vreme pokazuje da su kradljivcima automobila interesantniji nešto stariji modeli, što zbog toga što ih je lakše ukrasti,

a verovatno i zbog sve slabije kupovne moći. Kako kažu u novosadskoj policiji, čak se javljaju slučajevi da se s parkinga kradu havarisana ili pokvarena vozila, koja se preprodaju otpadima za sekundarne sirovine.

– Cena gvožđa na otpadu je oko 22 dinara kilogram pa se i za starog „stojadina”, teškog blizu tone, može dobiti solidan novac – kaže za „Dnevnik” šef grupe u novosadskoj Policijskoj upravi za suzbijanje krađa vozila Aleksandar Marsenić. – Lopovi obično prethodno poskidaju komade plemenitih metala kojih ima u gotovo svakom automobilu i tako iz svakog izvlače maksimum.

On dodaje da se, osim klasične krađe, u našem okruženju dešavaju i slučajevi prevara s rentakar vozilima:

– Jedan od učesnika iznajmi neko bolje vozilo, poput novog „pasata“ ili sličnog, potom dođe do Mađarske, prespava u hotelu, a pomagaču preda ključeve. Ujutru se obično prijavi krađa, a zatim se od policije traži potvrda da  je vozilo ukradeno. U trenutku kada je krađa prijavljena, vozilo je već daleko ili u delovima spremno za preprodaju na crnom tržištu – objašnjava naš sagovornik, i dodaje da je to je problem s kojim se suočavaju u čitavom regionu. – Konkretno, u Srbiji postoji trougao, poput bermudskog, u kojem se kradljivci primetno bave krađom i trgovinom ukradenim automobilima, a to je Beograd – Novi Sad – Šabac s okolnim mestima. S tog područja potiče mnogo toga u toj oblasti kriminala. Veliki novac se obrće i česti su i agresivni obračuni konkurentskih grupa.

Po Marsenićevim rečima, u Novom Sadu i okolini trenutno nema nekih većih grupa koje se time bave, a tome je doprineo i dolazak velikih kompanija koje se bave trgovinom automobilima i koje kupcima nude sigurnu i kompletnu uslugu uz razne pogodnosti. Međutim, i dalje se više od 90 odsto krađa vozila u Južnobačkom okrugu dešava u samom Novom Sadu.

– Novi Sad je kao velika spavaona. Delovi kao što su Novo naselje i limani su privlačni za kradljivce, naročito od ponoći do zore, ali oni idu za automobilom koji se traži ili je već poručen, tako da lopovima u krajnjem slučaju nije bitno gde će ga pronaći. Naravno, lakše će ga ukrasti u nekom zabačenom, neosvetljenom kraju, ali su se neke krađe dešavale i usred bela dana na vrlo prometnim mestima – kaže inspektor Marsenić.

Kako dodaje, u krađi automobila obično učestvuju dvojica, od kojih jedan čuva stražu dok drugi obija kola. Među kriminalcima veština krađe kola se smatra zanatom i najčešće oni koji se time bave i ne traže drugo „zanimanje”.

U zavisnosti od toga da li kradu za sebe ili za nekog šefa, po kolima dobijaju od nekoliko stotina evra do nekoliko hiljada. Po nekim podacima, ukradene nove limuzine „pasat” prodaju se za oko 2.000 evra, a ako žele brže da se reše ukradenog vozila, prodaju ga i po nižoj ceni.

Organizovanije grupe imaju stalne kupce ukradenih kola, mrežu prodaje skupljih delova jer se na taj način može više zaraditi, a najviše zarađuju grupe koje uspevaju da falsifikuju dokumenta pa ukradena kola preprodaju kao regularna. 

– Dešava se da kontrolom vozila utvrdimo da je ukredeno, a da vozač kog zateknemo zaista ne zna ništa o tome jer je pre njega automobil prošao kroz nekoliko ruku – kaže Marsenić.

Po njegovim rečima, uprkos sve boljoj zaštiti koja se ugrađuje u novije automobile, veštim lopovima ne treba više od nekoliko minuta da ih ukradu.

– Kako napreduje tehnologija kod proizvođača, tako se i lopovi obučavaju za nove stvari. Recimo, dekoder koji se koristi u krađama za nove modele „be-em-vea” može se naći u prodaji na sajtu u jednoj susednoj državi za 8.000 evra. U ponudi se kaže da je svaka upotreba na odgovornost kupca, ali se regularno nudi za plaćanje kešom ili karticom – kaže naš sagovornik.

M. Vujačić

Od januara ukradeno 40 vozila

Za prva tri meseca ove godine u Novom Sadu je ukradeno 40 automobila, a gotovo svaka druga krađa, iako je prijavljena po nepoznatom izvršiocu, rasvetljena je, govori statistika novosadske Policijske uprave. Prošle godine je u Južnobačkom okrugu prijavljeno 200 krađa vozila, a u 2011. ih je zabeleženo 303.

Piše:
Pošaljite komentar