Mnogo nezavršenih poslova
BAČKA PALANKA: Prema rezultatima izbora u naredne četiri godine lokalnu vlast formiraće Srpska napredna stranka sa 20 od 41 odbornika uz nekog od koalicionih partnera
koji su u ovoj podunavskoj opštini prešli cenzus, a koga naprednjaci odaberu. Pitanje je dana kada će se konstituisati novi saziv Skupštine opštine, lokalne samouprave sa oko 55.000 stanovnika koji žive u varoši i 13 pripadajućih sela. I u protekle tri godine naprednjaci su bili na čelu koalicije koja je vodila ovu opštinu, ali sa mnogo manje komocije zbog brojnih koalicinih partnera koji su imali svoje prohteve i, kako se moglo čuti, često kočili čak i najbitnije poslove u ovoj sredini.
Novu garnituru u opštini koja spada u razvijenije u Vojvodini i Srbiji, čekaju novi i stari problemi koji se moraju rešavati. Zvanično ovde je 6.000 nezaposlenih, mada ima i onih koji tvrde da je taj broj veći. Iskorak u zapošljavanju proteklih nekoliko godina, na iznenađenje čak i ekoniomskih stručnjaka, napravila su ovdašnja sela koja su privukla daleko značajnije investitore iz inostranstva nego sama Bačka Palanka, nekadašnji industrijski centar.
Problem Bačke Palanke, a to retko ko od nadležnih hoće da komentariše zvanično, je činjenica da ova površinski velika varoš nema zemljište za nove industrijske zone, odnosno da konkretno nema šta „na ledini“ da ponudi investitorima, domaćim ili stranim. Urbanisti tvrde da ima državnog zemljišta, ali da nije dobro grupisano, pa je potrebno uraditi konverziju. Drugim rečima, sve je lepo zamišljeno u urbanističkim planovima, nacrtano, usvojeno, ali onaj najvažniji posao, odnosno pravno-imovinski odnosi nisu rešeni. Investitori, nemaju vremena da na to čekaju. Kompanija koja hoće da gradi fabriku u Bačkoj Palanci, 40-tek kilometara od Novog Sada, na obali Dunava sa lukom, prugom, pored mosta koji spaja sa Hrvatskom i EU želi lokaciju sa rešenom infrastrukturom, ali i brze papire za gradnju i početak proizvodnje.
Očekuje se da će posle mnogo vremena u ovoj opštini predsednik, odnosno izvršilac budžeta bude diplomirani ekonomista. Za tu funkciju „viđen” je Branislav Šušnica (SNS), dosadašnji direktor Direkcije za izgradnju opštine Bačka Palanka. Čeka ga dosta posla i projekata koje su započele prethodne garniture. Pitanje nekadašnje poznate evropske fabrike „Merkur“, koja je bila lider u proizvodnji tašni, kofera i druge galanterije od kože i skaja na prostorima bivše Jugoslavije, pa i Evrope, a koju je pre dve godine kupila lokalna samouprava još nije rešeno.
Planirana je izgradnja regatne staze za kajak i kanu na mirnim vodama pored zalivnog jezera Tikvara, dolazili su političari i obećavali milione, čime bi Palanka postala centar ovog sporta. Planirano je učešće bačkopalanačke opštine u gradnji dunavskog mosta koji bi spojio Bačku Palanku i Neštin, odnosno Bačku i Srem, tačnije bio najuzvodnija ćuprija na Dunavu koja bi spojila dve srpske obale i približila Vojvodinu Republici Srpskoj, Bosni i Zapadnoj Srbiji.
Planirana je i druga trasa magistralnog puta Novi Sad –Bačka Palanka, čime bi glavni grad Vojvodine bio još bliže najbližem graničnom prelazu sa EU. Mnogo je planova i posla za novu vlast, ali nove fabrike i nova radna mesta ostaju prioritet, po kojem se meri uspeh.
M. Sudžum
Zjape bazen i pozorište
Olimpijski bazen u priobalju Dunava, sa pratećim sadržajima, u čije su temelje još pre šest-sedam godina prve lopate bacili Bojan Pajtić i tadašnji predsednik opštine Dragan Bozalo, stoji kao spomenik koji nije u funkciji. Još se ne zna čija je zgrada pozorišta, u kojem nijedna predstava sem farse nije odigrana.
Pre četvrt veka je ozidana, a još je u sporu. Ne zna se ni šta je sa zgradom od 30-tak stanova solidarnosti u bačkopalanačkoj Ulici Cara Lazara koju je, takođe, gradila opština. Pre deset godina u nju su se trebali useliti radnici koji su dobili stanove solidarnosti, a i sada je sve pred sudom i zgrada bez stanara.