RIK-97,46%: SNS 48,25 odsto, u parlament ušlo još šest lista
Prema najnovijim preliminarnim rezultatima Republičke izborne komisije (RIK), na 97,46 odsto obrađenih biračkih mesta, koalicija oko Srpske napredne stranke osvojila je 48,25 odsto glasova.
Cenzus su prešle i koalicija SPS-JS sa 11,01 odsto, SRS sa 8,05 odsto, koalicija oko DS sa 6,05 odsto, Pokret „Dosta je bilo” sa 5,99 odsto, SDS-LDP-LSV 5,03 i DS S-Dveri sa pet odsto glasova.
Kako je na konferenciji za novinare rekao predsednik RIK Dejan Đurđević, ukoliko ostane takvo stanje, lista „Srbija pobeđuje - Aleksandar Vučić” imaće u budućem sazivu republičkog parlamenta 131 poslanika, koalicija SPS-JS 30, SRS 21, DS i pokret „Dosta je bilo” po 16 poslanika, a koalcije Dveri-DS S i SDS-LDP-LSV po 13.
SVM će imati četiri poslanika, lista Muamera Zukorlića i Sulejmana Ugljanina po dva poslanika i Zelena stranka i Partija za demokratsko delovanje po jednog poslanika.
Đurđević je rekao da je od 8.337 biračkih mesta obrađeno 8.164, na kojima je izašlo 3.686.480 birača, odnosno 56,34 odsto.
Kako je rekao direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević, preostalo je da se obradi još 2,54 odsto biračkih mesta, među kojima i 20-tak sa Kosova i Metohije, iz zavoda za izvršenje zavodskih sankcija, inostranstva.
Đurđević je naveo i da je RIK primila dva zvanična prigovora zbog nepravilnosti na glasačkim mestima u Vranju i u Jagodini, a da će se RIK izjasniti da li će glasanje na tim mestima biti poništeno i ponovljeno.
Podsetio je da je rok za prigovore RIK-u večeras u 20 sati.
Đurđević je rekao i da će, pošto RIK dobije zahteve za uvid u birački materijal, omogućiti opoziciji da u posebnoj prostoriji pregleda celokupan materijal.
Predstavnik koalicije Dveri-DS S Boško Obradović rekao je da je ta koalicija jutros nešto posle sedam podnela taj zahtev, a da je jedna od primedbi to što im nije omogućeno da prisustvuju prebrojavanju glasova sa KiM u Raškoj i u Vranju.
Đurđević je rekao da nije bilo tehničkih mogućnosti, s obzirom da su te prostorije veoma male, da prebrojavanju glasova prisustvuju predstavnici proširenog sastava RIK-a.
(Tanjug)
Dvotrećinska podrška SNS-u na KiM
Srpska napredna stranka osvojila je 67,09 odsto glasova na teritoriji Kosova i Metohije, pokazali su rezulati te stranke na osnovu kompletno obrađenog materijala.
Funkcioner SNS i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić rekao je novinarima, u sedištu stranke, da je SNS dobio dvotrećinsku većinu na KiM i da je to istorijski rezultat.
"Ujedinili smo se i sabrali Srbe na KiM", rekao je Đurić i dodao da srpski narod na KiM pruiža podršku politici Vlade Srbije i politici Aleksandra Vučića.
Prema podacima naprednjaka, SPS je osvojila 9,61 odsto glasova, SPS 9,61 odsto, SRS 8,61 odsto, DS S-Dveri osvojile su 4,30 odsto, SDS-LDP-LSV 2,51 odsto, DS 1,08 odsto, a Pokret Dosta je bilo 0,33 odsto.
Ubedljiva pobeda SNS na Kosovu, kako kaže Đurić, govori o zainteresovanosti Srba sa tih prostora da učestvuju u političkom i javnom životu Srbije i da im je stalo da u Beogradu imaju snažnu vladu koja će zastupati njihove interese.
On kaže da SNS izborni rezultat na KiM obavezuje da dodatno marljivo i predano rade na zaštiti interesa srpskog naroda u južnoj pokrajini.
