Sedam većinskih stranaka i pet manjinskih u srpskom parlamentu
Posle okončanih ponovljenih izbora za poslanike republičkog parlamenta na 15 biračkih mesta, Srbija konačno zna čiji će se sve poslanici naći u klupama Doma Narodne skupštine.
Na osnovu 99,99 odsto obrađenih biračkih mesta – nedostaju glasovi s biračkog mesta 22 na Novom Beogradu, na kojem je sinoć bilo „nesuglasica” u Biračkom odboru – parlament izgleda ovako: lista SNS-a imaće imaće 131 poslanika, a lista oko Socijalističke partije Srbije 29. Slede radikali, kojima su pripale 22 stolice, a listi „Dosta je bilo” 16, isto koliko i Demokratskoj stranci. Koalicija DSS-a i „Dveri” ima 13 poslanika, a isto toliko imaće i Koalicija SDS–LDP–LSV-a. Savez vojvođanskih Mađara imaće četiri poslanika, po dva poslanika imaće Bošnjačka demokratska zajednica Sandžaka i SDA Sanyaka, dok će po jednog imati Zelena stranka i Partija za demokratsko delovanje.
Organizacija „Crta”, koja je posmatrala izbore, objavila je zapisnik s biračkog mesta 22 na Novom Beogradu u kojem stoji da je koalicija oko SNS-a osvojila 264 glasa, a „Dveri” i DSS 322.Tako izgleda novi parlament, a kakve to promene donosi na političku scenu? Već sada se sklapaju što javni, što, kako tvrde upućeni, tajni savezi među partijama. A jedan pokret će, ohrabren ulaskom u parlament, po svemu sudeći, prerasti u novu političku partiju.
RIK: Konačni rezultati - SNS najviše, 131 mandat
Republička izborna komisija (RIK) proglasila je večeras konačne rezultate vanrednih parlamentarnih izbora, prema kojima je lista okupljena oko SNS osvojila najviše - 1.823.147 (48,25 odsto) glasova, odnosno 131 mandat. |
Četiri opozicione liste u izbornoj noći okupile su se da bi, kako su navele, sprečile izbornu krađu i pokušaj vladajuće koalicije da ostavi pojedine koalicije ispod cenzusa.RIK mandate novim poslanicima mora da dodeli u roku od deset dana od dana objavljivanja ukupnih rezultata izbora, a rok za konstituisanje republičkog parlamenta je 30 dana od proglašenja konačnih rezultata.
Po Ustavu Srbije, prvu sednicu novog saziva parlamenta zakazuje predsednik Narodne skupštine iz prethodnog saziva, tako da se sednica održi najkasnije 30 dana od proglašenja konačnih rezultata izbora.Na prvoj sednici se potvrđuju poslanički mandati, a parlament je konstituisan potvrđivanjem mandata dve trećine narodnih poslanika.
Mandat narodnog poslanika počinje da teče danom potvrđivanja mandata u Narodnoj skupštini i traje četiri godine, odnosno do prestanka mandata narodnih poslanika tog saziva Narodne skupštine.Zakon o Narodnoj skupštini predviđa da nakon donošenja odluke o potvrđivanju mandata narodni poslanici polažu zakletvu: „Zaklinjem se da ću dužnost narodnog poslanika obavljati predano, pošteno, savesno i verno Ustavu, braniti ljudska i manjinska prava i građanske slobode i po najboljem znanju i umeću služiti građanima Srbije, istini i pravdi”.
Na prvoj sednici novog saziva parlamenta treba da budu izabrani predsednik i potpredsednici novog parlamenta i imenovan generalni sekretar.
Potvrđivanjem mandata dve trećine narodnih poslanika prestaje i zvanično mandat prethodnog saziva Narodne skupštine.
Nakon formiranja parlamenta, sledi i proces formiranja vlade, a regulativa kaže da nova vlada mora biti formirana najkasnije u roku od 90 dana od konstituisanja parlamenta.
Po Ustavu Srbije, kandidata za predsednika vlade parlamentu predlaže predsednik Republike, pošto sasluša mišljenje predstavnika izabranih izbornih lista.Kandidat za predsednika vlade parlamentu iznosi program vlade i predlaže njen sastav, a parlament istovremeno glasa o programu vlade i izboru njenog predsednika i članova.
Vlada je izabrana ako je za njen izbor glasala većina od ukupnog broja narodnih poslanika.Najviši pravni akt zemlje predviđa raspuštanje Skupštine Srbije ako u roku od 90 dana od dana konstituisanja ne izabere vladu.
V. Đ.
Vulin: Neće vladati cenzus-koalicije
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin izjavio je juče da Srbijom neće vladati nikakve cenzus i ambasadorske koalicije, već oni koje su građani izabrali.On je zahvalio građanima na većoj podršci listi „Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje”, što su želeli da pokažu da Srbijom neće vladati niko koga oni nisu izabrali i da je njihova volja jasna i nepromenljiva.
– Nijedan ambasador i niko sa strane neće moći da napravi nekakvu političku grupaciju koja će vladati Srbijom bez volje građana – rekao je Vulin nakon posete Gerontološkom centru u Subotici.On se zahvalio što su na najbolji način prekinuli sve ružne priče o nameštanju izbora, koje su štetile ugledu Srbije.
Mihajlović: Građani opet glasali za stabilnost Srbije
„Građani su i na ponovljenim izborima glasali za stabilnost Srbije”, ocenila je potpredsednica SNS-a Zorana Mihajlović, navodeći da je trijumf liste „Aleksandar Vučić – Srbija pobeđuje” na ponovljenim izborima bio ubedljiviji nego 24. aprila. I ponovljeni izbori pokazali su zašto je ta lista osvojila apsolutnu pobedu i dvostruko više glasova nego sve opozicione stranke zajedno, dok je opozicija, tvrdi Zorana Mihajlović, pokazala da je njihov najveći uspeh za nekoliko promila jedva preskočeni cenzus. „Svaka čast na 5,01 odsto osvojenih glasova”, navodi ona u saopštenju dostavljenom medijima.
„Ti rezultati pokazuju da su građani ponovo odlučili da Srbiju ne vraćaju u prošlost i da su osudili pokušaj opozicije da ugrozi stabilnost Srbije samo da bi prikrili izborni neuspeh”, navela je Zorana Mihajlović, izrazivši nadu da će stranke opozicije u novom sazivu parlamenta imati malo više odgovornosti prema svojoj zemlji i „da više nikad neće pokušati da ugroze stabilnost Srbije zbog svojih ličnih i partijskih interesa”.