Potrebni radiolozi i još jedan mamograf
U Domu zdravlja “Novi Sad” prošle godine pregledano je 8.923 žena, gde je kancer dojke otkriven kod njih 16, dok je u prva tri meseca ove godine urađeno
preko 2.000 takvih skrininga, što je i do pet puta više u odnosu na ostale domove zdravlja u zemlji. Zbog toga, na nedavnoj konferenciji na Institutu za javno zdravlje Srbije “Batut”, novosadski Dom zdravlja javno je pohvaljen za najveći broj pregleda, u smislu ranog otkrivanja karcinoma dojke, odnosno za najveći broj urađenih mamografija.
- U ove tri godine, otkako se sprovodi skrining u Domu zdravlja Novi Sad, urađeno je oko 17. 500 mamografija, odnosno 17.500 žena je pregledano - objašnjava specijalista ginekologije dr Ljerka Popov iz Doma zdravlja “Novi Sad”. - U tom periodu otkriveno je oko 45 karcinoma kod žena.
I pored pohvalnih rezultata, dr Popov kaže da je ključni problem veliki broj pregleda na jednom mamografu, zbog čega su na tom aparatu u zimskim mesecima bili učestali kvarovi.
- Na sastanku u “Batutu”, konstatovali smo da imamo veliki problem oko toga, te da nam je potreban još jedan mamograf, da bismo mogli da obavimo potreban broj pregleda. Za 2016. godinu Kancelarija za skrining je predvidela čak negde oko 15.000 do 16.000 pregleda. Takođe, veliki problem je i to što imamo samo osam radiologa, koji pružaju veliku paletu dijagnostičkih usluga za ceo Novi Sad. Teško je sa tako malo ljudi sprovesti jedan tako ozbiljan program - kaže dr Popov.
U organizaciji Ministarstva zdravlja i Kancelarije za skrining, organizovan skrining kancera dojke u okviru Nacionalnog programa za žene od 50 do 69 godina sprovodi se od 2013. godine, što podrazumeva pozivanje zdravih žena na mamografski pregled. Ukoliko je nalaz uredan, sledeći pregled sledi nakon dve godine.
- Žene se pozivaju preko našeg kol centra. Dnevno zakaže i do trideset žena. Pregledi se rade na digitalnom mamografu, koji smo dobili kao donaciju naroda i vlade Japana preko Evropske unije. Ovaj mamograf je u stalnoj upotrebi i urađen je ogroman broj pregleda - kaže dr Popov.
Ukoliko su nalazi sumnjivi, po rečima naše sagovornice, pacijentkinja se odmah poziva i organizuje joj se pregled na Institutu za onkologiju Vojvodine. Tu se radi određena biopsija, odnosno dijagnostička metoda, a kasnije, ukoliko je potrebno, i operativno lečenje. Žene su, kaže ona, često nestrpljive, jer čitanje nalaza traje nešto duže, ali treba biti strpljiv.
- Ukoliko žena u bilo kom periodu svog života napipa nešto na dojci, pregled se zakazuje preko kol centra i izabranog ginekologa ili lekara opšte prakse. Nakon pregleda, sugrađanke se prema indikacijama upućuju na ultrazvučni pregled ili na mamografski pregled, bez obzira na godine života, ukoliko je patologija takva da zahteva takvu dijagnostiku. Zato insistiramo da žene ovladaju samopregledom, da upoznaju svoje dojke da bi mogle da prepoznaju kada se desi neka promena. Naročito one žene koje u porodici imaju mamu, baku ili sestru koja je imala karcinom dojke moraju češće da se kontrolišu i pregledaju, jer tu može da postoji genetsko opterećenje za nasledni karcinom dojke - apeluje dr Popov.
Preventivni pregledi, kaže ona, zakazuju se preko kol centra ili lično kod izabranog lekara, preko sestre, ukoliko se radi o pomenutoj patologiji.
J. Vukašinović
D. Ristić