"To nas obavezuje da se borimo da srpski narod ostane i opstane na KiM, da uživa u solidarnosti i zaštiti cele Srbije. Kosovo i Metohija je bilo i biće izvor srpske duhovnosti, istorije, kulture", rekao je Đurić.
Izlaznost na KiM bila je 44,72 odsto, veća za 33, 94 odsto nego 2014. godine, kada je na birališta izašlo 32,96 odsto.
Na ovim izborima na KiM ukupno je glasalo 47.449 građana.
(Tanjug)
Đurđević: Opozicija će imati uvid u izborni materijal
Predsednik RIK Dejan Đurđević izjavio je danas da će RIK opozicionim strankama koje tvrde da je bilo nepravilnosti u izbornom procesu omogućiti uvid u izborni materijal.
Đurđević je na konferenciji za novinare u RIK-u rekao da će RIK, pošto dobije zahteve za uvid u birački materija, omogućiti opoziciji da u posebnoj prostoriji pregleda celokupan materijal.
"Daćemo im džakove, spiskove, zapisnike sa izbornih mesta. Tu će dežurati neko iz RIK-a ko će proveravati da se nešto ne uništi", rekao je Đurđević.
On je podsetio da rok za ulaganje prigovora ističe večeras u 20 sati.
Predstavnik koalicije Dveri-DS S Boško Obradović rekao je da je ta koalicija jutros nešto posle sedam podnela taj zahtev, a da je jedna od primedbi to što im nije omogućeno da prisustvuju prebrojavanju glasova sa KiM u Raškoj i u Vranju.
Đurđević je rekao da nije bilo tehničkih mogućnosti, s obzirom da su te prostorije veoma male, da prebrojavanju glasova prisustvuju predstavnici proširenog sastava RIK-a.
(Tanjug)
Prvo konačni rezultati, pa parlament, pa vlada
Konačni rezultati vanrednih parlamentarnih izbora treba da budu utvrđeni najkasnije u četvrtak, 28. aprila do 20 sati, dok mandati poslanicima novog saziva republičkog parlamenta treba da budu dodeljeni najkasnije do 8. maja.
Prema Rokovniku za vršenje izbornih radnji, rok za utvrđivanje rezultata glasanja na biračkom mestu i dostavljanje izbornog materijala Republičkoj izbornoj komisiji ističe danas u 14 sati, a RIK mora najkasnije do 28. aprila u 20 sati da proglasi i objavi konačne rezultate izbora.
Od tog momenta počinje da teče rok za formiranje novog saziva republičkog parlamenta.
Mandati novim poslanicima moraju da budu dodeljeni u roku od 10 dana od proglašenja konačnih rezultata, tako da bi to, sledeći Rokovnik, trebalo da se desi najkasnije do 8. maja.
Regulativa predviđa da se prva sednica novog saziva parlamenta održi najkasnije 30 dana od dana proglašenja konačnih rezultata izbora, nakon čega sledi proces formiranja Vlade.
Na prvoj sednici, koju zakazuje predsednik parlamenta iz prethodnog saziva, potvrđuju se mandate poslanicima, a obavlja se i izbor predsednika, potpredsednika i imenovanje generalnog sekretara parlamenta.
Narodna skupština je konstituisana potvrđivanjem mandata dve trećine narodnih poslanika.
Vlada mora biti formirana najkasnije u roku od 90 dana od konstituisanja parlamenta - u suprotnom sledi raspuštanje parlamenta.
Kandidata za predsednika Vlade Narodnoj skupštini predlaže predsednik Republike, pošto sasluša mišljenje predstavnika izabranih izbornih lista, kaže Ustav Srbije.
Kandidat za predsednika Vlade Narodnoj skupštini iznosi program Vlade i predlaže njen sastav, a parlament istovremeno glasa o programu Vlade i izboru predsednika i članova Vlade.
Vlada je izabrana ako je za njen izbor glasala većina od ukupnog broja narodnih poslanika.
(Tanjug)